پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۵۷۹۵۶
تاریخ انتشار : ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۶
دیوارهای قهوه خانه پر از عکس ها، گواهی ها، بریده روزنامه ها و نشانه هایی از زندگی مشتریانش در عصرهای مختلف است.

شعارسال:قهوه خانه "شابندر" در بغداد با بیش از ۱۰۰ سال سابقه، یکی از جاذبه های توریستی پایتخت عراق است.

به نقل از سی ان ان عربی، در انتهای خیابان "المتنبی" بغداد صدای قاشق های چای خوری که با صدای حرف زدن مردم همراه می شود جلب توجه می کند. این قهوه خانه در سال ۱۹۱۷ ( قبل از جدایی از دولت عثمانی و کسب استقلال) افتتاح شد و با معماری قدیمی و پنجره های چشم‌گیر تاکنون شاهد اتفاقات مختلف تاریخی بوده است.

خیابان تاریخی و معروف المتنبی، محل اصلی خرید و فروش کتاب در بغداد است.

محمد الخشالی مالک این قهوه خانه تاریخ این مکان را توضیح می دهد. جایی که در ابتدا یک چاپخانه کتاب به همین نام یعنی شابندر بود. نام این محل برگرفته از نام موسی شابندر است که در دوره پادشاهی عراق یعنی در سال ۱۹۴۱ وزیر خارجه عراق شد.

این مکان از گذشته علاوه بر فعالان فرهنگی به محلی برای حضور سیاستمداران معروفی مانند نوری السعید (نخست وزیر سابق) و عبدالکریم قاسم (رییس جمهور سابق) بود زیرا قهوه خانه به ساختمان های حکومتی کشور نزدیک بود.

علاوه بر این قهوه خانه برای بسیاری از ادبا، شعرا و نویسندگان به یک مرکزی فرهنگی تبدیل شد.

در سال ۲۰۰۷ انفجار خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی قهوه خانه شابندر باعث آتش سوزی بزرگی شد و این آتش سوزی بخش بزرگی از قهوه خانه و فروشگاه های تجاری نزدیک آن را فراگرفت و آسیب زد.

در نتیجه این حادثه ۶۸ نفر کشته شدند که ۴ نفر از آنها از فرزندان و نوه های مالک قهوه خانه بودند. بعد از این حادثه قهوه خانه به نام شهدا هم نام گرفت.

قهوه خانه با حمایت مالی دولت، بازرگانان و برخی مشتریان بازسازی شد اما شکل سابق معماری آن حفظ شد.

این قهوه خانه همچنان محل حضور و دیدار افراد مختلف از بخش های فرهنگی جامعه عراق مثل شعرا، روسای عشایر، وکلا، نویسندگان و عامه مردم است.

دیوارهای قهوه خانه پر از عکس ها، گواهی ها، بریده روزنامه ها و نشانه هایی از زندگی مشتریانش در عصرهای مختلف است.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازسایت تحلیلی خبری عصر ایران ، تاریخ انتشار:8بهمن ماه 1398، کدخبر:www.asriran.com،710980

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین