پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۲۲۰۵۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
بررسی های رسمی نشان می دهد جایگاه جهانی ایران در رتبه بندی موسسه لگاتوم در سال ۲۰۲۰ با یک پله نزول نسبت به سال ۲۰۱۹ همراه بوده است. این موضوع در حالی است که بنا بر گزارش این موسسه در میان ۱۶۷ کشوری که هدف مطالعه این گزارش بوده اند، ۱۴۷ کشور نسبت به جایگاه های سال قبل خود ارتقا پیدا کرده اند.

شعار سال: این رتبه بندی از کاهش یک پله ای رفاه ایران در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل حکایت دارد. این جایگاه برای ایران در حالی است که در میان کشورهای این منطقه، امارات متحده عربی و قطر در جایگاه ۴۲ و ۴۵ جهان قرار دارند. همچنین کشورهای همسایه نظیر کویت و ترکیه وضعیت بهتری نسبت به ایران دارند؛ به طوری که کویت در رتبه ۵۸ و ترکیه نیز در رتبه ۹۴ قرار دارد.

مفهوم شاخص رفاه لگاتوم

شاخص رفاه به عنوان ابزاری کاربردی برای شناخت مسیرهایی است که یک ملت به منظور گذار از فقر به رفاه، باید طی کند. در همین راستا، موسسه مطالعاتی لگاتوم هر سال گزارشی را منتشر می کند و کشورهای جهان را بر اساس شاخص های مختلف از جمله ۶۶ شاخص سیاست گذاری، رتبه بندی می کند. بنا بر گزارش سال ۲۰۲۰ این موسسه، در دهه دوم قرن بیست و یکم و پیش از آغاز همه گیری ناشی از شیوع کووید-۱۹، جهان به طور پیوسته در حال بهبود در شاخص های رفاهی بوده است. مردم در سراسر جهان شرایط زندگی خود را ارتقا بخشیده اند و در حوزه آموزش دستاوردهای محسوسی را تجربه کرده اند.

علاوه بر این در حوزه بهداشت نیز در تمامی مناطق جهان به جز آمریکای شمالی، با حرکت رو به رشدی همراه بوده است. لگاتوم، دهه سپری شده را دهه بهبود شرایط حمل و نقل و ارتباطات جمعی می داند و آن را بستر لازم برای باز شدن درهای اقتصاد معرفی می کند. ضمن آنکه بالا رفتن ضریب امنیت در سرمایه گذاری را نیز عامل موثر و تعیین کننده ای برای رفاه محسوب می کند. بررسی گزارش این موسسه نشان می دهد بهبود در سرمایه اجتماعی در یک بازه ۱۰ ساله، باعث افزایش رفاه در جهان شده است، گرچه این الگو در تمام مناطق جهان ثابت و پایدار نبوده است. همچنین نشان دهنده این موضوع است که با وجود آنکه کووید-۱۹ بر اقتصاد جهانی اثرات منفی خواهد گذاشت اما باید به آینده خوش بین بود، چرا که در این دهه، هر سال نسبت به سال پیش از خود، رفاه به طور کلی در جهان روندی صعودی داشته به طوری که در سال ۲۰۲۰ این شاخص به قله تاریخی خود رسیده است. به گفته این موسسه در میان ۱۶۷ کشوری که هدف مطالعه این گزارش بوده اند، ۱۴۷ کشور نسبت به جایگاه های سال قبل خود ارتقا پیدا کرده اند. با وجود این جایگاه جهانی ایران در رتبه بندی این موسسه در سال ۲۰۲۰ با یک پله سقوط نسبت به سال ۲۰۱۹ همراه بوده است.

رشد ۴۲ درصدی آموزش عالی

گزارش رفاه سال ۲۰۲۰ معیارهای مختلفی را برای سنجش رفاه در مناطق و کشورهای جهان معرفی می کند که نخستین آن آموزش است. بررسی های رسمی نشان می دهند در کشورهایی که کودکان در سنین پایین، آموزش را شروع و مقطع ابتدایی را تکمیل می کنند، در شاخص رفاه حرکت رو به جلوتری دارند. آمار ثبت نام در تحصیلات تکمیلی نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار بر این شاخص است. همچنین بررسی آمارهای رسمی نشان می دهند در سال ۲۰۲۰ تعداد افرادی که در تحصیلات آموزش عالی شرکت کرده اند نسبت به سال ۲۰۱۰، نزدیک به ۴۲درصد در جهان رشد داشته است؛ به طوری که در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد از جمعیت بزرگسال جهان، باسواد هستند. شرایط زندگی، دیگر عاملی است که در رده بندی کشورهای جهان مورد سنجش قرار می گیرد.

بهبود جهانی زیرساخت های حمل ونقل

شاخص دیگر لگاتوم برای رده بندی کشورها و مناطق جهان، وضعیت زیرساخت های حمل و نقل چون کشتیرانی و شرایط خطوط هواپیمایی است. اهمیت این شاخص از این جهت است که تاثیر مستقیمی بر دسترسی به بازارها در سراسر نقاط جهان خواهد داشت. گزارش این موسسه نشان می دهد بالغ بر ۱۶۰ کشور از ۱۶۷ کشور مطالعه شده، زیرساخت های خود را نسبت به یک دهه قبل ارتقا داده اند.

نقش محوری حقوق مالکیت در رفاه

همچنین ایجاد بستر برای سرمایه گذاری و تامین امنیت سرمایه، شاخص دیگری است که در سنجش میزان رفاه یک کشور مورد ارزیابی قرار می گیرد. به استثنای منطقه آمریکای شمالی و غرب اروپا که قواعد سرمایه گذاری در آن مناطق به ثبات رسیده و قراردادهای سرمایه گذاری وضعیت مناسبی دارد، در سایر مناطق جهان، بهبود در حقوق مالکیت، ارتباط تنگاتنگی با بهبود رفاه دارد. نقش این موضوع در خاورمیانه و اروپای شرقی پررنگ تر نیز است و اثر بزرگی بر پایین بودن شاخص رفاه آن داشته است.

کاهش ۶ درصدی زمان شروع کسب وکار

اگر کشوری در راستای تسهیل محیط تجارت خود گام بردارد، به آن معنا است که هر کسب و کاری که در آن کشور بخواهد راه اندازی شود، برای شروع کار خود نیاز به زمان کوتاهی داشته باشد. در این صورت می توان گفت کشور مذکور در شاخص رفاه، در حال رشد محسوب می شود. بررسی های رسمی نشان می دهد در سال ۲۰۲۰ مدت زمان راه اندازی کسب و کار از ۱۱درصد به ۵ درصد کاهش یافته که خود نشان از حرکت رو به رشد شاخص رفاه در سطح جهانی است. همچنین نشان می دهد سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۰، حدود ۱۳۴ کشور محیط تجاری خود را بهبود بخشیده اند.

بررسی وضعیت رفاه در جهان

بررسی های رسمی نشان می دهد به طور کلی در میان مناطق مختلف جهان، آمریکای شمالی صدرنشین رفاه است؛ گرچه شاخص رفاه در این منطقه نسبت به دهه گذشته رشد کمی داشته است. همچنین اروپا با فاصله ای کم در رتبه بعدی قرار دارد و سال ۲۰۲۰ را با کمی لغزش در شاخص رفاه نسبت به سال ۲۰۱۹ به پایان رسانده است. اروپای شرقی، آمریکای لاتین و آسیا پاسیفیک به ترتیب در رتبه های دیگر این شاخص قرار دارند. خاورمیانه در جایگاه ششم قرار گرفته و در قعر جدول آفریقا جاخوش کرده است که با اختلافی ناچیز به دنبال خاورمیانه می آید.

جایگاه نامطلوب رفاه ایران

شرایط ناپایدار سیاسی در منطقه پرآشوب خاورمیانه، سبب شده تا سرعت رفاه در خاورمیانه از سال ۲۰۱۰ کاهشی محسوس نسبت به متوسط جهانی داشته باشد. بررسی های رسمی نشان می دهد در میان کشورهای این منطقه امارات متحده عربی و قطر به دنبال آن در جایگاه ۴۲ و ۴۵ جهان قرار دارند. در سوی مقابل یمن قعرنشین است و صد و شصت و پنجمین کشور در میان کشورهای جهان است. ایران نیز با ایستادن بر سکوی ۱۲۰ با رفاهی پایین گریبان گیر است. رفاه در خاورمیانه گرچه در حال فاصله گرفتن از میانگین جهانی است اما دستاوردهایی نیز در این دوران به دست آورده است. همچنین آمارهای رسمی حاکی از آن است که همچون سایر مناطق جهان، زیرساخت های ارتباط جمعی در این ناحیه جغرافیایی نیز بهبود پیدا کرده است. به طور مثال، نزدیک به ۷۰درصد مردم ایران در سال گذشته به اینترنت دسترسی پیدا کرده اند که خود نشان از رشدی ۱۲درصدی نسبت به سال ۲۰۱۰ می دهد. ایران از این منظر در رتبه ۷۹ جهان قرار گرفته است. ایران همچنین در دسترسی بازار و زیرساخت ها نیز، در سال ۲۰۲۰ در جایگاه ۱۰۶ جهان قرار گرفته که نشان از رشدی ۲۰ پله ای نسبت به ۲۰۱۰ می دهد. افزون بر این، آموزش نیز از دیگر شاخص های رو به رشد در منطقه خاورمیانه است. آمارهای رسمی نشان می دهد ثبت نام در مراکز آموزشی در منطقه مذکور بین ۳۲ تا ۴۴ درصد نسبت به سال ۲۰۱۰ رشد داشته است. با وجود این کشوری چون سوریه همچنان در قعر جدول و در جایگاه ۱۲۷ جهان از منظر آموزش قرار دارد.

مولفه اصلی پایین بودن رفاه

بررسی گزارش لگاتوم حاکی از دو برابرشدن آمار قربانیان ناشی از حملات تروریستی در منطقه خاورمیانه نسبت به سال ۲۰۱۰ است. گزارش این موسسه، بحران موجود در این منطقه را از اصلی ترین عوامل پایین بودن شاخصه های رفاه محسوب می کند. همچنین بررسی های رسمی دربردارنده این موضوع است که کیفیت حکمرانی در این منطقه نسبت به سال ۲۰۱۰ سقوط کرده است و ترکیه را با سقوطی ۵۷پله ای در شاخص حکمرانی، مثال بارز این گزاره می داند. بنا بر گزارش این موسسه جایگاه جهانی ایران در شاخص حکمرانی رتبه ۱۳۸ است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از خبرگزاری مگ ایران، تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹، کد خبر: ۴۱۳۷۵۶۶، www.magiran.com.
 
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
0
0
در رفاه ما مردم عادی که حس سقوط ازاد رو داریم
پله چیه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: