پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 27
کد خبر: ۲۶۱۸۲۵
تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۲
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سازمان FATF یک ابزار جدید جهان ابزار سلطه است که کارکردش همانند شرکت‌های چند ملیتی است که با قدرت و نفوذ بیش تری در حال پیشبرد مقاصد خود است.

شعار سال: محمد باقر قالیباف نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام بعدازظهر امروز (دوشنبه) در نشست هم اندیشی مجلس و اقتصاد دانش بنیان که در آمفی تئاتر ایستگاه نوآوری شریف برگزار شد؛ اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که در قرن بیست و یکم، پلتفرم حمکرانی‌ها در دنیا عوض شده و البته دو دهه است که با سرعتی زیاد این کار در حال انجام است.

وی گفت: تحولاتی که در دولت‌ها با فناوری های جدید ایجاد شده، نوع حمکرانی‌ها هم تغییر کرده و اساسا تعریف خیلی از قوانین هم در حال تغییر است.

قالیباف افزود: یکی از نمونه‌های تغییر ساختار حمکرانی در دنیا، FATF است که یک ابزار جدید جهان ابزار سلطه است که کارکردش همانند شرکت‌های چند ملیتی است که با قدرت و نفوذ بیش تری در حال پیشبرد مقاصد خود است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: یک دهه دیگر معنی گمرک، ارز، مالیات و دیگر موارد تغییر خواهد کرد و حمکرانی هم تغییر ماهوی می‌کند و ما باید ببینیم که نقش ما در اینجا چیست و کجای این مساله هستیم.

وی ادامه داد: دیگر نمی‌توان به صورت کلاسیک و مانند گذشته در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و جغرافیایی ادامه دهیم. معنی راهبردی تهدید فرصت هم تغییر کرده و امروز نگاه فرصت فرصت را داریم.

قالیباف با بیان اینکه از نظر ما، هر چه پیش روی ما هست همه فرصت است و تهدیدی نداریم، گفت: فرصت‌ها هم دو دسته ریسک دار و غیر ریسک دار هستند.

شهردار اسبق تهران افزود: شما ببینید نگاه برخی به تحریم در فروش نفت ما چیست؟ برخی علی الظاهر می‌گویند که ضربه و تهدیدی برای ما به حساب می آید و از بودجه کشور مبلغی کسر شده است. اما کشوری که روزی 110 میلیارد دلار درآمد دارد و روز دیگر 25 میلیارد دلار درآمد اما؛ تغییری در اقتصاد آن ایجاد نمی شود، این نشان دهنده لزوم تغییر در نگرش و رویکرد ما است.

وی بیان کرد: اگر به شرایط فعلی به نحو صحیحی نگاه کنیم می‌توانیم فرصت‌های زیادی را ببینیم؛ مانند چند میلیون نفر جوانان بیکار تحصیل کرده  که می‌توان این موضوع را تهدید یا فرصت تلقی کرد. بنابراین باید به نگاه فرصت فرصت به موضوعات نگاه کنیم. اما نباید از این مساله هم غافل شد که برخی از فارغ التحصیل‌های ما هم توانایی‌های لازم را بعضا ندارند که باید روی این هم کار کرد تا برطرف شود.

قالیباف تصریح کرد: اما آیا اگر بخواهیم برای ایجاد اشتغال اقدامی‌ کنیم، باید به صورت دهه‌های قبلی این کار را انجام داد؟ قطعا چنین چیزی نخواهد بود، بنابراین باید با سیستم دانش بنیان این موارد را دنبال کنیم.  

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در همین تهران زمین‌هایی داریم و تعدادی هم افراد جوان بیکار. شما ببینید، ما زمینی داریم در تهران که 1000 هکتار است و تجهیزات لازم برای یک اتفاق بزرگ را هم دارد که در قلب تهران به نام فرودگاه مهرآباد. این مجموعه را پیشنهاد دادم به فرودگاه امام منتقل کنیم.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: شما فکر اینجا اگر این مجموعه را برای اقداماتی در حوزه دیجیتالی به کار ببریم، می‌توانیم کشورهای منطقه را هم در این حوزه تحت شعاع قرار دهیم و هیچ زیر ساختی هم برای شروع در آن مجموعه نیاز نداریم. سرمایه گذارانی وجود دارند که حاضر هستند سرمایه خود را برای رونق کسب و کارهای اینترنتی و دیجیتالی در آن مجموعه هزینه کنند. مطمئن باشید که منفعت حاصل از تحول در این حوزه به همه کشور و منطقه سرایت می‌کند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از نقاطی که این ظرفیت را دارد راه آهن تهران است. تمام مردمی که در حاشیه ایستگاه راه آهن زندگی میکنند از آلودگی هوا و آلودگی صوتی شکایت دارند. من اعلام آمادگی کردم با هزینه شهرداری در اطراف حرم امام خمینی؛ کل ایستگاه راه آهن را انتقال دهیم و آن مجموعه را برای ایجاد اشتغال در حوزه کسب و کارهای اینترنتی راه اندازی کنیم.

قالیباف با بیان اینکه کشور ما نیازمند تحولاتی از این دست است، گفت: می‌توان با این نیروی انسانی چه کارهای بزرگ دیگری را در کشور انجام داد به شرطی که به گونه ای عمل کنیم که بتوانیم در حوزه‌های مختلف اقتصاد دانش بنیان به صورتی قابل توجه اقدام کنیم و زیر ساخت قانونی آن را هم فراهم کنیم.

شهردار اسبق تهران افزود: باید اکوسیستم استارتاپی در کشور را توسعه داد و از آن حمایت  قانونی کرد. ما باید فعالیت برخی مشاغل و کسب کارهای اینترنتی را حمایت قانونی کنیم و اکوسیستمی در مجموعه‌های بزرگ ایجاد کنیم که این موضوع تحولی بزرگ در کسب و کارهای کشور ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به قانون شفافیت در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: قانون شفافیت تنها در بخش های دولتی نیست و ابعاد گسترده ای دارد. در حوزه مجلس فقط می گویند شفافیت در رای های نمایندگان باید شفافیت باشد، اما این لازم است و کافی نیست. آیا مسیری ‌که استیضاح از وزیر مطرح می شود ولی پس گرفته می شود؛ شفاف است؟ بنابراین باید این موضوع را در مصادیق مختلفش توجه بیشتری کرد.

قالیباف گفت: قانون حمایت از افراد و سازمان‌هایی که افشاگری می کنند نیز می‌تواند در‌محلی آینده مطرح و پیگیری شود. امنیت روانی و حیثیت افراد با در نظر نگرفتن این قانون به خطر افتاده است.

فرمانده اسبق نیروی انتظامی تصریح کرد: یکی از روزنامه‌های کشور؛ طرحی را دنبال کرد تحت عنوان سوت زنی که به نظرم این موارد باید بیش تر از مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه قانون ضد انحصار هم از دیگر قوانینی است که باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: همه این موضوعات فرصت هستند ولی ریسکی هم با خود به همراه دارند و ما مسئولان باید از اقتصاد دانش بنیان بیش از پیش حمایت کنیم و نوع نگرش خودمان را هم تغییر دهیم.

قالیباف افزود: اعتقاد و اعتماد شخصی من به جوانان کشور است و وقتی به گذشته نگاه می‌کنم می‌بینیم که هر جا فرصتی به جوانان دادم، آنها از فرصت‌ها به بهترین نحو ممکن است استفاده کردند و نتایج خوبی هم بدست آمد. چه در نیروی انتظامی و چه در پروژه های شهرداری از جوانان استفاده کردم.

شهردار اسبق تهران بیان کرد: جوانان ما بزرگترین فرصت برای کشور به حساب می‌آیند و خودم را مدیون جوانان میدانم، چرا که این فرهنگ قرآن و امام(ره) بود که به من روستایی اعتماد کرد و امروز من و به تک تک جوانان با هر سلیقه ای مدیون هستم که فرصت هایی را در اختیار آنها قرار دهم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حاضرم هر هزینه ای را در این مسیر پرداخت کنم تا اینکه فرصت های مناسبی را در اختیار جوانان قرار دهم.

سید محسن دهنوی استاد دانشگاه هم در این نشست گفت: شما ببینید اگر کشور بخواهد برای صد نفر فارغ التحصیل دکتری هزینه کند چقدر باید سرمایه گذاری کند؟ با کمتر از 10 میلیارد تومان و آنهم از طریق وام، یکی از شرکت‌های دانش بنیان ما خواسته اشتغال زایی مناسبی برای فارغ التحصیل‌های تحصیلات تکمیلی انجام داده است.

دهنوی افزود: وقتی می‌گوییم اقتصاد دانش بنیان و سرمایه اصلی کشور ما همین جوانان ما هستند یعنی اینکه همین جوانان تحصیل کرده بیکار دعایی اصلی کشور هستند. اما متاسفانه برخی مسئولان ما فقط نگاهشان به سمت غرب است و به جوانان و استفاده از ظرفیت داخلی توجهی ندارند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: سه سال است برخوردار شرکت‌های دانش بنیان ما را در وزارت نفت از این راهرو به آن راهرو میچرخانند و محصولات و قطعات نفتی که در داخل می‌توانیم تولید کنیم را از خارج از کشور تهیه می‌کنیم، چرا؟ به این دلیل که آقای زنگنه و امثال ایشان هیچ اعتقادی به اقتصاد دانش بنیان ندارند.

وی ادامه داد: شش میلیون فارغ التحصیل بیکار و 4 میلیون نفر هم در شرف فارغ التحصیلی داریم یعنی باید برای 10‌میلیون نفر تحصیل کرده جوان اشتغال زایی کنیم. شما ببیند؛ ایجاد هر شغل نیاز به 500 میلیون تومان سرمایه دارد و ببینید چه مبلغ هنگفتی خواهد شد.  

دهنوی با بیان اینکه هیچ قانون حمایتی از کسب و کارهای اینترنتی نداریم، تصریح کرد: امروز دنیا به سمت کسب و کارهای فضای مجازی رفته، در همین تهران بالای صدهزار نفر کسب و کار اینترنتی در حال انجام است. ما نیاز به قانون جامع حمایت از کسب و کارهای اینترنتی داریم.

این کاندیدای مجلس شورای اسلامی افزود: شما این نوع نگاه به اهمیت اقتصاد دانش بنیان را با نگاه جاری و ساری در میان مسئولان فعلی مقایسه کنید و ببینید چقدر فاصله وجود دارد.

وی بیان کرد: تهران ظرفیت این را دارد که به یک قطب اقتصاد دانش بنیان در کشور تبدیل شود؛ اما باید برای آن برنامه و قانون داشته باشیم، البته نوع نگاه مسئولان هم باید تغییر کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ 29 بهمن 98، کد خبر: 2205059، www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین