پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۴۹۶۸
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۱
مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور از ثبت جهانی پرونده چند ملیتی نوروز و فرهنگ پخت نان‌های تخت همچون لواش در سال 2016 با عضویت 5 کشور در فهرست میراث ناملموس یونسکو ثبت جهانی می‌شوند.

شعار سال: فرهاد نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور در این باره اظهار داشت: پرونده نوروز که پیش از این با عضویت 7 کشور در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسیده بود سال گذشته 5 کشور عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و قرقیزستان متقاضی پیوستن به این پرونده شدند. از همین رو، پرونده نوروز دوباره تدوین و برای یونسکو ارسال شد.

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور گفت: پرونده ثبت جهانی نوروز هفته گذشته توسط یونسکو اعلام وصول شد به طوریکه این ارگان اعلام کرد که این پرونده در سال 2016 بررسی و ثبت جهانی خواهد شد.

وی همچنین به پرونده فرهنگ پخت نان‌های تخت چون لواش اشاره کرد و گفت: یکی از پرونده‌هایی که در سال 2016 قرار است به یونسکو ارسال شود فرهنگ پخت نان‌های تخت است که با مشارکت 5 کشور ایران، آذربایجان، ترکیه، قزاقستان و قرقیزستان به ثبت خواهد رسید.

به گزارش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ آئین و جشن جهانی نوروز که در سال 88 در قالب یک پرونده مشترک به نام 7 کشور دنیا در یونسکو به ثبت رسیده بود قرار است با عضویت 5 کشور دیگر در اجلاس سال 2016 در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت برسد.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری تسنيم، تاریخ انتشار 14 آذر 1394، کد مطلب: 935039: www. tasnimnews.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین