پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۸۱۰۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۰
رئیس جمهوری گفت: یکی از معیار‌های دین مبین اسلام این است که زنان در جایگاه متعالی انسانی خود قرار بگیرند.
شعار سال: حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر شنبه در نشست با فعالان امور زنان و خانواده با اشاره به ارائه بخشی از فعالیت زنان جامعه در بخش‌های مختلف گفت: یکی از معیار‌هایی که ما در دولت یازدهم و دوازدهم مد نطر قرار دادیم این بود که زنان، جوانان، اقوام و اقلیت‌های مذهبی در این دولت بتوانند فرصت و شرایط فعالیت را در جامعه داشته باشند.
 
 
می‌خواستم دو وزیر زن انتخاب کنم، اما توانم محدود بود


اهم اظهارات او از این قرار است:

* شاید امروز یکی از شاخص‌هایی که برای هر حکومتی ذکر شود، این است که زنان در آن جامعه چگونه هستند؟ این یک سوال جهانی است؟ یعنی ما وقتی می‌خواهیم درباره یک تمدن، کشور، نظام و انقلابی بحث کنیم یکی از سوالات ما این است که در این جامعه زنان دارای چه شرایطی هستند؟ آیا فعالیت خانم‌ها آزاد است و فرصت لازم برای این که در آن جامعه استعداد، دانش و هنر خود را بروز دهند، آزاد است.

* ممکن است در جامعه‌ای خانمی هم باسواد و استعداد و هنرمند باشد و هم مفید در جامعه باشد، اما این فرصت به او داده نشود. گاهی فرصت یادگیری به آن‌ها داده نمی‌شود. زمانی فرصت رفتن خانم‌ها به مدرسه و دبیرستان وجود نداشت.

* اگر بخواهیم در انقلاب اسلامی هم معیاری عرضه کنیم، این است که این انقلاب برای بانوان چه کار کرد؟ آیا بانوان جامعه ما امروز امنیت بیشتری برای شغل دارند؟ و آیا فرصت بیشتری برای فعالیت دارند. آیا ارزش کار آن‌ها همانند ارزش کار مردان است، مساوی یا پایین‌تر است؟

* در سابق بعضی کار‌هایی بود که از خانم‌ها دعوت می‌کردند که آن‌ها انجام دهند به خاطر این که مزد کمتری بدهند. می‌گفتند اگر آقایی این کار را انجام دهد، مزد آن بالاتر است، اما خانم‌ها مزد کمتری می‌خواهند. مهم است که آیا کاری که خانمی انجام می‌دهد به ارزش و فعالیتش بدون هیچ تبعیضی نگاه می‌کنیم یا اینکه بین مرد و زن تبعیض قائل می‌شویم.

* در دین مبین اسلام که دارای ارزش زیادی است و می‌توانیم در سطح جهانی به آن افتخار کنیم، یکی از معیار‌های آن این بود که زن‌ها در جایگاه متعالی انسانی خود قرار بگیرند. در زمان جاهلیت و قبل از اسلام وضع زنان چگونه بود و دارای چه ارزشی بودند؟ آیا دارای ارزش بودند یا نبودند؟ جامعه‌ای که دختر را به عنوان ننگ در خانواده خود تلقی کند و ببیند، تعبیری که قرآن مجید دارد.

* (با یادآری «زنده به گور کردن دختران» در دوران جاهلیت) پیغمبر اسلام در چنین جامعه‌ای، زن‌ها را در کفه مساوی مردان قرار داد و همان جایگاه، مقام، عظمت و منزلتی که مرد‌ها در پیشگاه خداوند و جامعه دارند را برای زن‌ها هم قائل شد. اینکه پیغمبر اسلام در حضور جمع و خانواده گاهی خم می‌شد و دست فاطمه اطهر (ص) را می‌بوسید می‌خواست به جامعه آن زمان بفهماند که جایگاه دختر در جامعه چه جایگاه و عظمتی دارد و پدر چه احترامی به دختر می‌کند و دختر دارای چه رحمت و نعمتی برای خانواده است.

* (با طرح پرسش معیار سنجش دین اسلام چیست) یک شاخص این است که زنان در این جامعه چه جایگاهی پیدا کرده‌اند. چه مقام و منزلتی داشته اند. یکی از نکاتی که از همان ابتدای دولت، همواره بر آن تاکید می‌کردم و درباره آن به وزیران و مدیران سفارش می‌کردم این بود که از خانم‌ها در وزارتخانه‌ها استفاده کنید و حداقل یک خانم و یک جوان را به عنوان معاون و مشاور انتخاب کنید.

* (در توضیح دلایل انتخاب نشدن وزیر زن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم) ممکن است کسی بگوید اگر شما این همه اهتمام برای دادن جایگاه به زنان داشتید، چرا یک خانم را وزیر نکردید. در پاسخ به این سئوال باید بگویم من دلم خیلی می‌خواست این اتفاق هم در دولت یازدهم و هم در دولت دوازدهم بیافتد، ولی توان ما محدود است. گاهی وقت‌ها آدم می‌خواهد کاری را انجام دهد، اما دستش برای این کار باز نیست. من اراده‌ام این بود و حتی در دولت یازدهم، دو خانم را به عنوان دو وزیر انتخاب کرده بودم، اما متاسفانه این خواسته تحقق نیافت.
 
خانمی که در هیئت وزیران به عنوان معاون رییس جمهور حضور دارد از جایگاه بالایی برخوردار است و جایگاه معاون رییس جمهوری در دنیا از وزیر بالاتر است

* (با اشاره به حضور زنان در رده‌های بالای مدیریتی کشور در دوره دولت‌های یازدهم و دوازدهم) از زنان در رده‌های بالای وزارتخانه‌ها و هیات دولت استفاده کردیم و خانمی که در هیئت وزیران به عنوان معاون رییس جمهور حضور دارد از جایگاه بالایی برخوردار است و جایگاه معاون رییس جمهوری در دنیا از وزیر بالاتر است و این موضوع در مورد ایران هم صادق است و همانند وزیر و گاهی بالاتر است.

* (با اشاره به شیوع کرونا در کشور) در گذشته در خانواده‌ای یک نفر به بیمارستان مراجعه می‌کرد اکنون کل خانواده با هم به بیمارستان مراجعه می‌کنند اینقدر این ویروس جهش یافته چه مشکلاتی برای ما درست کرد و در این موج چهارم چه فشاری برای ما وارد کرد.

* این معضل و مشکلی است که همه دنیا با آن مواجه است. آن‌هایی که در تبلیغات ضد ایران حرف می‌زنند و هر وقت علیه ما علیه ملت ما علیه پزشکی و درمان ما حرف زدند دو هفته نگذشت که خودشان گرفتار شدند.

* (با اشاره به نفش زنان در مبارزه با کرونا) در مبارزه با این ویروس خانم‌ها چه نقش والایی داشتند. هم در بیمارستان، هم در خانواده تلاش کردند. کار بسیار سختی بود و به همه افرادی که در مبارزه با این ویروس فعالیت می‌کنند فشار می‌آید.

*حدود ۵۰۰ هزار نفر واکسن را دریافت کردند و تا پایان این هفته بیش از یک میلیون نفر واکسن را دریافت می‌کنند. کادر درمان در خط درمان بودند واکسن دریافت کنند خودشان یا خانواده‌شان آرامش پیدا می‌کنند و با قدرت بیشتری با این بیماری مبارزه می‌کنند خدمات بهتری می‌توانند ارائه کنند.

* (با اشاره به مشکلاتی که کرونا برای خانواده‌ها درست کرد) افرادی بودند که کار می‌کردند اکنون هم باید بچه‌ها را نگه دارند و هم باید کار خودشان را انجام بدهند و هم گاهی معلمی بکنند، درست است که در فضای مجازی درس می‌خوانند، اما کمک پدر و مادر می‌خواهند.

*در بخش کرونا می‌بینیم که خانم‌ها نقش بزرگی داشتند و نقش خودشان را ایفا کردند در بخش آموزش کشور کار بزرگی کردند در دبستان، دبیرستان و دانشگاه‌ها امروز خانم‌ها در بخش‌های مختلف حضور دارند فعال هستند و نقش والایی دارند.

*در همین بحث امروز دیدیم که باید در بخش توانمند سازی هنوز باید کار بکنیم خانم‌ها استعداد فراوانی دارند باید صنایع دستی با فعالیت دیگر از فرصت خانم‌ها استفاده کنیم و آن‌ها بتوانند از لحاظ مالی توانمند بشوند این توانمند سازی مالی تنها مساله پول نیست کسی که یک مهارتی دارد کاری را انجام می‌دهد خودش از لحاظ روحی لذت می‌برد.

*بیکاری و در خانه ماندن کسالت آور است فشار روحی به انسان وارد می‌کند امروز می‌بینیم که هم معاونت زنان و خانواده و هم بخش‌های دیگر وزارت خانه‌های مختلف کار ارزشمندی در این هشت سال انجام دادند دولت بعدی هم همین مسیر را ادامه خواهد داد.

*برای ما افتخار آمیز است که خانم‌ها در بخش مدیریت هم حضور پیدا کردند قبلا خانم‌ها در بخش علم و دانش بودند، اما در بخش مدیریت سطح پایین‌تر بود باید جبران بشود آماری که اعلام شد که آغاز این دولت مدیران میانی و مدیران بالا در کشور ما درصدشان از خانم‌ها خیلی زیاد نبود ۵ درصد بود ند بقیه مرد‌ها بودند این به تدریج بالا رفته و پایان دولت این ۵ درصد بالای ۱۳ درصد شده است.

*در آغاز این دولت پنج درصد مدیران میانی و بالا در کشور ما از خانم‌ها بودند و بقیه آقایان بودند. در حالی که در پایان دولت رقم ۵ درصد به ۱۲ درصد رسیده است. اما امروز این رقم بالاتر رفته است. هدف ما ۳۰ درصد بود که البته کار آسانی نیست، اما الان به ۲۶ درصد رسیدیم که امیدوارم تا پایان دولت به ۳۰ درصد برسیم.

*این که هدف ۳۰ درصد را تا پایان دولت بتوانیم ۲۷ درصد برسانیم، قابل قبول است. امروز در استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و بخشدارهای، خانم‌ها حضور دارند و برخی فرماندار‌ها خانم هستند، خوب تلاش می‌کنند؛ و هرجا خانم‌ها وظیفه‌ای را برعهده گرفتند در برخی موارد بهتر از مردان و در برخی موارد همپای مردان بودند. اگر هم مقداری پایین‌تر باشد به خاطر این است که فرصت نبوده است، اما الان فرصت باز شده و در این فرصت باید استفاده کنیم.

*خیلی خوشحال شدم که در بخش‌های مختلف خانم‌ها فعال هستند و حتی در تاب آوری اجتماعی جامعه حضور دارند و فعالیت می‌کنند. در آموزش برخی از زنان تلاش کنند در رشته‌ای مهارت پیدا کنند که این هم در حال انجام است.

*در صد روز اول در دولت یازدهم افتخاراتی داشتیم. البته این صد روز را بعضی‌ها هنوز هم نفهمیدند که ما چه می‌گوییم. می‌گفتند روحانی گفته است من می‌خواهم همه کار‌ها در صد روز درست کنم. من گفتم یک برنامه صد روزه و یک برنامه چهارساله هم در دولت یازدهم و هم در دولت یازدهم داریم.

* (با اشاره به برنامه صد روزه دولت دوازدهم) از هفته آینده صد روز پایانی ما شروع می‌شود و امیدواریم بتوانیم در صد روز پایانی قدم‌هایی را برای خدمت به این مردم برداریم و همه ما زن و مرد در کنار هم در انتخابات حضور پیدا کنند و با یک انتخابات شکوهمند تا دولت بعدی بتواند وظایف را دنبال کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرآنلاین، تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۴۰۰، کدخبر: ۱۵۰۵۸۵۷، www.khabaronline.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمدی
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
0
0
حقوق زنان
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
0
0
با اين وجود حس ميكنم اينكه ميگن نميذارن تا اين ها اختيارات داشته باشن واقعي باشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین