پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۵۳۸۹
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۴
خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت، برخی دستگاه‌های دولتی دوست ندارند در یک فرآیند شفاف، مشخص شود چه مقدار زمین و ملک دارند که در این زمینه سامانه هایی مثل سامانه سادا می تواند به شفافیت و مولدسازی دارایی‌ها کمک کند. از طرف دیگر خاندوزی وزیر اقتصاد بیان داشته است که با استفاده از سامانه سوت زنی ۷۵۰ فقره از اموال و دارایی‌های دولتی که بخش عمده ای از آنها مربوط به مجموعه های رفاهی و منابع انسانی بودند شناسایی شد و با همکاری دولت و قوه قضائیه حدود دو سوم از دستگاه ها از دارایی های خود مطلع نبودند.

شعارسال: سامانه سادا نوین رسما رونمایی شد. این سامانه در وزارت اقتصاد با حضور احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی رسما کار خود را آغاز کرد.. در مراسم رونمایی خداییان رییس بازرسی کل کشور، بابایی رییس سازمان ثبت اسناد و اکرمی خزانه‌دار وزارت اقتصاد حضور داشتند. سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در مراسم رونمایی از سامانه یکپارچه اموال و دارایی با بیان اینکه در حوزه وزارت اقتصاد و دارایی بعد دارایی‌های دولت بسیار مهم و حائز اهمیت است گفت: تحول در نظام ثبت و دارایی‌ها در دولت سیزدهم شروع شد و با توجه به مجموعه خوبی از اطلاعات که انباشته شده بود در سامانه یکپارچه اموال و دارایی‌های دولت بارگزاری شد. این در حالی است که ذبیح الله خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور معتقد است که برخی دستگاه‌های دولتی دوست ندارند در یک فرآیند شفاف، مشخص شود چه مقدار زمین و ملک دارند که در این زمینه سامانه‌هایی مثل سامانه سادا می‌تواند به شفافیت و مولدسازی دارایی‌ها کمک کند.

برخی دستگاه‌ها دوست ندارند املاک شان شفاف شود + شناسایی ۷۵۰ فقره اموال دولت توسط سوت زنی

ذبیح‌الله خداییان در مراسم رونمایی از سامانه یکپارچه اموال و دارایی‌های ملی (سادا نوین) اظهار کرد: یکی از راه‌های حفاظت از بیت المال، شفافیت است که شاید مهمترین زیرساخت باشد. در سال گذشته همایش ملی شفافیت را برگزار کردیم که در آن همایش یکی از سخنرانان که تاکید زیادی بر شفافیت داشت رییس جمهور شهید بود.

وی افزود: یکی از مشکلات دولت، شناسایی املاک و اموال غیرمنقول بود که هنوز هم این مشکل وجود دارد. اقدامی که الان صورت گرفته بسیار موثر است و باید با کمک سازمان ثبت اسناد و املاک، هرچه زودتر املاک دولتی سنددار شوند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به سامانه سادا گفت: ارتباط این سامانه با دیگر سامانه‌ها باعث به روز شدن اطلاعات می‌شود و امکان سوءاستفاده را از افراد سودجو می‌گیرد. این سامانه قدرت تصمیم گیری را به مدیران می‌دهد. بدون تعارف، خیلی از دستگاه‌ها دوست ندارند که شفاف سازی شود و مشخص شود چه مقدار زمین و ملک دارند.

خداییان با اشاره به ضرورت طرح مولدسازی، ایجاد سامانه‌هایی مثل سادا را در اجرای مولدسازی موثر دانست.

وزیر اقتصاد و دارایی: ۹۸ درصد از دارایی‌های دولت در اختیار این سه دستگاه

وزیر اقتصاد و دارایی بیان کرد: ۹۸ درصد از دارایی‌های دولت در اختیار سه دستگاه سازمان ملی زمین و مسکن، منابع طبیعی و سازمان منابع آبخیزداری قرار دارد.

سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در مراسم رونمایی از سامانه یکپارچه اموال و دارایی با بیان اینکه در حوزه وزارت اقتصاد و دارایی بعد دارایی‌های دولت بسیار مهم و حائز اهمیت است گفت: تحول در نظام ثبت و دارایی‌ها در دولت سیزدهم شروع شد و با توجه به مجموعه خوبی از اطلاعات که انباشته شده بود در سامانه یکپارچه اموال و دارایی‌های دولت بارگزاری شد.

وی افزود: وزارت اقتصاد و دارایی با تمامی دستگاه‌ها از جمله سازمان نقشه‌برداری ارتباط دارد. پیش از این امکان تعارض منافع در تمامی بخش‌ها وجود داشت و ما به شکل سیستمی سرویس‌هایی را در اختیار داشتیم.

خاندوزی گفت: با استفاده از سامانه سوت زنی ۷۵۰ فقره از اموال و دارایی‌های دولتی که بخش عمده‌ای از آن‌ها مربوط به مجموعه‌های رفاهی و منابع انسانی بودند شناسایی شد و با همکاری دولت و قوه قضائیه حدود دو سوم از دستگاه‌ها از دارایی‌های خود مطلع نبودند.

او گفت: ۴۰۰ هزار فقره را پیش از این سامانه شناسایی کرده بودیم، اما امسال بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار اموال و املاک دستگاه‌ها را شناسایی کرده ایم.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: ۹۸ درصد از دارایی‌های دولت در اختیار سازمان ملی زمین و مسکن، مراتع آبخیزداری و سازمان منابع طبیعی است.

وی گفت: ۲ درصد باقی مانده مربوط به دستگاه‌های دولتی، نهاد‌های عمومی غیر دولتی و... است که ۱۷ درصد از این ۲درصد باقی مانده مربوط به نهاد‌های غیر دولتی می‌شود.

خاندوزی گفت: در بین دستگاه‌های دولتی ۱۲۵ هزار فقره املاک تنها متعلق به وزارت آموزش و پرورش است. دولت سیزدهم ۱۵۸ هزار سند تگ برگ را صادر کرد و امسال هم ۴۵۰ هزار سند را پشت سر خواهیم گذاشت.


پایگاه تحلیلی خبری شعارسال برگرفته از منابع گوناگون

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین