پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۱۲۸۰۶
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
کمپین ۲۴۰ هزار نفره از مردم ایران، طی نامه‌ای به وزیر بهداشت، رئیس سازمان غذا و دارو، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، رئیس سازمان حمایت و نمایندگان مجلس، مطالبات خود در خصوص برچسب‌زنی محصولات تراریخت را مطرح کردند.

شعارسال: کمپین 240 هزار نفره‌ی «نه به تراریخته» با محوریت استاد بیوتکنولوژی پزشکی، علی کرمی، از عید 98 آغاز به کار کرده و به‌سرعت گسترش یافته است. اهداف اصلی این کمپین مردمی در دو مورد «آگاهی‌بخشی در خصوص محصولات تراریخته» و «مطالبه‌گری مردمی» خلاصه می‌شود. متن زیر، نامه‌ی اخیر این کمپین، با موضوع «ابهامات در اجرای کامل قانون برچسب زنی محصولات تراریخته» است.

---------------------------------

"وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ریاست محترم سازمان غذا و دارو

ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور

ریاست محترم سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان

نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی

موضوع: ابهامات در اجرای کامل قانون برچسب‌زنی محصولات تراریخته

با سلام و احترام و تبریک عید سعید فطر

همانگونه که مستحضر هستید قانون مصوب مجلس در زمینه تراریخته‌ها شامل 3 بخش است:

الف: ممنوعیت واردات، کشت و مصرف تراریخته ها مگر با کسب مجوز.

ب: لزوم اطلاع رسانی شفاف در مورد محصولات تراریخته به مردم.

ج: الزام برچسب زنی تراریخته ها.

خوشبختانه سازمان غذا و دارو مهرماه 1397 دستور برچسب زنی تراریخته ها را ابلاغ کرد که سبب خشنودی مردم‌ در شناخت تراریخته‌ها گردید. در ابتدا قرار بود برچسب اصلی یعنی دایره مشکی که در وسط آن کلمه تراریخته نوشته شده نصب شود  ولی صنایع غذایی با عذر اینکه دپوی پوشش بسته‌بندی در انبارها وجود دارد، مقرر شد تا اتمام پوششها، در مرحله‌ی چاپ، کلمه «تراریخته» در محل تاریخ و قیمت به شکل «جت پرینت» درج شود - که برخی عبارات «دستکاری شده ژنتیکی» یا «دستکاری ژنتیک شده» هم چاپ کردند.

حال 8 ماه از از زمان ابلاغ قانون گذشته است و به نظر می‌رسد وقت اجرای دقیق و کامل آن فرا رسیده است؛ ولی گویا نظارت کامل و دقیقی بر اجرای این قانون وجود ندارد؛ و مردم ابهامات بسیاری دارند که نیازمند پاسخ شفاف مسئولین است؛ به این ترتیب:

1- چرا برچسب اصلی نصب نمی‌شود؟

2- چرا برخی از اقلامی که قبلاً کلمه تراریخته داشتند اینک حذف کرده‌اند؟

3- چرا برخی اقلام در شهرهای بزرگ کلمه تراریخته را دارد ولی در مراکز دیگر ندارند؟

4- این نوشته بسیار کوچک است و مشاهده آن به‌روی محصولات دشوار است.

6- چرا هیچ اطلاع‌رسانی شفافی به مردم در مورد محصولات تراریخته موجود در بازار صورت نمی‌گیرد؟

7- مردم شکایت‌ها و اعتراضات خود در این مورد را به کجا اطلاع دهند؟

8- چرا مراجع نظارتی، هیچ رسیدگی جدی بر اجرای قانون برچسب‌زنی تراریخته ندارند؟

9- چرا بین اظهارنظر رسمی وزیر جدید بهداشت که فرمودند «ما نه موافقیم نه مخالف»، با مسئولین سازمان غذا و دارو که از تراریخته ها دفاع می‌کنند، تناقض وجود دارد (سخنان جدید نماینده غذا و دارو در رادیو گفتگو).

مطالبه‌ی به‌حق مردم این است که وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و سایر نهادهای مردمی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، و نیز سایر مراجع ذی‌مدخل در این موضوع، ضمن اطلاع رسانی شفاف به مردم بطور جدی بر اجرای این قانون نظارت دقیق داشته باشند و‌ حافظ حقوق طبیعی مردم باشند.

با احترام

240 هزار نفر از مردم عزیز ایران و اساتید محترم دانشگاه.

14 خرداد 1398 مطابق با عید سعید فطر"

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 18خرداد1398 ، کدخبر: 2026840: www.tasnimnews.com


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین