پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۲۸۸۵۳
تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲
یادگارنویسی تنها بر پیکره آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری اصفهان نیست که این روز‌ها دیده می‌شود، بلکه جای جای این شهر روی دیوار‌ها و کوی و برزن‌ها هم آثاری از نقش وندال‌ها بر چهره شهر می‌توان دید.
شعار سال: وندالیسم یا تخریب‌گرایی، یک آسیب یا یک ناهنجاری و درد اجتماعی است که به معنای تخریب کنترل نشده اموال عمومی و یا اشیا و آثار فرهنگی محسوب می‌شود و به فردی که این کار را انجام می‌دهد در اصطلاح جامعه شناسان وندال می‌گویند.
 
درنتیجه، وندالیسم، هرگونه تخریب ارادی اموال عمومی، سازمان شهری، تأسیسات اجتماعی و آثار هنری است که به صورت فردی یا گروهی و هدف دار و غیرهدف دار انجام می‌شود. وجه مشترک همه تعاریف وندالیسم در کارکرد منفی این پدیده و مذموم بودن آن در همه فرهنگ‌هاست و این نکوهیده بودن به حدی می‌رسد که برخی صاحب‌نظران، وندال‌ها را دشمنان آشکار جامعه و عمل آن‌ها را نهایت گستاخی در رفتار‌ها و تلقی‌ها دانسته‌اند. به عبارتی، وندال‌ها کسانی هستند که به دلایلی در برابر هر آن چه زیبا و کاربردی است و متعلق به همه مردم است، نوعی گرایش تعمدی به رفتار‌های نامسئولانه و تخریب گرایانه دارند.


شعار سال؛ با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایمنا، تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۹، کد خبر: ۴۷۵۷۸۵، imna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: