پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۵۵۰۳
تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۱
وزیر دادگستری گفت: فرهنگ خوب دیدن، زیبا دیدن و حسن ظن، فرهنگ الهی است و بدانیم که فرهنگ سوء ظن، همه را به نابودی می کشاند.

شعار سال: حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی به مناسبت بزرگداشت روز شهدا در جمع مسئولین و کارکنان وزارت دادگستری اظهار کرد: به مقام والای شهدا ادای احترام می‌کنیم و امیدواریم فرهنگ ایثار و شهادت همچنان در جامعه حاکم باشد و فرهنگ حرکت برای خدا و تلاش برای ارتقای ارزشهای الهی نصب العین ما باشد.

وزیر دادگستری با بیان اینکه سالی که گذشت با فراز و فرودها و خوشی ها و ناملایمات همراه بود گفت: این سال با تمام حوادث و اتفاقاتی که در آن اتفاق افتاد، با دستاوردها و موفقیت های بسیاری نیز همراه بود که در مجموعه وزارت دادگستری نیز به همین ترتیب، علیرغم همه کاستی ها، به لطف خدا، اقدامات مثبت و دستاوردهای ارزنده ای حاصل شد.

وی با ارایه آماری از عملکرد سازمان تعزیرات حکومتی و معاونت های حقوقی و پارلمانی، حقوق بشر و امور بین الملل، حقوق مالکیت فکری و توسعه مدیریت و پشتیبانی و نیز مراجع ملی کنوانسیون های حقوق کودک و ضد فساد، ضمن ابراز رضایتمندی از اقدامات صورت گرفته، تصریح کرد: در سالی که گذشت، موفقیت های ما در حوزه های مختلف، بیشتر از کاستی ها بوده است.

*با بازتاب دستاوردها، حس امیدواری را در جامعه تزریق کنیم

پورمحمدی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از نحوه اطلاع رسانی در خصوص اقدامات دولت در سال های گذشته گفت: خیلی از اوقات در فضاهای انتخاباتی و رقابت سیاسی، حق و حقیقت یا پنهان شده و یا قلب می شود؛ ما همواره در ارایه گزارش به مردم باید دقت کنیم تا حس امیدواری را در جامعه ایجاد کنیم؛ اما متاسفانه اغلب در رسانه ها، شاهد ارایه گزارش های منفی و برجسته سازی نقاط ضعف هستیم؛ ما نمی گوییم که انتقاد صورت نگیرد، اما نقاط مثبت، دستاوردها و توانمندی ها نیز باید برای مردم بازگو شود.

وی با اشاره به اهمیت حوزه فرهنگ نیز بیان داشت: در حوزه فرهنگ کارهای زیادی صورت گرفته و با وجود کاستی ها، انگیزه زیادی برای انجام کارهای خوب به ویژه در بین جوانان وجود دارد؛ با این وجود، مشکلات جدی نیز در حوزه فرهنگ وجود دارد که متاسفانه باید بگوییم، بی توجهی به مسایل دینی و لاابالی گری در این حوزه حجمش کم نیست و در فضاهای مختلف واقعی و مجازی و اداری و غیر اداری و نقض قانون و بی توجهی به دستورات الهی از جمله مسایلی است که موجب نگرانی است و نباید مورد غفلت قرار گیرد.

*دستاوردهای علمی کشور در سال های اخیر، در عرصه جهانی بی نظیر است

وزیر دادگستری توفیقات جامعه علمی کشور را از جمله دستاوردهای بزرگ چند سال اخیر دانسته و اظهار کرد: زمانی نگران بودیم رشد علمی کشور کند شده باشد؛ اما اکنون که در این حوزه ها در بسیاری از موارد در دنیا اول هستیم چرا بازگو نمی شود؟ مگر اول شدن در دنیا کار کوچکی است؟ در سال ۲۰۱۶ جمهوری اسلامی ایران رتبه اول جهان در رشد علمی را کسب کرده و این میزان از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ نیز ۱۱/۵ درصد رشد را نشان می دهد؛ این در حالی است که متوسط نرخ رشد علمی در بین ۲۵ کشور علمی جهان ۰/۵ منفی است و این دستاورد کشور است که باید بازگو شود.

وی دستاوردهای حاصل شده را نتیجه تلاش جمعی دانسته و تاکید کرد: این دستاوردهای ارزنده برای تحریک بیشتر فعالان، دانشجویان، محققین و کارگزاران باید بطور مداوم بازگو شوند تا باعث ایجاد تحرک و تلاش مضاعف در جامعه باشد.

پورمحمدی همچنین به برخی دستاوردهای حوزه صنعت کشور اشاره کرد و افزود: انتقاد برخی در خصوص تعطیلی بنگاه های کشور نادرست است و بر اساس آمار مستند، حدود ۲۳ هزار بنگاه متوسط و کوچک در کشور فعال شده اند که ثمره آن رشد صنعتی در سالهای اخیر و افزایش میزان صادرات صنعتی است؛ بر همین اساس در پاییز امسال ۱۴ درصد رشد صنعتی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته ایم و در ضمن تراز مثبت تجاری نیز در سال گذشته و امسال به ترتیب ۹۶۰ و ۷۵۰ میلیون دلار بوده است که حاکی از رشد و توسعه در بخش صنعت کشور است.

*بر اساس آمار مستند، قدرت اقتصادی و خرید مردم افزایش یافته است

وی ادعاهای مطرح شده در خصوص کاهش توان اقتصادی اقشار جامعه را بی اساس دانسته و تصریح کرد: ما بر اساس آمار دقیق صحبت می کنیم و هر کس ادعایی بر خلاف این آمار دارد می تواند با سند و استدلال مطرح کند؛ برای نمونه، آمار در مورد کشاورزان که از محرومترین اقشار جامعه هستند نشان می دهد، در سال ۹۵ میزان تولید محصولات کشاورزی، ۲۱ میلیون تن نسبت به سال ۹۲ افزایش پیدا کرده که این بر اساس آمار رسمی تولید در کشور بوده و سود آن به جیب کشاورزان زحمتکش کشور رفته و قدرت خرید آنان افزایش یافته است.

جمعیت حقوق بگیران کشور، دیگر نمونه آماری وزیر دادگستری بود که در مورد آن توضیح داد: ما بالای ۵۰ میلیون نفر خانواده حقوق بگیر در بخش های مختلف دولتی، غیر دولتی، کارگران، بازنشستگان و نیز اقشار تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد خمینی(ره) در کشور داریم که در سه سال اخیر، بر اساس تمام آمارها، بطور متناوب افزایش حقوقی بیشتر از نرخ تورم داشته اند و رشدی که طبقات پایین داشته اند به مراتب بیشتر از رشد طبقات بالاتر بوده است. این آمار واقعی نشان می دهد ضمن اینکه رشد اقتصادی کشور در ۹ ماهه امسال ۷/۵ درصد و بدون نفت پنج درصد بوده است در سفره مردم نیز تاثیر مستقیم داشته و ضمن آنکه قدرت خرید مردم کاسته نشده، چند درصد هم افزوده شده است البته بدلیل کاهش قدرت خرید طی سالهای قبل هنوز این افزایش حقوق بیش از تورم طی سه سال گذشته نتوانسته جوابگوی کاستی های بر جای مانده باشد اما در هر صورت تلاشهای گسترده همه ارکان حاکمیت و مردم و مدیریت منسجم دولت هم در آمار کلان و هم در آمار خرد و قدرت خرید مردم با نتایج مثبت روبرو هستیم.

*حسن ظن، فرهنگی الهی و سبب رشد و سوءظن باعث نابودی است / انسانی فکر کنیم و ببینیم

وی با انتقاد از کتمان حقایق در مورد دستاوردها و اقدامات مثبت صورت گرفته گفت: این دستاوردها متعلق به نظام و از الطاف الهی است و صرفا به دولت ارتباط ندارد و نباید در مورد نعمتها و تلاشهای صورت گرفته، ناسپاسی صورت گیرد؛ چرا این دستاوردها را نمی بینیم؟ از تحقیر یکدیگر و کتمان حقیقت، چه سودی می بریم؟ فرهنگ خوب دیدن، زیبا دیدن و حسن ظن، فرهنگ الهی است و بدانیم که فرهنگ سوء ظن، همه را به نابودی می کشاند.

با اندكي تلخيص و اضافات برگرفته از خبرگزاري ایسنا، تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند 1395، کد مطلب: 95122415428:www. isna.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین