پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۱۲۵۴۶
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
گرچه سیاست یارانه دهی به مردم تاحدودی رضایت اجتماعی را ایجاد می‌کند، اما باید توجه داشت که این کار جز افزایش تورم پیامدی نخواهد داشت که در آخر دود آن به چشم همان مردم خواهد رفت.
شعار سال: این روز‌ها برخی ادعا‌ها از سوی ساکنان جدید بهارستان مطرح می‌شود که جای تعجب دارد به طوری که بجای حل مشکل، چالش‌های جدیدی را ایجاد می‌کند.
به تازگی یکی از اعضای هیات رییسه مجلس با کنایه، تصمیمات در حوزه مسکن، بورس، ارز و طلا و را به پاستور و بهارستان و باب همایون و میرداماد مرتبط دانسته بود و نه به جورجیا و آریزونا.
«محمدباقر نوبخت» رییس سازمان برنامه و بودجه نیز در واکنش به این صحبت‌ها گفت که مردم ایران به جای اعانه و یارانه از مدیران خود رفع تحریم و برداشتن زانوی زور از گلوی اقتصاد ایران را با حفظ عزت‌ملی طلب می‌کنند.
در این زمینه به سراغ کارشناسان اقتصادی رفته و به گفتگو با «مهدی پازوکی» و «غلامرضا علیزاده» پرداختیم و نظر آن‌ها را جویا شدیم.

پرداخت اعانه تاثیری بر زندگی مردم ندارد
«مهدی پازوکی» روز پنجشنبه گفت: در شرایط فعلی، اقتصاد ایران به سلامت اقتصادی نیاز دارد، منظور از سلامت اقتصادی، انضباط اقتصادی است این انضباط به دو بخش انضباط پولی و مالی تقسیم می‌شود.
این کارشناس اقتصادی افزود: بانک مرکزی مسوول انضباط پولی است و انضباط مالی نیز در سند بودجه و سیاست‌های مالی دولت است و دولت و مجلس در آن نقش اساسی دارند.
وی با بیان اینکه بودجه در واقع حساب دخل و خرج است و منابع درآمدی و هزینه‌ای در آن مشخص می‌شود، گفت: اگر مجلس شورای اسلامی طرح یارانه معیشتی را مطرح می‌کند که هزینه بالایی دارد، باید منبعی برای این هزینه در نظر گرفته شود در غیر این صورت پول پرقدرت وارد اقتصاد می‌شود و در نتیجه تبعات منفی برای اقتصاد کشور خواهد داشت و انضباط پولی را دچار مشکل می‌کند و سبب افزایش نقدینگی و تورم خواهد شد.
پازوکی با اشاره به اینکه امسال بسیاری از درآمد‌های بودجه‌ای دولت از جمله درآمد‌های نفتی و فروش اموال مازاد محقق نشد، افزود: چرا در شرایطی که درآمد‌های دولت محقق نشد، مجلس باید هزینه دیگری را برای دولت تحمیل کند.

وی اظهارداشت: در شرایط تحریم، شیوع بیماری کرونا و بسیاری مشکلات دیگر، دولت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به بیش از ۷۶ میلیون نفر جمعیت پرداخت می‌کند و در کنار آن افزایش و یکسان سازی حقوق را داشتیم با این شرایط نمی‌توان کشور را اداره کرد و باید تعداد یارانه بگیران کاهش یابد و تنها به سه دهک پایین درآمدی پرداخت شود.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: در شرایط موجود به شدت با پرداخت اعانه مخالف هستم چرا که این موضوع به جز اینکه مخارج دولت را افزایش دهد تاثیر زیادی بر زندگی مردم نخواهد داشت.
وی با تاکید براینکه با شعار نمی‌توان اقدام مناسبی انجام داد، گفت: به عنوان کارشناس اقتصادی معتقدم باید مجلس دو کار را در دستور کار خود قرار دهد، نخست اینکه زمینه را برای تعامل اقتصادی با جهان در چارچوب منافع ملی فراهم کند، دوم اینکه اصلاح ساختار اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی را در چارچوب منافع ملی و با تصویب قوانین درست عملیاتی کند.
پازوکی اظهارداشت: مجلس نظارت خود را تقویت کند و اینگونه نباشد که نماینده مجلس به دنبال رفع مشکل گمرک تاجران باشد، همچنین اصلاح ساختار مالیاتی را در برنامه‌های خود قرار دهد و با تصویب قوانین، فرار‌های مالیاتی را کنترل کند.
وی توضیح داد: با پرداخت یارانه‌های ۱۲۰ هزار تومانی مشکل مردم برطرف نمی‌شود، برای نمونه قبل از پرداخت یارانه نقدی یک بازنشسته که یک میلیون تومان درآمد داشت، می‌توانست با ۵۰ برابر حقوق خود آپارتمان بخرد، اما هم اکنون با سیاست‌های بی انضباط اقتصادی، افزایش نقدینگی و تورم، حقوق بازنشستگی حداقل به ۳ میلیون تومان رسیده است و با ۵۰ برابر حقوق نمی‌تواند مسکن تهیه کند.

این کارشناس اقتصادی گفت: نباید سعی کنیم نیازمندان را افزایش دهیم بلکه باید به دنبال توانمندسازی افراد باشیم و زمینه را برای سرمایه‌گذاری خارجی فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر اقتصاد ایران بسته است و هیچ بانک خارجی حاضر به همکاری با ما نیست و این به دلیل عدم تعامل با اقتصاد جهانی است.
پازوکی افزود: باید از یک طرف اصلاحات ساختاری را در دستور کار قرار دهیم و در چارچوب اصلاحات بودجه و ارتقای نظام مالیاتی، بهترین نیرو‌ها را جذب دولت کنیم.

ارکان حاکمیت برای رفع مشکلات با هم هماهنگ شوند
همچنین «غلامرضا علیزاده» کارشناس اقصادی گفت: به جای بحث‌های جناحی و تبلیغ برای انتخاب سال آینده باید به فکر حل مشکلات مردم باشیم.
وی ادامه داد: در شرایط موجود همه سرزنش‌ها به سمت دولت است و منتقدان دولت را مقصر همه مشکلات می‌دانند در حالیکه دولت تنها بخشی از ماجراست و باید همه ارکان حاکمیت با هم هماهنگ شوند و باری از دوش این مردم بردارند.
علیزاده گفت: مجلس شورای اسلامی طرحی برای پرداخت یارانه به مردم تصویب می‌کند بدون اینکه منبعی برای آن در نظر بگیرد و این کار اشتباهی است.
وی افزود: ناهماهنگی بین کانون‌های قدرت مشکلاتی را به وجود می‌آورد و دود آن به چشم مردم می‌رود و این واقعیتی است که استمرار آن جامعه را دچار مشکل می‌کند و چنانچه امروز این مسائل را حل نکنیم فردا مسائل حادتر می‌شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۹، کد خبر: ۸۴۱۱۴۹۸۲، www.irna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسینی
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
هرموقع اين ها ميخوان يارانه بدن مطمئن باشيد كه تورم زيادي در راه هست چون بودجه ندارن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
یارانه باید زودتر از این ها به دست مردم می رسید نه که این اتفاقات رو رقم بزنیم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
چشم مردم فقط دیگه ظرفیت دود های حاصل از کارهای شما رو نداره
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
با این اوصاف من که امیدی ندارم اوضاع ملت از نظر اقتصادی بهتر بشه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
با این تخصیص منابع های داغون راهی برای اقتصاد جز تورم باقی نمیمونه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
به اسم دادن یارانه دارن همه مواد غذایی رو بالا میبرن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
همون کاری که محمود جان کرد و بلایی شد برای اقتصاد ایران حسن جان هم داره میکنه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
دادن این یک قرون دوزار ها تاثیری بر زندگی مردم نداره
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
مردم ما با تورم عجین شدن اصلا اگه تورم نباشه ما نمیتونیم زندگی کنیم مسئول عزیز خیالت راحت
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
0
0
افزایش تورم و یا کنترل اون به هیچ عنوان در راستای برنامه خاصی نیست
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
0
0
امان از این افزایش تورم که هیچ فکری هم توسط دولتی ها براش نمیشه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
0
0
یارانه دادن به کار نمادین برای جلوگیری از خشم مردم برای گرانی هاست
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین