پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۲۸۳۸۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۲
رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار با اشاره به اینکه امیدواریم هفته آینده هزینه سبد معیشت نهایی شود گفت: نماینده مرکز آمار محاسبات کارگران برای هزینه معیشت را تایید کرد.
شعار سال : فرامرز توفیقی، درباره جلسه روز گذشته کمیته دستمزد گفت: با بحث‌هایی که کارفرمایان مطرح کردند، روز گذشته عدد و رقم سبد معیشت کارگران نهایی نشد.

وی ادامه داد: نماینده مرکز آمار با آمار‌هایی که ارائه داد، محاسبات نماینده کارگری درباره هزینه سبد معیشت را مورد تأیید قرار داد. نماینده مرکز آمار بیان کرد که حداقل دستمزد تنها ۳۸ درصد هزینه‌های کارگران را پوشش می‌دهد. این نشان دهنده این است که کارگران هزینه سبد معیشت را اشتباه محاسبه نکرده اند.

توفیقی بیان کرد: نماینده مرکز آمار اعلام کرد که بعد خانوار از ۳.۳ به ۳.۴ رسیده است. اما کارفرمایان به اشتباه تصور می‌کردند که بعد خانوار ۲.۲ است. در صورتی که آن‌ها بعد عیال واری را به اشتباه بعد خانوار تلقی می‌کردند. جدولی را در مرکز آمار مشاهده کرده بودند که در آن نوشته شده بود عیال آور یا تحت تکفل، در صورتی که منظور از تحت تکفل با خود فرد حدود ۳.۴ می‌شود.

رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کاربیان کرد: نماینده مرکز آمار در جلسه اعلام کرد که اطلاعات مرکز آمار مربوط به شاغلان کل کشور است و صرفاً مربوط به جامعه کارگری نیست. مطابق آمار مرکز آمار بیش از ۸۰ درصد خانوار‌ها اشتغال تک نفره دارند یعنی در یک خانواده تنها یک نفر شاغل و کارکن فعالیت دارد. آن‌هایی هم بیشتر از ۲ نفر کارکن دارند مربوط به مشاغل کشاورزی است که ربطی به حوزه کارگری ندارد.

وی افزود: نمایندگان کارفرمایان اصرار داشتند که مبلغ سبد معیشت را باید مرکز آمار اعلام کند. در همین راستا جدولی تهیه و قرار شد مرکز آمار دوشنبه هفته آینده جدول را بیاورد تا بتوانیم به سبد معیشت ورود کنیم.

توفیقی گفت: نمایندگان کارفرمایان اصرار دارند که ما نباید همه سهم را بپردازیم. بلکه دولت هم باید سهمی داشته باشد. ضمن اینکه ما تأیید می‌کنیم که دولت با توجه به قانون اساسی و حقوق اجتماعی وظایفی را بر عهده دارد و سبد معاش حداقلی میانگین کل کشور را که سال گذشته نماینده کارفرمایان امضا کردند، در خوشبینانه‌ترین حالت اگر کارگران بن خوار و بار و بقیه موارد را دریافت کنند، بین ۵۲ تا ۶۴ درصد سبد معاش را کارفرمایان می‌پردازند. یعنی کارگران نزدیک ۴۰ درصد سبد معاش خود را از دولت طلبکار هستند. دولت به کارگران سهمی پرداخت نمی‌کند. کارفرمایان سهمی از دولت را قبول نکرده اند که بخواهند تصور کنند که متضرر شده اند. بلکه این کارگران هستند که سرشان بی کلاه مانده است و دولت سهم آن‌ها را پرداخت نکرده است. امیدواریم در جلسه بعد کمیته دستمزد در سایه همدلی برای سبد معیشت ورود کنیم.
 
شعار سال ، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار 28 بهمن 99 ، کد خبر : 2453917 ، tasnimnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۱
0
0
هفته اینده؟ واقعا زهی خیال باطل! تا هفته اول فروردین هم معلوم نمیشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: