پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۳۷۹۴
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۰
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان این که کشور همسایه حقابه تالاب هامون را بسته است و دنیا به آن کمک می‌کند که بیشتر حقابه را ندهد، گفت: از وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی می‌خواهیم به تعهدات خود درباره دریاچه ارومیه عمل کنند، ما محکم ایستاده‌ایم تا این دریاچه را نجات دهیم و .... اینها بخشی از فرمایشات دکتر سلاجقه در آیین «روز جهانی تالاب‌ها» است. قضاوت با خودتان. وقتی که در دو سال پیش معاون وزیر کشور نهیب زدیم و به تریج قبای بعضی از دوستان ما بر خورد، حالا این هم نتیجه اش. بیان حرف های صورتی بشکلی پاکتی آنهم بصورت تکراری مداحی. وقتی می گوییم رسانه را آزاد تر بگذارید تا با ظرفیت های قانونی موجود مطالبه گری نموده و حتی راهکار به اشتراک بگذارد، به همین مسائل اشاره می کنیم. البته که صلاح مملکت را خسروان دادند. اما ما هم خودمان را سربازان همین مملکت می دانیم.

شعارسال: علی سلاجقه، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در آیین ملی «روز جهانی تالاب‌ها» که در شهرستان رامسر برگزار شد، گفت: تالاب الوان به عنوان بیست وششمین تالاب ایران در کنوانسیون رامسر ثبت شد. به این ترتیب هم‌اکنون ۲۵۰۴ تالاب عضو این کنوانسیون هستند. وی افزود: قرار است شش تالاب دیگر ایران در این کنوانسیون ثبت شوند.

کشور همسایه حقابه تالاب هامون را بسته است + اه راست می گی سلاجقه! از کی؟

سلاجقه با بیان این که تالاب‌ها منشأ حیات محسوب می‌شوند و در دسترس‌ترین منبع خدادادی هستند، اظهار داشت: ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از پهنه ایران تالاب است که فواید عجیبی دارند. هرجا تالابی خشکیده شود، تبعاتی مانند زمین لرزه القایی در منطقه‌ای دیگر را خواهد داشت. این در حالی است که ۷۰ درصد تالاب‌ها طی ۵۰ سال اخیر در دنیا از بین رفته‌اند.

وی تاکید کرد: نباید مسائل زیست‌محیطی را بازیچه قرار دهیم و از آن‌ها برای ژست گرفتن استفاده کنیم، چراکه واقعیت‌هایی هستند که اگر به‌درستی به آن‌ها نپردازیم، ممکن است طومار زندگی ما را در هم بپیچند.

سلاجقه با اشاره به تغییر اقلیم و شرایط اقتصادی عنوان کرد: تغییر اقلیم یک ابرچالش جهانی است که کشور‌ها از جمله ایران را تحت تاثیر قرار داده است. ایران تحت ظالمانه‌ترین تحریم‌ها است.

وی با اشاره به عضویت ایران در کنوانسیون‌های محیط‌زیستی گفت: دنیا به خاطر تحریم‌ها اجازه نمی‌دهد ارتباطات محیط‌زیستی داشته باشیم، این در حالی است که ایران عضو ۱۵ کنوانسیون بین‌المللی و ۵۴ کنوانسیون، پروتکل و الحاقیه است و در این زمینه حضور فعالی داریم. جامعه جهانی به ما متعهد و مکلف هستند، اما چرا سیاسی‌بازی می‌کنید؟ چرا مسائل ایران را ذیل تحریم‌های یک ابرجنایتکار قرار می‌دهید؟

سلاجقه ادامه داد: هنگام تدوین کنوانسیون‌های بین‌المللی واژگانی مانند فقر و محیط‌زیست در آن‌ها گنجانده می‌شوند، ولی در عمل سیاست‌ها، استثماری است. چرا «صندوق تسهیلات جهانی برای محیط‌زیست» و «نیروی اضطراری سازمان ملل متحد» تکالیف خود را در قبال ایران انجام می‌دهند؟

معاون رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اگر ادعای میثاق بین‌المللی می‌کنیم و این که محیط زیست مرز نمی‌شناسد، نهاد‌های بین‌المللی باید به وظایف خود توجه کنند. با همه این مسائل، ایران بر مبنای آموزه‌های دینی و دانش بومی کار خود را در زمینه حفظ محیط‌زیست انجام می‌دهد.

وی با اشاره به وضعیت تالاب هامون اظهار داشت: دنیا برای جلوگیری از خشک شدن این تالاب چه کاری کرده است؟ کشور همسایه حقابه را بسته است و دنیا به آن کمک می‌کند که بیشتر حقابه را ندهد. چرا حقابه هامون را نمی‌گیرند؟

سلاجقه همچنین از قطع همکاری اتحادیه اروپا برای احیای تالاب هامون انتقاد کرد و گفت: در سال‌های گذشته، با اتحادیه اروپا همکاری بین‌المللی را شروع کردیم و در قالب این همکاری به توانمندسازی جوامع محلی، معیشت پایدار و آموزش‌های محیط زیستی پرداختیم، اما، چون اتحادیه اروپا غلام حلقه به گوش آمریکا است، همکاری را قطع کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان این که ایران از تحریم‌ها برای خود فرصت می‌سازد، اظهار کرد: مردم ایران تاریخ‌ساز هستند و خودشان کار را انجام می‌دهند. ما نیز با تزریق منابع مالی اقدامات را در زمینه تالاب هامون ادامه می‌دهیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه بیان کرد: فاز اول سخت‌افزاری را تکمیل کرده‌ایم و در فاز دوم مدیریت نرم را در پیش گرفته‌ایم. اگر کشاورزی منطقه مدیریت شود، دریاچه وضعیت خوبی پیدا خواهد کرد.

وی اضافه کرد: در آخرین نشست ستاد احیای تالاب‌ها اعتبارات خوبی برای دریاچه ارومیه تصویب شد و ما از وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی می‌خواهیم به تعهدات خود در این زمینه عمل کنند که مربوط به موضوعاتی مانند کشت محصولات پرآب‌بر، الگوی کشت و حذف چاه‌های غیر مجاز است. ما محکم ایستاده‌ایم تا دریاچه ارومیه را نجات دهیم.

براساس اعلام روابط‌عمومی سازمان حفاظت محیط‌زیست، سلاجقه در پایان گفت: کار‌هایی عالی در زمینه احیای تالاب‌های کشور با کمک سازمان‌های مردم‌نهاد انجام شده است، اما همچنان باید اقدامات بیشتری انجام شود.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: 14بهمن1402، کدخبر: 1444571، www.ilna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین