پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۸۴۹۸
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۵
اکنون جمهوری اسلامی با سرعت فزاینده‌ای در حال دور شدن از طراحی‌های دشمن و همزمان تولید بازدارندگی در مقابل فشار‌ها است. تغییر موازنه استراتژیک تعیین‌کننده شرایط آتی خواهد بود؛ یا غرب می‌پذیرد با ایران کنار بیاید و به تعهدات خود به شکل واقعی عمل کند، یا اینکه جمهوری اسلامی بر این نقشه راه ترسیم شده مبتنی بر مقاوم‌سازی درونی و همزمان بازدارندگی در مقابل تحریم‌ها ادامه مسیر خواهد داد.

شعار سال:علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی روز جمعه با تایید دستیابی به اورانیوم با غنای ۶۰ درصد، اذعان داشت ما در چارچوب قانون اقدام راهبردی عمل کردیم و فرصت غنی‌سازی ۶۰ درصد را قانون مجلس فراهم کرد.

 اگر فرض را بر این انگاره بگیریم که گفتمان غالب بر نظام بین‌الملل از منظر غرب بر رئالیسم (واقع گرایی) حاکم است، هر بازیگری که قدرت بیشتری در منازعات راهبردی داشته باشد، دست برتر و متعاقب آن آورده بیشتری را خواهد داشت.

از زمان آغاز تعهدات یک طرفه برجامی توسط ایران، غرب با این نگاه که اکنون موازنه استراتژیک تغییر کرده و از یک سو ایران در شرایط ضعف قرار داشته و دیگر ابزاری برای موازنه سازی در اختیار ندارد و از سویی دیگر چسبندگی یک بخش از نظام به برجام توجیه کننده ادامه ماندن ایران در برجام خواهد بود، از انجام تعهدات خود سر باز زد تا همچنان جمهوری اسلامی را در یک دالان پرفشار قرار داده، برجام را توسعه دهد و امتیاز بیشتری بگیرد.

 قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران مصوب مجلس شورای اسلامی مبتنی بر نگاه واقع گرایانه، شجاعانه و بر اساس برآورد دقیق از طراحی دشمن تنظیم و تصویب گردید. این قانون هر چند موافقت دولت را در پی نداشت و مورد تخطئه نیز قرار گرفت تا جایی که ادعا شد پرونده ایران را به شورای حکام و از طریق آن به شورای امنیت ارسال خواهند نمود، اما اکنون در میانه اجرا به شکل فوق‌العاده‌ای موازنه استراتژیک ایجاد کرده است.

 به عبارتی شکاف درونی نظام در نحوه مواجهه با طرف بدعهد را برطرف نموده، تعهدات برجامی را متوازن ساخته و دستان جمهوری اسلامی را به شدت پر کرده است، در یک عبارت ایران را در موضع قدرت قرار داده است.

هزینه‌مند کردن رفتار طرف بدعهد مرکز سقل این قانون بوده تا با حمله به مختصات ذهنی واقع‌بینانه غرب این برآورد غلط را از ذهن آنان بزداید که جمهوری اسلامی خالی از مؤلفه‌های موازنه ساز بوده و بخش تصمیم‌ساز نظام توان پاسخ‌گویی ندارند و می‌توانند با حفظ فشار از ایران امتیازات بیشتری بگیرند.

اکنون جمهوری اسلامی با سرعت فزاینده‌ای در حال دور شدن از طراحی‌های دشمن و همزمان تولید بازدارندگی در مقابل فشارها است. تغییر موازنه استراتژیک تعیین‌کننده شرایط آتی خواهد بود؛ یا غرب  می‌پذیرد با ایران کنار بیاید و به تعهدات خود به شکل واقعی عمل کند، یا اینکه جمهوری اسلامی بر این نقشه راه ترسیم شده مبتنی بر مقاوم‌سازی درونی و همزمان بازدارندگی در مقابل تحریم‌ها ادامه مسیر خواهد داد.

احمد بنافی

پایگاه تحلیلی -خبری شعار سال، برگرفته از خیابان انقلاب

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین