پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۴۷۳۳۰
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۶
یکی از مواردی که در نشست مدیران به آن اشاره شد کشت 600 هکتار و یا بیشتر لوبیا در منطقه مختار بود که بخش زیادی از آب رود بشار برای آبیاری کشت لوبیا به منطقه مختار سرازیر می‌شود.

شعارسال: هر چند استان کهگیلویه و بویراحمد و به ویژه شهرستان بویراحمد و البته شهر یاسوج یکی از مناطق با منابع عظیم آبی کشور به شمار می‌رود اما به دلیل نبود زیرساخت‌هایی مانند سدها و حتی بندهای انحرافی این آب بدون ایکه استفاده آن چنانی از آن شود از یاسوج خارج می‌شود.

در چند سال اخیر شهر یاسوج بدترین دوران بی‌آبی و کم‌آبی را پشت سر گذاشته است و متاسفانه نه برای کشاورزی و نه برای آشامیدن منابع آبی پایداری وجود ندارد.

منابع آبی پایدار از آن جهت که آب رودخانه بشار به دلیل نبود سد از وسط شهر عبور می‌کند و برای بلندمدت فکری به حال استفاده از این آب نشده و تنها با ساخت سد تنگ‌سرخ که آن هم سال‌ها طول می‌کشد منابع آب بلندمدت برای شهر پیش‌بینی می‌شود.

برای میان مدت نیز تصفیه‌خانه اضطراری آب در نظر گرفته شده که این تصفیه‌خانه هم به دلیل دعوای دو دستگاه علوم پزشکی و آب و فاضلاب شهری به مشکل ...خورد و الکترومکانیکال آن نرسید و در این وانفسای تابستان خشکسالی هرگز آب تصفیه‌خانه وارد شبکه توزیع نمی‌شود.

چاه‌های آبی که تاکنون از آن برای شرب مردم مورد استفاده قرار می‌گرفت یکی یکی در حال خشک شدن هستند و این گونه است که در شهر یاسوج باید تنش آبی را تحمل کرد.

اما برای کشاورزی هم استفاده نابجا و در بعضی جاها استفاده نادرست و غیر بهینه آب باعث شده که رودخانه بشار این روزها مرگ تدریجی خود را به عیان ببیند و عده‌ای سودجو با حفر کانال و تغییر مسیر رودخانه موجب از بین رفتن آبزیان و در کل از بین رفتن این رود همیشه در شده‌اند.

یکی از مواردی که روز گذشته در نشست مدیران به آن اشاره شد کشت 600 هکتار و یا بیشتر لوبیا در منطقه مختار بود که بخش زیادی از آب رود بشار برای آبیاری کشت لوبیا به منطقه مختار سرازیر می‌شود.

تا قبل از کشت لوبیا مسؤولان استانی از کشاورزان درخواست کرده بودند که امسال به دلیل شرایط ویژه هیچ گونه کشت پرآب در منطقه نداشته باشند که به وضوح مشاهده می‌شود در روز روشن هم در بستر رودخانه بشار و هم در ساحل آن برنجکاری حتی بیش از سال‌های پرآبی گسترش یافته است.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم با انتقاد از متولیان امر که جلوی این کار را نگرفته‌اند از مسؤولان و متولیان به خصوص جهاد کشاورزی خواست تا در سال آینده اجازه چنین کشت‌ها و برداشت‌هایی از رودخانه بشار را ندهند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: 17مرداد1397، کدخبر: 13970517000019: kohgiluyeh-boyerahmad.farsnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین