پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۹۲۷
تاریخ انتشار : ۱۰ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۵
رئیس سازمان حج و زیارت ادعاهای اخیر سفرای عربستان در کشورهای اسلامی مبنی بر اینکه متن تفاهمنامه عربستان و ایران با سایر کشورهای اسلامی تفاوتی نداشته را کذب محض دانست.

شعارسال: به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت؛ مهندس سعید اوحدی ادعاهای سفرای عربستان در کشورهای اسلامی که تاکید داشتند متن تفاهمنامه با ایران همانند سایر تفاهمنامه‌ها با دیگر کشورهای اسلامی بود را تکذیب کرد و در این مورد به روشنگری پرداخت.

وی ادامه داد: ما متن تفاهمنامه‌های عربستان با سایر کشورها را به طور کامل و بند بند مشاهده کردیم و هیچ یک از محدودیتها و ممنوعیتهایی که برای زائران ایرانی در نظر گرفته بودند برای هیچ یک از کشورهای اسلامی حاضر در حج اعمال نشد.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: متن تفاهمنامه تهیه شده که با دخالت مستقیم وزارت کشور و وزارت خارجه عربستان تهیه شده بود برای هیچ کشوری نظر گرفته نشد و قطعا این موضوع با عزت زائر ایرانی مغایرت داشت که ما نیز جلوی آن ایستادگی کردیم.

اوحدی به محدودیتها و ممنوعیتهای تفاهمنامه سعودیها اشاره کرد و افزود: در این تفاهمنامه تبعیض آمیز که تاکید بر امضای آن داشتند مواردی همچون نداشتن خدمات کنسولی، ممنوعیت استفاده از پرچم جمهوری اسلامی ایران، همراه نبردن قرآن و ادعیه، ارتباط نداشتن با بعثه سایر کشورهای اسلامی و ممانعت از برگزاری دعای کمیل وجود داشت.

وی اضافه کرد: این رفتار نادرست سعودیها در تنظیم متن تفاهمنامه نشان می‌دهد دستهایی در پشت پرده وزارت حج عربستان را هدایت می‌کردند که نقش وزارت خارجه و وزارت کشور عربستان در این قضایا واضح بود و آنها در مقابل یک واجب شرعی ایستادگی کردند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه عربستان سعودی، موضوع حج این واجب شرعی را به مسائل سیاسی گره زد ، گفت: عربستان سعودی در مذاکراتی که امسال برای حج تمتع 95 انجام داد و با آماده کردن تفامنامه تبعیض آمیز نشان داد که اراده پذیرش زائران ایرانی را ندارند.

اوحدی تصریح کرد: یکی دیگر از مهمترین دلایل ممانعت از پذیرش زائران ایرانی به سبب نگرانی دولت عربستان از افشا شدن آمارهای واقعی شهدای منا در میان کشورهای اسلامی بود.

وی ادامه داد: عربستان سعودی به شدت از فاش شدن مسائل در منطقه و بی تدبیری‌اش در فاجعه منا وحشت دارد و به همین دلیل به هر بهانه‌ای برای جلوگیری از ورود زائران ایرانی برای حج تمتع 95 روی آورد و این کار را انجام داد.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطر نشان کرد: ما نیز در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی زیر بار هیچ تحقیر و تبعیضی نرفتیم و در مقابل زیاده‌خواهی های سعودی ها ایستادیم؛ البته به تازگی مسئولان حج برخی کشورهای اسلامی را نسبت به ادعاهای واهی سفرای عربستانی آگاه کرده‌ایم.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 8تیر1395، کدخبر: 3697312: www.mehrnews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین