پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 14
کد خبر: ۲۰۵۷۸
تاریخ انتشار : ۰۶ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۱
سقوط آزاد شاخص بورس فوتسی 100 لندن در صبح روز جمعه به دنبال رأی مردم انگلیس به برگزیت که پیش ‌از این هشدار آن داده ‌شده بود، بیش از 120 میلیارد پوند از ارزش سهام شرکت‌های انگلیسی عضو این بورس کاست.

شعارسال: ارزش شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن که در آن در هرروز کاری سهام 100 شرکت مهم و بزرگ انگلیس ازنظر ارزش بازاری سهام ثبت‌شده در بورس، ارزش‌گذاری و خریدوفروش می‌شود، در شروع معاملات در روز جمعه با کاهش هفت‌درصدی مواجه شد.

بدین ترتیب شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن، برای اولین بار در طی 31 سال گذشته براثر شوک اولیه برگزیت با 500 واحد کاهش ، به 5 هزار 837 واحد رسید.

هر چند میزان کاهش شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن با خروج از شوک اولیه در پایان معاملات در عصر جمعه اندکی تعدیل یافت و به 3.15 درصد معادل 199 واحد رسید.

برگزیت سبب شد که ارزش سهام شرکت‌های خانه‌سازی و نیز ارزش سهام بانک‌های انگلیسی و شرکت های خطوط هواپیمایی تا 20 درصد سقوط کند .

کارشناسان پیش‌ از این هشدار داده بودند که برگزیت می‌تواند به‌شدت بر روی ارزش ملک در انگلیس که بسیار متاثر از سرمایه های خارج از این کشور است و نیز صنعت گردشگری، تاثیر منفی بگذارد.

شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز به دنبال سقوط 22 درصدی ارزش سهامش در روز جمعه ، نسبت به کاهش سود این شرکت در سال 2016 میلادی هشدار داد.

در همین حال بورس های اروپایی نیز روز جمعه یکی از شوک‌آورترین روزها را از زمان بحران مالی 2009 میلادی پشت سر گذاشتند.

در پایان معاملات روز جمعه، ارزش شاخص سهام 'دکس 'در بازار بورس فرانکفورت آلمان 6.82 درصد، شاخص سهام 'کک چهل' در بازار بورس فرانسه 8.04 درصد، شاخص بازار بورس اسپانیا موسوم به «آیبکس» .12.35درصد، شاخص بورس ایتالیا فوتسی 'ام آی بی ' 12.48 درصد و شاخص بورس آتن ( یونان ) 13.42 درصد کاهش داشتند.

در اوایل معاملات روز جمعه، شاخص سهام دکس در بازار بورس فرانکفورت آلمان 8 درصد و شاخص سهام کک چهل در بازار بورس فرانسه 10 درصد و شاخص بازار بورس اسپانیا موسوم به «آیبکس» 12 درصد کاهش یافته بودند.

به گفته تحلیل گران میانگین سقوط بورس‌های اروپایی در پایان معاملات روز جمعه و پس از عبور شوک اولیه، در حدود 7 درصد بوده است.

پوند انگلیس نیز در اوایل معاملات روز جمعه در بازار مبادلات ارزی، در برابر دلار آمریکا با 10.52 درصد کاهش، در مقابل 1.3305 دلار و همچنین با 7.65 درصد کاهش در مقابل یورو، در مقابل 1.209 یورو معامله شد.

این برای اولین بار از سال 1985میلادی است که نرخ برابری پوند در برابر دلار در طی یک روز تا این حد سقوط می‌کرد.

هر چند پوند انگلیس پس از عبور از کابوس اولیه، در بعدازظهر روز جمعه در برابر دلار آمریکا با 8.32 درصد کاهش به 1.3645 دلار و با 6.29 درصد کاهش در برابر 1.2228 یورو معامله شد.

میزان سقوط پوند همان‌طور که 'جرج سوروس' اخیر پیش‌بینی کرده بود به‌مراتب بیش از چهارشنبه سیاه در سال 1992 میلادی بود.

'جرج سوروس' میلیاردر آمریکایی در یادداشتی که روز سه‌شنبه منتشر شد، هشدار داده بود ابعاد سقوط پوند براثر برگزیت می‌تواند بیش از چهارشنبه سیاه در 25 سال پیش، ویرانگر و وسیع‌ باشد.

چهارشنبه سیاه به‌روز شانزدهم سپتامبر 1992 میلادی ( 25 شهریور 1371 خورشیدی) اطلاق می‌شود که در این روز انگلیس شاهد خروج از سیستم پولی اروپا و سقوط ارزش پوند در برابر دلار و مارک آلمان بود.

اولین تاثیر سریع سقوط پوند برای واردکنندگان انگلیسی و به‌ویژه گردشگران این کشور خواهد بود که دیگر قادر نیستند به ‌اندازه روز پنجشنبه گذشته ، جنسی را وارد کنند و یا برای تفریح به سواحل اروپایی و یا آمریکایی بروند.

علاوه بر این، سقوط پوند، به معنای افزایش کالاهای وارداتی و قیمت سوخت در انگلیس خواهد بود که هزینه ناشی از این مساله از جیب تمامی مصرف‌کنندگان انگلیسی پرداخت خواهد شد.

هر چند که به گفته تحلیل گران، کاهش ارزش پوند در دراز مدت می‌تواند به نفع صادرکنندگان این کشور تمام شود.

به دنبال سقوط بازار سهام لندن و کاهش ارزش پوند، مارک کارنی' رئیس بانک مرکزی انگلیس برای بهبود بخشیدن وضعیت آشفته ایجاد شده به دلیل برگزیت ، اعلام کرد آماده است 250 میلیارد پوند (326 میلیارد یورو) به‌منظور تضمین نقدینگی کافی برای عملکرد بازار به بازار تزریق کند.

بانک مرکزی انگلیس نیز در بیانیه ای گفته است که به‌دقت در حال رصد کردن تحولات بازار است و تمام اقدامات لازم را برای کنترل شرایط به کار خواهد بست .

به گفته تحلیل گران انتظار می‌رود که بانک مرکزی انگلیس برای مقابله با آثار مخرب اقتصادی برگزیت، اقدام به کاهش نرخ بهره بین‌بانکی از 0.5 درصد کنونی به بهره‌ای در حد صفر درصد کند.

در همین حال به دلیل نگرانی از آینده های ایجاد شده پس از برگزیت، بهای نفت خام نیز در بازار جهانی در روز جمعه کاهش یافت.

هر بشکه نفت خام سبک برنت دریای شمال که بیش از دو سوم نفت های جهان از جمله نفت اوپک، بر اساس آن قیمت گذاری می شوند، عصر روز جمعه در بازار لندن، با حدود 5.2 درصد کاهش به 48.61 دلار رسید.

به گزارش منابع انگلیسی، بهای هر بشکه نفت شاخص آمریکا، 'وست تگزاس اینترمیدییت '( دبلیوتی آی ) نیز روز جمعه با 4.2 درصد کاهش به 48.01 دلار رسید.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایرنا ، تاریخ انتشار خبر 4 تیر 1395، کدمطلب: 82125045 (5405728) ،www.irna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین