پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۱۲۳۱۵
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۶
با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا از شنبه هفته آینده موج تازه تعطیلی مشاغل و کسب‌وکار‌ها برای مقابله با شیوع این بیماری در دستور کار قرار گرفته و مقرر شده است تا به جز برخی مشاغل ضروری بقیه واحد‌های صنفی و کسب‌وکار‌ها به‌مدت حداقل ۲هفته تعطیل شود.
شعار سال: اعمال محدودیت‌های جدید برای کسب‌وکار‌ها در حالی است که برخی مشاغل مانند تالار‌های پذیرایی از بهمن‌ماه سال گذشته تعطیل شده و به گفته فعالان صنفی با دور جدید تحریم‌ها، کسب‌وکار اینگونه واحد‌های صنفی که نیازمند سرمایه‌گذاری بسیار زیادی است از بین رفته و صاحبان این تالار‌ها چاره‌ای جز تعطیلی و تغییر کاربری این واحد‌های صنفی ندارند. با وجود این تشکل‌های صنفی از اصرار دستگاه‌های اجرایی به دریافت حقوق دولتی و عدم‌حمایت سیاستگذاران از اینگونه فعالان صنفی گلایه دارند. با خسرو ابراهیمی‌نیا، نایب‌رئیس اتاق اصناف تهران و رئیس اتحادیه تالار‌های پذیرایی و تجهیز مجالس تهران گفتگو کرده‌ایم.

در دور جدید محدودیت‌های کرونایی چه مشاغلی تعطیل یا فعال خواهد بود؟

تاکنون ستاد ملی مقابله با کرونا به‌طور رسمی فهرست مشاغلی که در دور جدید محدودیت‌های کرونایی به‌مدت حداقل ۲هفته تعطیل خواهند شد را اعلام نکرده، اما با توجه به اظهارنظر مسئولین این ستاد به‌نظر می‌رسد فقط خدمات و مشاغل ضروری مشمول گروه که موردنیاز شهروندان در دوران تشدید قرنطینه خانگی است مانند داروخانه‌ها، پمپ‌بنزین‌ها، فروشگاه‌های موادغذایی، خدمات امدادی مانند آتش‌نشانی، بیمارستان‌ها و بانک‌ها باز خواهند بود و سایر مشاغل کمتر ضروری تعطیل خواهد شد. همچنین در نشستی که دیروز با استانداری تهران با حضور معاونت امنیتی استانداری، ریاست نیروی انتظامی، اتاق اصناف و روسای اتحادیه‌های صنفی داشتم مقرر شد تا همه اصناف همکاری لازم برای اعمال این محدودیت‌ها و تعطیلی واحد‌های صنفی را داشته باشند. هنوز مشخص نیست که آیا صنایع چاپ و نشر نیز تعطیل خواهند بود یا خیر؟ همچنین فعالیت کبابی‌ها و رستوران‌ها فقط به‌صورت بیرون‌بر خواهد بود و این فعالان صنفی تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند از مشتریان خود در محل واحد‌های صنفی پذیرایی کنند، هتل‌ها و مهمانسرا‌ها نیز بازخواهند بود.

با این روند سرنوشت برخی مشاغل مانند تالار‌های پذیرایی که از سال گذشته تعطیل شده است، چه خواهد بود؟

وضعیت تالار‌های پذیرایی از سایر مشاغل مستثنی است؛ چراکه بقیه مشاغل تا قبل از دور جدید محدودیت‌ها که از شنبه هفته آینده اجرایی خواهد شد، فعال بوده، اما تالار‌های پذیرایی از بهمن سال گذشته تعطیل شده‌اند. این درحالی است که اتحادیه قبلا درخواست کرد تا این تالار‌ها با رعایت شدید پروتکل‌های بهداشتی باز باشند که موافقت نشد. گرچه تالار‌های پذیرایی بسته شده، اما این فعالان صنفی باید عوارض شهرداری، مالیات، بیمه و... را پرداخت کنند، اما در دور جدید تعطیلی مشاغل شرایط به‌گونه‌ای خواهد شد که باید همه دستگاه‌های ذیربط برای کمک به ادامه بقای واحد‌های صنفی مساعدت کنند. با این شرایط گرچه قبلا قرار بود سازمان تامین اجتماعی به این واحد‌های صنفی تا ۲ماه بیمه بیکاری بدهد، اما اکنون با بیکاری کارگران، باید بیمه بیکاری پرداخت شود و شهرداری‌ها و سازمان مالیاتی نیز دریافت وجوه دولتی از اینگونه واحد‌های صنفی را به تأخیر بیندازند.

با دورتازه تعطیلی مشاغل چه سرانجامی در انتظار تالار‌های پذیرایی خواهد بود؟

به جرأت می‌توان گفت که تالار‌های پذیرایی بیشترین ضربه را از شیوع بیماری کرونا خورده و عملا ورشکسته و نابود شدند. صاحبان این مشاغل در حالی شاهد فعالیت سایر مشاغل و حضور مشتریان‌شان در سفره‌خانه‌ها رستوران‌ها و... هستند، باید عوارض تابلو، بیمه و... را پرداخت کنند. با این شرایط اکنون صد درصد تالار‌های پذیرایی تعطیل و ورشکسته شده‌اند. این در حالی است که برخلاف برخی مشاغل مانند واحد‌های خرده‌فروشی موادغذایی، صاحبان تالار‌های پذیرایی سرمایه زیادی را برای راه‌اندازی کسب وکار خود متحمل شده و راه‌اندازی این شغل نیازمند تاسیسات خاص از آشپزخانه گرفته تا فضای بسیار بزرگ در کلانشهر تهران با قیمت‌های نجومی زمین و ملک است و به‌سادگی امکان تغییر کاربری ندارند با وجود این اکنون اینگونه مشاغل از بین رفته و در موارد محدودی تغییر کاربری داده‌اند.

به‌نظر شما چرا محدودیت‌های کسب‌وکار تالار‌ها بیش از سایر مشاغل طولانی شده است؟

شیوع کرونا با وجود تعطیلی تالار‌های پذیرایی گواهی براین مدعاست که امکان فعالیت اینگونه مشاغل با رعایت پروتکل‌های بهداشتی وجود داشته است چرا که اکنون با گذشت۱۰‌ماه از تعطیلی این تالار‌ها شاهد گسترش شیوع کرونا هستیم و به‌نظر می‌رسد تصمیم‌گیری برای تعطیلی اینگونه مشاغل عجولانه بوده است. باید بپذیریم که شهر تهران نیازمند مراسمی مانند ختم، ولیمه، عروسی و... است که در آن افراد زیادی حضور دارند، اما اکنون با تعطیلی تالار‌های پذیرایی برگزاری اینگونه مراسم به دفاتر ازدواج، سفره‌خانه، رستوران‌ها و سایر مراکز پذیرایی با فضای بسیار کم و سرویس‌های بهداشتی محدود منتقل شده که عملا خود موجب گسترش شیوع موج کرونا می‌شود. از سوی دیگر اگر مانند زمان ابتدای شیوع کرونا تصمیمات قاطعانه‌تری گرفته و همه مشاغل تعطیل می‌شد، شاید اکنون شاهد بازگشت موج شیوع این بیماری نبودیم. این امکان وجود داشت تا مثلا تالار پذیرایی با ۳۰۰نفر گنجایش با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی از ۵۰نفر پذیرایی کند، اما با تصمیمات غلط عملا مردم را راهی مراکزی با فضای کوچک‌تر و بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری برای برگزاری برخی مراسم کردند.

زیان ناشی از تعطیلی طولانی‌مدت و از بین رفتن تالار‌های پذیرایی چقدر بوده است؟

در شهر تهران حدود ۱۰۰۰ واحد صنفی تالار پذیرایی وجود دارد که با درنظر گرفتن امکاناتی مانند آشپزخانه، تعداد نسبتا بالای نیروی کار و هزینه بالای ساخت یا اجاره محل کسب خود در متراژ بالا (متراژ کوچک‌ترین تالار‌های پذیرایی حدود هزار متر آن هم در کلانشهر تهران با قیمت‌های بالای ملک و ساختمان) و... چندین میلیارد تومان برای راه‌اندازی این کسب‌وکار هزینه کرده‌اند و اکنون کسب‌وکارشان از بین رفته و این فعالان صنفی از حداقل ۱.۵ تا بیش از ۱۰میلیارد تومان متضرر و کسب‌وکار اغلب آن‌ها نابود شده است. علاوه برآن هزاران کارگر بیکار و رها شده و بسیاری از مشاغل جانبی مرتبط با تالار‌های پذیرایی مانند گل‌آرایی، تزیین سفره‌های عقد، تامین اقلام مورد نیاز برای برگزاری مراسم ختم، ولیمه و... در حال از بین رفتن است.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین، تاریخ انتشار: 28 آبان ۱۳۹۹، کد خبر:1456875،khabaronline.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
الان كارگراني كه داشتن تو اين مكان ها كار ميكردن چه اضاعي دارن؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
تالار ها داغون شدن يعني قراردادها و پول هايي كه پيش خور شدهع بود رو هم مجبو.ر شدن برگردونن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
خداییش خیلی نامردیه از تالار هایی که خودشون گفتن باید تعطیل باشه بیان مالیات و بیمه بگیرن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
تالارهاي پذيرايي در ايران ميتونستن اقدامتي بهتر از اين در راستاي بهبود منافع خودشون داشته باشن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
تالار هاي پذيرايي در ايران به خاك نشستن و بايد تبديل كار كنن با اندك سرمايه هاي باقي مونده
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
تالار هاي پذيرايي در ايران دارن روز به روز به فنا ميرن بايد تغيير كاربري ميدن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
این تالار های پذیرایی در ایران میتونسته با رویکرد های بهتری سرپا بمونن اما دولتمون اصلا پول نداره
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
تالار ها مستونستن در اسرع وقت تغییر کاربری بدن البته این کار برای کسب و کار های ایرانی سخته
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
ای کاش فکری برای سرپا نگه داشتن تالارها میکردیک نه اینکه همینطوری رهاشون کنیم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
امار کمی نیست هر کدوم از این ها کلی شاغل داشتن! چرا باید این بلا سرشون بیاد واقعا
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
0
0
1000 تالار تازه فقط تو تهران! با کلی کارگر و .. امار به شدت وحشتناکه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین