site traffic analytics ۲۸ میلیارد تومان به توسعه‌ آرامگاه فردوسی تخصیص یافت/سعدیه و حافظیه‌ای دیگر، این‌بار برای حکیمِ توس | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۰۱۰۹
تاریخ انتشار : ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰
ابوالفضل مکرمی‌فر گفت: به دنبال این هستیم تا شکوه و عظمت توس را به آن برگردانیم. مصمم هستیم تا در دولت دوازدهم اقدامات گسترده‌ای را بدون وقفه در جهت احیای منطقه توس انجام دهیم.

شعار سال: ابوالفضل مکرمی‌فر درخصوص طرح توسعه آرامگاه فردوسی گفت: میراث فرهنگی، تفاهم‌نامه‌ای را با شهرداری خراسان رضوی به امضا رسانده تا این طرح را به وسعت شش هکتار در جلوخوان آرامگاه فردوسی اجرا کند. طرح توسعه آرامگاه با هزینه و سرمایه شهرداری و با نظارت سازمان میراث فرهنگی بدون انتفاع و صرفاً به عنوان یک تلاش ملی برای فردوسی انجام می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی ادامه داد: در همین راستا، اقدامات لازم عمدتاً سطحی صورت می‌گیرد؛ به‌طوری که این فضا به باغ‌ - آرامگاهی برای فردوسی تبدیل شود؛ چنانچه در سعدیه و حافظیه شیراز سراغ داریم. درواقع این شش هکتار به آرامگاه فردوسی افزوده خواهد شد.

او گفت: مجری طرح شهرداری و ناظر آن میراث فرهنگی است. میراث فرهنگی، طرح صفر مطالعاتی آن را انجام داده و مشاور طرح نیز از سویِ میراث مشخص شده است. روز یکشنبه هفته آینده، قرار است شهرداری، سازمان میراث فرهنگی و نیز مشاور طرح، جزئیات اجرایی آن را مشخص کنند تا فاز دوم طرح به زودی آغاز شود.

او در پاسخ به این سؤال که آیا تمامی شش هکتار تملک شده یا نه؟ اظهار داشت: تمام این شش هکتار تحت تملک میراث بوده و اقدامات اجرایی، هزینه‌ها، خدمات و... را شهرداری برعهده دارد.

مکرمی‌فر با اشاره به اینکه، این محوطه کاملاً غیرانتفاعی است و ساخت‌وسازی در آن صورت نخواهد گرفت، افزود: هیچ ساخت‌و‌سازی قرار نیست در این محوطه صورت بگیرد. فقط فضای چهارباغی یا هشت‌باغی با ره‌باغ‌ها و آب‌نماها در آن ساخته خواهد شد. هم‌چنین فضای سبز، درختچه و گل‌آرایی صورت می‌گیرد.

او به پروژه ۴۲ هکتاری طرح توسعه آرامگاه فردوسی اشاره کرد و گفت: پس از این پروژه یک پروژه ۴۲ هکتاری تا دروازه رودبار داریم که این محوطه کاربری انتفاعی دارد و بناست رستوران، کافی‌شاپ، سوپرمارکت و دیگر مجتمع‌های خدماتی در آن ساخته شود تا خدماتِ گردشگران در این محوطه تأمین شود.

او در پاسخ به این سؤال که آیا با بخش خصوصی همکاری خواهد شد یا نه؟ گفت: برای محوطه ۴۲ هکتاری به دنبال سرمایه‌گذار هستیم. اگر اعتبارات سازمانی به ما اجازه دهد خودمان شروع خواهیم کرد، ولی آنچه که هست مطالعات، انتخاب مشاور و طرح‌های اجرایی‌اش را خودِ میراث فرهنگی انجام خواهد داد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی، درباره میزان اعتباراتی که برای توسعه آرامگاه فردوسی تخصیص یافته، گفت: در حال حاضر سه میلیارد تومان تخصیص استانی داریم، چهار میلیارد تومان تخصیص ملی و نه میلیارد تومان هم در سفر اخیرِ هیأت دولت به استان مصوب شد که طی سه سال تا پایان دولت دوازدهم پرداخت خواهد شد. سرجمع ۱۶ میلیارد تومان برای منطقه تاریخی توس تخصیص داده شده است. احیای برج و باروی توس و دروازه‌های آن به ویژه دروازه رودبار، ورودی منطقه توس، ارگ کهن‌دژ و همچنین زادگاه فردوسی در روستای پاژ در دستور کار است.

او همچنین با ذکرِ میزان اعتبارات برای برندسازی و تبلیغات در حوزه آرامگاه فردوسی گفت: ۱۲ میلیارد تومان جدای از ۱۶ میلیارد تومان از محلِ اعتبارات سفر در زمینه تبلیغات و نرم‌افزار داریم. در زمینه نرم‌افزاری ما بیشتر در راستای برندسازی و اطلاع‌رسانی برای آرامگاه فردوسی هزینه خواهیم کرد و در سطح ملی و بین‌المللی به آن می‌پردازیم.

او گفت: ما به دنبال این هستیم تا شکوه و عظمت توس را به آن برگردانیم. ۲۲ سال پیش مقام رهبری به توس آمدند و دست‌نوشته‌ای را مبنی بر اینکه دولت باید به توس بیشتر اهمیت دهد، مرقوم کردند و حالا بعد از دو دهه مصمم هستیم تا در دولت دوازدهم اقدامات گسترده‌ای را بدون وقفه در جهت احیای منطقه توس انجام دهیم.

مکرمی‌فر در پاسخ به این سؤال که آغاز و پایان پروژه چه تاریخی است، گفت: وحدت رویه‌ای بین استانداری و میراث فرهنگی برای محقق شدن این طرح وجود دارد. در کارهای مرمتی نمی‌توان زمان دقیقی را مشخص کرد، اما آنچه مسلم است اینکه، کارها بدون وقفه پیش خواهد رفت. طرح در شورای فنی مصوب شده و الان در مرحله صفر مطالعاتی است و در یک ماه جاری طرح باید شروع شود. در این ماه، دروازه، حصار، ارگ کهن‌دژ و زادگاه را آغاز خواهیم کرد. هم‌چنین مطالعاتِ محوطه ۴۲ هکتاری نیز آغاز خواهد شد.

او در پایان با اشاره به همکاری با شرکت‌های بخش خصوصی گفت: با شرکت‌های داخلی مذاکره کرده‌ایم. این شرکت‌ها خصوصی هستند اما با بهره‌گیری از کارشناسان، استادکاران و مرمت‌کارانی که با سازمان کار می‌کنند، مشغول فعالیت خواهند شد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ 29 اردیبهشت 97، کد مطلب: 623528: www.ilnanews.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین