پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 13
کد خبر: ۲۲۵۴۸
تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۱
نا آرامی‌های ترکیه و تحرکات نظامی در این کشور شائبه تبدیل آن به یک بازار ناامن را به وجود آورده است اما دبیرکل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی می‌گوید این رویدادها تاثیری بر تجارت ایران با این کشور نخواهد داشت.

شعار سال: کامران وکیل با بیان این که اقتصاد ترکیه زیر ساخت های قوی دارد و با ناآرامی‌هایی این چنینی متزلزل نمی شود، گفت: ترکیه یک کشور قوی از نظر اقتصادی است که در سال گذشته ۳۰۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته است. در عین حال نیز با زیر ساخت هایی که فراهم کرده، بعید است که به دلیل اتفاقاتی نظیر آنچه اخیرا اتفاق افتاد، دچار تاثیر پذیری شود.

آمار نشان می دهد که در سال گذشته پر حجم ترین کالای صادراتی ایران به ترکیه فلز " روی" بوده که حدود ۹۰ میلیون دلار ارزآوری برای ایران داشته است. همچنین مجموعه مواد معدنی صادر شده به ترکیه طی سال گذشته بیش از ۱۴۰ میلیون دلار ارزش داشته است.

به گفته دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان محصولات معدنی، ترکیه با توجه به روابط بین المللی و منطقه ای و همچنین استحکام و زیر ساخت‌های اقتصادی قوی که دارد به این زودی برای ایران به یک بازار نا امن تبدیل نمی شود و تغییری هم در روند تجاری موجود به وجود نمی آید و بازار نیز همان بازار منطقی سابق خواهد بود.

جمعه شب ارتش ترکیه اعلام کرد که علیه دولت رجب طیب اردوغان کودتا کرده و کنترل شهرهای اصلی از جمله استانبول، ‌ آنکارا و همچنین مناطق مختلف از جمله رادیو و تلویزیون دولتی، فرودگاه و پارلمان را تحت کنترل خود گرفته‌ است. اما ساعاتی بعد با حضور مردم و حامیان اردوغان، کودتای ارتش ترکیه ناکام ماند و تعداد زیادی از کسانی که در کودتا نقش داشتند توسط دولت بازداشت شده‌اند و طبق اخبار رسیده آرامش نسبی در این کشور برقرار شده است.

در این میان روز گذشته، مرزهای هوایی و زمینی ایران و ترکیه بسته شد و پروازهای ایران برای بازگرداندن مسافران ایرانی به صورت یکطرفه برقرار شد. همچنین صادرات ایران به ترکیه و ترانزیت بین دو کشور در پی این اتفاقات، مدتی متوقف و دوباره برقرار شد.

با اندكي تلخيص و اضافات برگرفته از خبرگزاري ايسنا، تاریخ انتشار: 27 تير 1395، کد مطلب: 95040115298:www. isna.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین