پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۷۶۰۰
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۹
جنگل‌های هیرکانی یا جنگل‌های شمال، واقع در نیم‌رخ شمالی رشته‌کوه البرز، انبوه‌ترین و بارزترین مصداق جنگل در کشور ما محسوب می‌شود که به‌ویژه در دهه‌های اخیر به دلیل گسترش جمعیت و مداخلات انسانی، در خطر تخریب قرار گرفته است. تصرف جنگل و تبدیل آن به باغ و زمین کشاورزی و مسکونی، چَرای دام در جنگل، انباشت زباله، قاچاق چوب، وجود قوانین و مقررات ناقص، بهره‌برداری غیراصولی و نبود مطالعات آمایشی از مهم‌ترین عوامل تخریب جنگل به شمار می‌رود. از طرف دیگر فاصله اندک این جنگل‌های کوهستانی با دریای خزر و کم بودن مساحت آن در مقایسه با جنگل‌های مشابه در دنیا باعث شده است که تخریب آن بیش‌تر به چشم بیاید.

شعارسال: جنگل‌های هیرکانی یا جنگل‌های شمال، واقع در نیم‌رخ شمالی رشته‌کوه البرز، انبوه‌ترین و بارزترین مصداق جنگل در کشور ما محسوب می‌شود که به‌ویژه در دهه‌های اخیر به دلیل گسترش جمعیت و مداخلات انسانی، در خطر تخریب قرار گرفته است. تصرف جنگل و تبدیل آن به باغ و زمین کشاورزی و مسکونی، چَرای دام در جنگل، انباشت زباله، قاچاق چوب، وجود قوانین و مقررات ناقص، بهره‌برداری غیراصولی و نبود مطالعات آمایشی از مهم‌ترین عوامل تخریب جنگل به شمار می‌رود. از طرف دیگر فاصله اندک این جنگل‌های کوهستانی با دریای خزر و کم بودن مساحت آن در مقایسه با جنگل‌های مشابه در دنیا باعث شده است که تخریب آن بیش‌تر به چشم بیاید.

در همین ارتباط عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط‌زیست و منابع طبیعی به ایسنا گفت: مشکل اصلی جهان تغییر اقلیم است و ۱۰ سال برای اصلاح این مسیر فرصت داریم.

مسعود مولانا با بیان این‌که وجود یک جنگل در هر کشور نعمت بزرگی است، اظهار کرد: کارکرد جنگل‌ها در اکوسیستم طبیعی کشور تأثیرگذار است.

وی با اشاره به این‌که جنگل‌های هیرکانی شمال کشور، جنگل‌هایی هستند که چند میلیون سال قدمت دارند و از عصر یخبندان زمین عبور کردند و در حال حاضر ذخیره‌گاه ژنتیک جهان هستند؛ یعنی اهمیت جهانی دارند، تصریح کرد: مشکل اصلی جهان تغییر اقلیم است و براساس آمارهای دانشمندان وارد دهه صفر شدیم و ۱۰ سال فرصت برای اصلاح مسیر داریم تا با کاهش حجم تولید دی اکسید کربن، تغییرات اقلیمی بهبود پیدا کند.

نیمی از جنگل‌های شمال دود شده است

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور با بیان این‌که متأسفانه در سال‌های اخیر بخشی از جنگل‌های هیرکانی را براساس آمار سازمان جنگل‌ها از دست دادیم، گفت: از 40 سال قبل تاکنون حدود سه میلیون و600 هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی به حدود یک میلیون و 800 هزار هکتار رسیده و این به معنای این است که نیمی از جنگل‌های شمال دود شده.

مولانا خاطرنشان کرد: به علت عدم بی‌توجهی‌ها نسبت به کارکرد جنگل‌های شمال کشور و تبدیل آن به ویلاهای بزرگ؛ تخریب اراضی جنگلی، باغ و جنگل، آتش‌سوزی‌ها، قاچاق چوب، تغییر کاربری، تصاحب اراضی جنگلی توسط نهادهای مختلف و چرای دام خارج از ظرفیت، عواملی برای تخریب جنگل‌های هیرکانی در مازندران است.

وی افزود: از لحاظ وسعت و کیفیت، جنگل‌های هیرکانی شمال کشور به یک میلیون و 800 هزار هکتار رسیده؛ یعنی 10درصد آن پایدار و 90درصد آن غیرپایدار است.

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور نخستین کارکرد جنگل‌ها را ذخیره‌سازی آب به واسطه پوشش گیاهی بسیاری که دارند، دانست و گفت: این پوشش‌های گیاهی، آب باران را در خود ذخیره و سرعت آب را در ارتفاعات کم می‌کند. این آب آرام‌آرام در دل زمین جای می‌گیرد و ما در پایین‌دست به صورت چشمه‌سارها و رودخانه‌ها آن را می‌بینیم.

مولانا با بیان این‌که به‌طور طبیعی جنگل‌تراشی‌ها در بالادست موجب شده تا در پایین دست شاهد سیل باشیم، تصریح کرد: بارانی که می‌تواند برای ما یک نعمت باشد، در حال حاضر با کمی شدت در برخی از شهر‌های مازندران مانند نوشهر، تنکابن، گلوگاه، بهشهر و نکا با جنگل‌تراشی در بالادست تبدیل به سیل می‌شود.

هر هکتار جنگل در یک سال 5/2 تن اکسیژن تولید می‌کند

وی در ادامه بیان کرد: دومین کارکرد جنگل تولید اکسیژن است و در هر هکتار جنگل در یک سال 5/2 تن اکسیژن تولید می‌کند؛ بنابراین جنگل‌هایی که در شمال کشور داریم؛ نیاز ۱۸ میلیون نفر انسان به اکسیژن را تامین می‌کنند.

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور افزود: ارزش اقتصادی جنگل فقط از منظر تولید آب، ۱۵برابر بیش‌تر از ارزش چوب است؛ بطور مثال اگر ارزش یک درخت به لحاظ چوب ۵۰ میلیون تومان باشد، ارزش آب تولیدی آن ۵۰ میلیارد تومان است؛ یعنی آن چنان ارزشی دارد که قابل قیمت‌گذاری نیست.

مولانا با اشاره به این‌که براساس شاخص سازمان ملل، کشور‌هایی با حداقل 25 درصد پوشش جنگلی فقیرند، بیان کرد: ایران هشت درصد پوشش گیاهی دارد؛ بنابراین حفاظت از این پوشش گیاهی امری بسیار مهمی است.

وی با بیان این‌که سومین کارکرد جنگل ترکیب کربن است، گفت: وقتی اندام‌های درخت در دل خاک ذخیره می‌شود، ترکیب دی اکسید کربن را به همراه دارد و همراه میکروب ارگانیسم‌ها، ماسه‌ای جنگلی را به نام هوموس تولید می‌کند که خاکی غنی برای بارآوری جنگل است.

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور تصریح کرد: وقتی جنگل‌تراشی می‌کنیم و زمین را شخم می‌زنیم، دی اکسید کربنی که هزاران سال در دل خاک جنگل ذخیره شده بود، آزاد می‌شود.

آزاد شدن دی اکسید کربن در جنگل خیانتی بزرگ است

مولانا آزاد شدن دی اکسید کربن در جنگل را خیانت بزرگی دانست و گفت: این کار در بهداشت سرزمین، جنگل و هم پوشش گیاهی، یک جنایت تصاعدی است.

وی گفت: خاک مرغوب جنگل باارزش‌ترین کالا است. ما ۳۰ تا ۵۰ سانت خاک مرغوب جنگل داریم و درختان از این خاک محافظت می‌کنند که این ذخیره میلیون ساله باعث بارآوری جنگل و جلوگیری از تخریب آن می‌شود.

یک دوازدهم فرسایش خاک جهان، سهم ایران است

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور اظهار کرد: حدود ۲۴ میلیارد تن، آمار فرسایش خاک در طول یک سال بوده که سهم ایران حداقل دو میلیارد تن است؛ یعنی یک دوازدهم فرسایش خاک جهان، سهم ایران است.

مولانا بیان کرد: یک سانتی‌متر مکعب خاک در محیط مناسبی مثل شمال، ۷۰۰ سال زمان می‌برد که تولید شود و در محیط‌های نامناسب ممکن است یک‌هزار و 500 سال زمان ببرد.

وی تصریح کرد: تولید میلیون ساله خدادادی را به راحتی با بی‌توجهی و جنگل‌تراشی ازبین می‌بریم و زمانی که خاک اراضی جنگل را از دست دهیم، هم آب جذب نمی‌شود و هم فرسایش خاک را خواهیم داشت.

قاچاق بسیار گسترده در جنگل‌های شمال

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور با اشاره به این‌که وقتی منابع آبی کم باشد، می‌توانیم آن را وارد یا شیرین‌سازی کنیم، اما خاک را نمی‌توان به صورت میلیون‌ تنی وارد کرد، افزود: طبق فرمایشات رهبری کسی حق ندارد به جنگل تعارض کند. تصویب طرح تنفس جنگل تا عمل و اجرای آن طی دو سال گذشته فاصله دارد و متأسفانه هرساله با قاچاق بسیار گسترده در جنگل‌های شمال مواجهیم.

مولانا با اشاره به این‌که با این کار نه تنها جنگل‌های هیرکانی را حفظ نمی‌کنیم، بلکه همین مقدار را از دست خواهیم داد، خاطرنشان کرد: در ۶0 سال گذشته در مازندران با کاهش ۲۰ درصدی باران مواجه هستیم، اما سیل ۵۰ برابر بیش‌تر شده که نتیجه جنگل‌تراشی‌ها است.


سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری سبزینه ، تاریخ انتشار مرداد 98، کد خبر:73448 ،www.sabzineh.org

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین