پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سه‌شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳ - 2024 July 23
کد خبر: ۲۲۶۱۸
تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۶
اگرچه برخی رسانه‌ها از دور جدید حذف یارانه‌ها توسط دولت و محدود شدن پرداخت یارانه به خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و خانوارهای آسیب‌پذیر و دارای بیمار لاعلاج خبر داده‌اند، اما دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت تعاون اعلام کرد حذف یارانه‌ها تنها بر اساس قانون بودجه در حال انجام است.

شعارسال: برخی گزارش‌ها از قول «کمیسیون ماده 10 طرح حذف یارانه‌ نقدی خانواده‌های غیرنیازمند» اعلام کرده‌اند که به‌زودی 65 میلیون نفر از لیست یارانه‌ها حذف می‌شوند و تنها حدود 10 میلیون نفر شامل خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و خانوارهای آسیب‌پذیر و دارای بیمار لاعلاج یارانه می‌گیرند.

اما یک مقام آگاه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این خبر را تکذیب کرد و گفت: مبنای حذف یارانه‌ها قانون بودجه سال 95 است که دولت را موظف کرده بر اساس معیار درآمد بالای 35 میلیون تومان در سال، سه دهک بالای جامعه را از لیست یارانه‌ها حذف کند و دیگر افراد به روال گذشته یارانه ماهانه خود را دریافت می‌کنند.

این مقام آگاه در ادامه در مورد روند حذف و پیگیری اعتراض‌ها توضیح داد: کمیسیونی با عنوان «کمیسیون ماده 10 طرح حذف یارانه‌ نقدی خانواده‌های غیرنیازمند» وجود دارد که این کمیسیون مرجع تصمیم‌گیری در مورد افرادی است که به حذف یارانه خود اعتراض دارند. به این ترتیب که افراد معترض اعتراض خود را در سامانه مربوطه ثبت کرده و سپس از طرف کمیسیون ماده 10 با آنها تماس گرفته می‌شود. در این تماس، این کمیسیون دلایل حذف افراد از دریافت یارانه را عنوان می‌کند. معیار حذف هم پایگاه داده‌ای است که دارایی‌های افراد و خانوارها در آن ثبت شده است.

وی تاکید کرد: در حالی که فرد معترض دارایی‌های ثبت شده به نام خود را تأیید کند و متقاعد شود، از لیست حذف می‌شود و در صورتی که اثبات کند که دارایی‌های ثبت شده متعلق به وی نیست یا نشان دهد که شوکی به خانوار تحت پوشش وارد شده، مانند داشتن فرزند بیمار یا بیماری لاعلاج یکی از خانوارها، حذف یارانه فرد مورد بازبینی قرار می‌‌گیرد.

این مقام آگاه تاکید می‌کند که چون دقت پایگاه اطلاعاتی دولت بالاست، اصولا تعداد افراد متعرض به حذف یارانه‌ها بسیار اندک است و در نهایت شاید تنها 5 درصد از حذف‌شدگان، به خطا حذف شده باشند که پرداخت یارانه آنان از سر گرفته می‌شود.

اخبار مربوط به حذف یارانه‌ها در حالی از سوی برخی رسانه‌ها عنوان می‌شود که به نظر می‌رسد دولت همچنان مساله حذف یارانه‌ها با معیار مصوب مجلس را نپذیرفته است. دولت یازدهم از حذف یارانه 24 میلیون نفری با معیار درآمد ماهانه مخالف است. این مخالفت را هم در جریان تصویب قانون بودجه اعلام کرده و هم محمدباقر نوبخت اخیرا در کنفرانس خبری خود گفت: اگرچه در اصلاحیه لایحه بودجه مساله یارانه‌ها را طرح نکرده اما با قانون مصوب مجلس مخالف است «چون در برنامه آمده سه دهک درآمدی حذف شوند و حتی اگر یک نفر از این سه دهک یارانه دریافت کند، مجرم است و باید تحت پیگرد قرار گیرد که ما با این موضوع مخالفیم.»

دولت پیش از این هم بارها مخالفت خود را با حذف یارانه‌ها اعلام کرده بود. امسال هم به خصوص در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 96 بعید است که دولت اقدام به حذف گسترده یارانه‌بگیران بر اساس درخواست مجلس کند. آخرین آمارها از حذف یارانه‌بگیران، حذف کمتر از 4 میلیون نفر طی دو سال گذشته را نشان می‌دهد. بر این اساس بعید است که دولت یارانه 24 میلیون نفر را یکباره حذف کند، چه برسد به حذف یارانه 65 میلیون نفری که برخی رسانه‌ها ادعا کرده‌اند.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار: 27تیر1395، کدخبر: 95040115680: www.isna.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین