site traffic analytics مکران و چابهار، گنجی که اگر دیر بجنبیم نابود می‌شوند | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۵۷۷۶۶
تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴
در افسانه‌ها بسیار خوانده‌ایم که اژدها به مثابه یکی از نیرومندترین جانوران را برای صیانت از گنج‌ها روی محل گنج مستقر می‌کنند و هرچه گنج بزرگ‌تر باشد شکوه و اژدهای نگهبان گنج نیز فزون‌تر می‌شود.

شعارسال:ایران ارجمند اما شوربختانه برای نگهبانی از گنج‌های بزرگ و پیدا و پنهانش اژدها ندارد که هیچ، آنها را به هر دلیل آزاد و یله رها کرده است و متاسفانه دیگران از جنس گنج‌های ایران با اندازه‌های کوچک‌تر بهره‌برداری کرده و بر اندازه خوشبختی مادی خود می‌افزایند.

از این دست گنج‌های پیدا و پنهان که باد فراموشی آنها را برده است می‌توان نمونه‌های غم‌انگیزی را نشان داد. به طور مثال می‌توان به نمونه کیش و قشم با جبل‌علی و دوبی اشاره کرد. آیا ایران نمی‌تواند از این دو جزیره و جزیره‌های زیبای دیگر درآمد گردشگری و ترانزیت و حمل‌ونقل به دست آورد؟ آیا ایران نمی‌توانست گاز طبیعی خود را که حالا در دل بیابان‌ها و در دل دریاها آرام گرفته‌اند به اروپا و سایر کشورهای نیازمند گاز بفروشد؟ آیا ایران از نظر طبیعت و تاریخ چیزی کم از ترکیه دارد که حالا درآمدش از گردشگری با درآمد نفت ایران برابری می‌کند؟ از این دست نمونه‌ها در صنعت، در معدن، در گردشگری و در حمل‌ونقل پرشمارند.

اما در میان همه گنج‌های ایران گنج مکران و چابهار بدون تردید بزرگ‌ترین گنجی است که اگر دیر بجنبیم همه فایده‌های آن نیست و نابود می‌شود. ساحل مکران گنج بزرگی برای ایران است که چین، هند و آمریکا برای رسیدن به آن هر کدام آمادگی دارند با دیگری نبرد کنند و چینی‌ها برای اینکه این گنج بزرگ از سوی دیگران برایشان دردسر درست نکند گوادر پاکستان را در قد و قواره مکران و چابهار می‌کند.

هر مدیر ارشد سیاسی و اقتصادی و رهبران جناح‌های سیاسی درگیر کسب قدرت در ایران باید بدون اینکه به منافع زودگذر جناح و طیف و گروه خود توجه اکید داشته باشند نیروی خود را برای بیرون کشیدن این گنج از فراموشی و غفلت چند دهه‌ای به‌کار گیرند.

کشورهای دیگر بیهوده و بی‌فایده نمی‌ایستند تا ایرانیان نبردهای درون‌سرزمینی خود را به فرجامی برسانند و آنگاه اگر فرصت کردند به گنج‌های در حال نابودی نیز نیم‌نگاهی کنند. همان‌طور که خط لوله باکو- جیهان و خط لوله جدید روسیه به ترکیه، نفت و گاز کشورهای واقع در آسیای مرکزی و روسیه را به اروپا رسانده و ایران ارجمند و بی‌پناه انگشت حیرت و افسوس بر دهان گرفته است بقیه گنج ایران به ویژه یاقوت درخشان یعنی مکران نیز می‌تواند به داستانی اندوهبار برای ایرانیان تبدیل شود. به نظر می‌رسد همان‌طور که آمریکایی‌ها با همه سخت‌گیری در تحریم ایران ارزش چابهار را درک و آن را از تحریم معاف کرده‌اند ایران نیز باید قدر این ثروت طبیعی را بداند و از هر سرزمین و از هر جایی برای پیشرفت این منطقه سرمایه تهیه کند. شهروندان ایران‌زمین حق دارند از گنج‌ها و ثروت‌های خود درآمد و رفاه به دست آورند

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازسایت خبری ساعت24، تاریخ انتشار:7بهمن ماه 1398، کدخبر:www.saat24.news،480001

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین