پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 14
کد خبر: ۲۲۱۸۶
تاریخ انتشار : ۲۴ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۷
بانک مرکزی از پرداخت مبلغ ۴۸۹.۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصادی در دو ماهه اول سال جاری خبر داد.

شعارسال: بانک مرکزی اعلام کرد: تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۲ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۵ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۴۸۹.۴ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۵۳.۵ هزار میلیارد ریال (معادل ۴۵.۷ درصد) افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی دو ماهه سال جاری مبلغ ۳۲۴.۵ هزار میلیارد ریال معادل ۶۶.۳ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۹۷.۹ هزار میلیارد ریال معادل ۴۳.۲ درصد افزایش داشته است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در دو ماهه سال جاری معادل ۱۲۳.۸ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۳۸.۱ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش های اقتصادی (مبلغ ۳۲۴.۵ هزار میلیارد ریال) است.

از ۱۴۱.۹ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی دربخش صنعت و معدن معادل ۸۷.۲ درصد آن (مبلغ ۱۲۳.۸ هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است.

جدول تسهیلات پرداختی به بخش‌های اقتصادی در ۲ ماهه سال ۹۵

بانک مرکزی یادآور شد: همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان خلق پول بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 22تیر1395، کدخبر: 3711752: www.mehrnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین