پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سه‌شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳ - 2024 July 23
کد خبر: ۲۰۴۴۴
تاریخ انتشار : ۰۵ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۹
روسیه برنامه جدیدی برای ایجاد مناطق آزاد در سرزمین‌های دور از مرزهای خود تدارک دیده است؛ برنامه‌ای که هدف آن مقابله با تلاش‌های آمریکا برای ایجاد اتحادیه اقتصادی تجاری جدید است.

شعارسال: آن گونه که اسپوتنیک گزارش داده است، جزئیات این برنامه مفصل نشان می دهد دورنمای امضای پیمان منطقه آزاد تجاری با 12 کشور آماده خواهد شد؛ ایران، مصر، هند، چین، اندونزی،کامبوجیا، جمهوری کره، ونزوئلا، نیکاراگوآ، پرو و شیلی از جمله این کشورها هستند.

چنین قراردادهایی آزادسازی متقابل در عرصه تجارت کالا و خدمات و همکاری برای سرمایه گذاری را فراهم می کند.

روسیه به دنبال آن است که با ایجاد این مناطق آزاد نه تنا جوابگوی منافع کنونی بلکه تأمین منافع استراتژیک تجارت و اقتصاد ملی خود باشد چرا که امضای این گونه قراردادها، موجب تغییر شرایط دسترسی به بازارهای کشورها می شود؛ عوارض گمرکی لغو می شوند و شمار محدویت ها در رابطه با کالاها و مالیات و هزینه ها کاهش می یابند.

بدین منظور، روسیه به ارزیابی و محاسبه سود و ضرر اینگونه قراردادها خواهد پرداخت و قصد دارد گزینه های متفاوت اجرای این برنامه ها وابسته به همگرایی احتمالی اقتصادی و وجود قرارداد مشابهی در نزد هر یک از شرکای اتحادیه اقتصادی اورآسیا را بررسی کند.

در سال گذشته آمریکا و ژاپن با 11 کشور درباره ایجاد اتحادیه بزرگ تجاری مذاکره کردند که تأثیری مانند ریختن نفت بر آتش داشت.

کشورهای اتحادیه اقیانوس آرام کاهش تأثیر اقتصادی چین و شرکای آن کشور در چارچوب « آسه آن» و سازمان همکاری اقتصادی آسیا - اقیانوسیه در صحنه جهانی را هدف خود قرار داده اند. مطابق با پیش بینی های اقتصادی، اتحادیه جدید 40 درصد کل تجارت جهانی را کنترل خواهد کرد ولی طبیعتا روسیه جایی در چنین اتحادیه ای نخواهد داشت.

به عقیده الکساندر مورِچِف معاون رئیس اتحادیه صنعتگران و کارفرمایان روسیه ، جستجوی شرکای بالقوه در وهله اول با هدف مقابله با آمریکا انجام نمی شود هر چند چنین انگیزه ای نیز وجود دارد اما این موضوع تا حد زیادی با رشد آینده روسیه ارتباط دارد.

به گفته وی«ابتکار در قالب اتحادیه اقتصادی اورآسیا مطرح شده است البته نباید فهرست شرکای اقتصادی با آهنگی سریع گسترش یابد. ابتدا باید به تعمیق مناسبات تجاری داخلی و تکامل آنها دست یافت اما ابتکار مطرح شده برنامه صحیحی برای رشد است و جستجوی شرکای بالقوه وفادار به روسیه جریان داردکه تجربه مناسبات تجاری با آنها وجود دارد و تمایل افزایش گردش تجاری بین این کشورها، سرمایه گذاری مشترک مستقیم و ساخت کارخانه های جدید محسوس است. ما در قالب تجارت آزاد طرح های خوبی می توانیم پیشنهاد کنیم»

بنا بر این گزارش، اولین سند بین المللی در باره منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اورآسیا و کشور ثالث امضای قرارداد با ویتنام بود که در ماه مه سال 2015 میلادی به امضا رسید. این قرارداد شرایط آزادسازی تعرفه تجارت کالا بین کشورهای اتحادیه اقتصادی اورآسیا و ویتنام از طریق کاهش و یا به صفررسانی عوارض وارداتی گروه بزرگی از کالا ها را در نظر می گیرد.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین ، تاریخ انتشار خبر 2 تیر 1395، کدمطلب: 549149 ،www.khabaronline.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین