پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۶۵۵۱
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰
بنابر مصاحبه عجیب و متاثرکننده معاون وزیرنفت در امور برنامه ریزی در یک برنامه رادیویی در روز گذشته مبنی بر اینکه در حال حاضر ایران ۱۰۰ هزار چاه کم بازده و بی بازده در کشور دارد، باید گفت که مطابق آمار‌های موثق و حقیقی، جمع کل چاه‌های مورد نظر ایشان در خبر مذکور، به۵ درصد رقم تاکیدی وی هم نمی‌رسد.
شعار سال: بنابر مصاحبه عجیب و متاثرکننده معاون وزیرنفت در امور برنامه ریزی در یک برنامه رادیویی در روز گذشته در حال حاضر ایران ۱۰۰ هزار چاه کم بازده و بی بازده در کشور دارد در حالیکه بنابر آمار‌های موثق و حقیقی، هم اکنون جمع چاه‌های نفت و گاز، مشاهده‌ای، متروک، تزریق گاز، پساپ و … کشور به این رقم حتی نزدیک هم نخواهد شد. اگرچه "نفتی‌ها" آمار دقیق چاه‌های نفت را در اختیار دارد، اما به دلیل مسایل استراتژیک کشور و حفظ منافع ملی تنها می‌توان به این معاون وزیر نفت که چندسالیست از وزارت نیرو به این وزارتخانه کوچ کرده یادآور شد که جمع کل چاه‌های مورد نظر ایشان در خبر مذکور، به۵ درصد رقم تاکیدی وی هم نمی‌رسد.

این آمار‌ها این نگرانی را ایجاد می‌کند که فردی که در رده معاونت برنامه ریزی یک وزارتخانه استراتژیک کشور تکیه زده و بیش از همگان باید به تعداد و میزان چاه‌های نفت در راستای تدوین برنامه‌ای جامع واقف باشد چنین از همه جا بی خبر است که تعداد چاه‌های نفت کشور را رقمی طنزآلود اعلام می‌کند؛ گوئی یا دروغ سیزده را دیرتر اعلام کرده باشند یا در روز‌های سخت شیوع گسترده کووید ۱۹ سعی بر خنداندن کارشناسان نفت داشته اند!

اگرچه شاید نگاه دیگری براین خبر حکم‌فرما بوده و آن نشان دادن عظمت نفت ایران در مقابل دشمنان است که این امر نیز کاملا مردود است. چرا که با توجه به میزان تولید نفت ایران هرچقدر تعداد چاه‌ها کمتر باشد نشانه بهتر بودن اوضاع مخازن کشور است و اساسا تعداد چاه ملاکی بر قدرت یک کشور نیست و ملاک میزان تولید از هر چاه است. ضمنا قطعا کارشناسان بین الملل و جوامع نفتی، چون اوپک اگر از میزان دقیق چاه‌های ایران بی اطلاع باشند قطعا میزان حدودی چاه‌های نفت احداث شده در ایران را برآورد کرده اند. همانطور که متاسفانه خبرگزاری‌های بزرگ بین المللی، چون رویترز همواره زودتر از ما آمار دقیق صادرات و تولید ایران را ارائه می‌کنند؛ بنابراین در چنین شرایطی دور زدن دشمنان ازطریق آمار کاملا غیرباور نیز رد می‌گردد؛ بنابراین قطعا آنان که در فضای بین المللی توجه ویژه‌ای به نفت ایران و وضعیت آن دارند آمار واقعی را اگر ندانند حدس و گمان میزان حدودی آن برایشان آسان خواهد بود. اما در این بین وقتی معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی ایران لب به سخن و ارائه آماری طنزآلود می‌گشاید باید تصور کنیم واکنش جهان به این اتفاق را!

شعار سال؛ با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از نفتی ها، تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۴۰۰، کد خبر: ۴۰۳۹۹، www.naftiha.ir
اخبار مرتبط
برچسب ها: جمع ، کل چاه ها ، مصاحبه ، عجیب
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین