پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
چهارشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 17
کد خبر: ۲۲۴۴۸
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۵
سیدعلی گفت: باقی ماندن توافقات بانک مرکزی با FATF بسیار خطرناک است و بهتر است بانک مرکزی جزئیات توافقات خود را با این نهاد رسما اعلام کند.

شعار سال: سید کمال سیدعلی معاون ارزی اسبق بانک مرکزی  در خصوص تبعات توافق اخیر ایران با FATF اظهار کرد: مقررات FATF تنها مخصوص ایران نبوده و مخصوص تمام کشورهایی است که پذیرفته اند که عضو این تشکیلات شوند. موضوع این تشکیلات هم عمدتا در رابطه با money laundering یا پول شویی است. بنابراین ما در این زمینه از بقیه مجزا نیستیم.

وی افزود: این مسئله در مقطعی به عنوان قانون در مجلس تصویب شده و ما هم اعلام کردیم که آمادگی عضویت در این تشکیلات را داریم. ضمن این که بخشی از مقررات FATF به تشکیلات این نهاد و به بقیه بانکها و روابط کارگزاری ما با آنها برمی گردد. یعنی این بانکها هستند که از ما درخواست می کنند که برای همکاری در FATF عضو شویم.

سیدعلی تصریح کرد: این که مصادیق تروریست و برداشت ما از تروریست چیست مسئله مهمی است. در حال حاضر اختلافی که با طرف مقابل داریم این است که ما به هر حال براساس آرمانهای خود حرکتهایی را انجام می دهیم و آن را درست می دانیم، اما نظر آنها این است که این کار ما درست نیست.

وی گفت: اگر این مفاهیم به هم نزدیک شود FATF و یا هر بانک خارجی که بخواهد این اطلاعات را از ما بگیرد مشکلی به وجود نخواهد آمد، زیرا هر یک بانک خارجی هم بخواهد با ما همکاری کند از ما می پرسد که عضو FATF هستیم یا نه و یا مقدمات پولشویی را رعایت می کنیم یا نه. حتی شرکتهای کوچکهای موظف هستند که مقررات FATF را رعایت کنند.

سیدعلی خاطرنشان کرد: اگر اعضای FATF به جمع بندی برسند که ما با جایی در زمینه پولشویی همکاری کردیم و یا نقل و انتقال پولی انجام دادیم که مصداق حمایت از تروریست است می توانند از ما درخواست کنند که اطلاعات حسابهایمان را در اختیار آنها قرار دهیم.

وی بیان کرد: ما نمی توانیم در دنیا اعلام کنیم که تابع مقررات پولشویی نیستیم و FATF را قبول نداریم، زیرا مفهوم آن این است که نمی خواهیم با هیچ کشوری در دنیا در زمینه بانکی همکاری کنیم. در مواردی هم که آنها به ما شک دارند تا به حال هر قدمی برداشته ایم باید آن را ادامه دهیم.

معاون اسبق بانک مرکزی تصریح کرد: اگر بانک مرکزی بر خلاف خواست FATF اطلاعات مورد نیاز این نهاد را در اختیارش نگذارد عضویت ما در نهاد دچار مشکل می شود و ما به وضع قبلی باز می گردیم.

سیدعلی گفت: اگر از دادن اطلاعات حسابهایمان به FATF استنکاف کنیم عضویت ما در نهاد لغو می‌شود. با این حال نمی توانیم داوطلبانه اعلام کنیم FATF را قبول نداریم زیرا در مظان اتهام قرار می گیریم.

وی افزود: رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که تنها اطلاعات مورد نیاز را در چارچوب مقررات به FATF داده است. اما محرمانه باقی ماندن توافقات بانک مرکزی با FATF بسیار خطرناک است و بهتر است بانک مرکزی جزئیات توافقات خود را با بانک نهاد رسما اعلام کند. موضع بانک مرکزی در این زمینه باید بسیار شفاف باشد.

معاون اسبق بانک مرکزی گفت: البته امیداریم که بانک مرکزی همانطور که اعلام کرده براساس قانونی که مجلس در این زمینه تصویب کرده عمل کرده باشد.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار 26 تیر95 ، کد مطلب: 13950426000841: www.farsnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین