site traffic analytics پیش بینی افزایش 10 میلیارد دلاری صادرات نسبت به سال گذشته | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۹۰۸۱
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۹
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر از شرکت‌های توانمند صادراتی حمایت شود می‌توانیم امیدوار باشیم که در انتهای سال جاری حدود ۱۰ میلیارد دلار نسبت به پارسال افزایش صادرات داشته باشیم.

شعارسال: محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص اظهار داشت: از سال 74، به دنبال ارتقاء تولید، صادرات غیرنفتی و خودکفایی در بخش‌های مختلف بودیم و امروز نیز این مسیر را در قالب اقتصاد مقاومتی دنبال می‌کنیم.

وی با بیان این مطلب افزود: در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، در بند 10 تاکید ویژه‌ای بر توسعه صادرات غیرنفتی شده است و البته در بخش‌های مختلف نیز تأکیداتی وجود دارد که راهبردهای آن رفع موانع تجاری، پرداخت مشوق‌های صادراتی، سرمایه گذاری‌های خارجی و ... بوده است.

وی عنوان کرد: با توجه به سیاست‌های اعلام شده باید در دو بخش تجارت داخلی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی و همچنین صادرات غیرنفتی به صورت جدی فعالیت کنیم که در این زمینه، بسته‌های حمایت از صادرات تهیه شده است.

نعمت زاده با بیان اینکه صندوق ضمانت صادرات و نظام بانکی کشور مکلف به حمایت از صادرات شده‌اند، گفت: شاید میزان حمایت‌ها خیلی زیاد نباشد اما اقدام موثری در این حوزه به شمار می‌رود.

وی طرح و ایجاد شرکت‌های بزرگ صادراتی را از دیگر برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد و گفت: اگر از شرکت‌های توانمند صادراتی حمایت شود می‌توانیم امیدوار باشیم که در انتهای سال جاری حدود 10 میلیارد دلار نسبت به پارسال افزایش صادرات داشته باشیم.

* مهم‌ترین خواسته صادرکنندگان فروش ارز حاصل از صادرات به قیمت واقعی است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران نیز در این دیدار مهم‌ترین خواسته صادرکنندگان را فروش ارز حاصل از صادرات کالا و خدمات به قیمت واقعی در داخل کشور عنوان کرد.

ولی ا... افخمی راد در این دیدار که در مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: با فروش ارز حاصل از صادرات به قیمت واقعی صادرکنندگان می‌توانند کاستی‌های صادراتی کشور را جبران کنند و در بازارهای خارجی رقابت‌پذیر شوند.

وی با ارائه آماری از میزان صادرات کشور در یک سال گذشته گفت: صادرات ایران در سال 94 با کاهش 15 درصدی مواجه شد و به حدود 42.5 میلیارد دلار در سال رسید.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از دلایل کاهش میزان صادرات غیرنفتی را کاهش قیمت جهانی نفت عنوان کرد و گفت: اکثر بازارهای هدف صادراتی ما با توجه به کاهش قیمت نفت توان خرید خود را از دست داده یا با کمبود بودجه مواجه شده‌اند؛ علاوه بر این ناامنی نیز مزید بر علت شده است.

وی افزود: واردات نیز در یک سال گذشته با کاهش 22 درصدی مواجه شده است که بیشترین کاهش واردات مربوط به کالاهای ساخته شده و محصولات کشاورزی بود که به دلیل خودکفایی ایران در تولید و همچنین کاهش قیمت جهانی این کالاها بوده است.

افخمی راد با بیان اینکه تراز تجاری ایران در سال گذشته مثبت بود، افزود: ما در سال 95 به دنبال افزایش 10 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی و رسیدن به رقم 50 میلیارد دلار هستیم که این هدف با 37 میلیارد دلار صادرات در بخش پتروشیمی، هفت میلیارد دلار در بخش میعانات و 5 میلیارد دلار در بخش کشاورزی محقق خواهد شد.

وی در ادامه افزود: راهکارهای رسیدن به این اهداف در قالب بسته حمایت از صادرات، بسته حمایت از تولید و همچنین ایجاد و تقویت شرکت‌های بزرگ صادراتی برنامه‌ریزی شده است.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری میزان، تاریخ انتشار: 16خرداد1395، کدخبر: 182215: www.mizanonline.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین