پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۰۰۹۸
تاریخ انتشار : ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۵
انجمن بلاک چین ایران در پاسخ به اظهارات اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی در ارتباط با ممنوع‌کردن فعالیت صرافی‌های غیرمجاز ارز‌های دیجیتال، بیانیه‌ای را منتشر کرده است. در این بیانیه تلاش شده است تا به نکاتی در مورد موضع‌گیری‌های اخیر اشاره شود.
شعار سال: متأسفانه علی‌رغم درخواست‌های گسترده فعالان در زمینه تبادل رمزارز‌ها از بانک مرکزی، هیات دولت، شورای ملی فضای مجازی و مجلس محترم شورای اسلامی برای ایجاد یک بستر قانونی، بدون ایجاد مجوز‌های جدید در زمینه مبادلات رمزارزها، هنوز اقدامات شایسته و مؤثری توسط این نهاد‌های مسئول، در این رابطه صورت نپذیرفته است. این تلاش‌ها در چارچوب ارائه طرح‌های مکتوب و مدون و با تأسی از تجربیات قبلی در کشور عزیزمان ایران و سایر کشور‌های پیشرو در فناوری بلاکچین و رمزارز انجام گرفته است.
اما با وجود تمامی این تلاش‌ها، در روز‌های اخیر شاهد موضع‌گیری‌های بعضاً غیرکارشناسی و شتابزده‌ای هستیم که می‌توانند پیامد‌ها و عواقب گسترده‌ای را به دنبال داشته باشد.

کارگروه تبادل رمزارز انجمن بلاکچین، پیش و بیش از هر چیز، هرگونه اقدام برای مسدود کردن وب سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های ایرانی ارائه دهنده خدمات خرید و فروش رمزارز‌ها و درگاه‌های ریالی آن‌ها را محکوم می‌کند. از نظر ما «مسدودسازی راه حل نیست!». تجربیات سال‌های اخیر نشان می‌دهد که هرگونه مسدودسازی یکباره و برخورد‌های سلبی در رابطه با فناوری‌های نوین، ضمن این که تبعات گسترده و هزینه‌های زیادی را برای کشور و مردم به همراه داشته است، هرگز موفق نیز نبوده است. حالا همه به خوبی می‌دانیم که فناوری در نهایت راه خود را پیدا می‌کند و نیاز مردم برای حرکت پیشروانه و همگام با جریان‌های فناورانه جهانی، قابل توقف و انسداد نیست.

در رابطه با موضع‌گیری‌های انجام شده، ذکر چند نکته ضروری به نظر می‌رسد:

۱- یکی از استدلال‌های مطروحه در رابطه با درخواست مسدودسازی ارائه خدمات خرید و فروش رمزارزها، روند نزولی بازار سرمایه و بورس کشور می‌باشد که پس از یک دوره رشد قابل توجه رخ داده است. در حالی که نوسانات کوچک و بزرگ، در هر بازار سرمایه، امری است طبیعی و قابل انتظار، که نه تنها در بازار سرمایه ایران در طول دهه‌های گذشته بار‌ها شاهد آن بودیم، حتی در طول یکی دو سال گذشته در بازار‌های سرمایه سایر کشور‌ها هم تحت تأثیر پاندمی کرونا، به کرات مشاهده شده است و در دنیای رمزارز‌ها نیز امری بدیهی و غیرقابل‌اجتناب است.

در این میان وظیفه و مسئولیت تمامی فعالان در هر بازاری، آگاهی‌رسانی به عموم مردم می‌باشد تا در رابطه با خطرات و ریسک‌های سرمایه‌گذاری در هر زمینه‌ای مطلع و دارای بینش و دانش لازم باشند. اینکه نوسانات در یک بازار سرمایه را فقط و فقط متوجه یک بازار سرمایه دیگر بدانیم، نه عادلانه است، نه کارشناسی شده و نه منطبق با واقعیات اقتصادی کشور.

۲- نگرانی مطروحه دیگر در رابطه با سکو‌های ارائه خدمات خرید و فروش رمزارزها، دغدغه به حق و منطقی امنیت اموال و سرمایه‌های مردم می‌باشد. در حالی که هر گونه مسدودسازی در این رابطه، به هدایت شدن سرمایه‌های مردم به سمت پلتفرم‌های خارجی منجر می‌شود که بار‌ها اقدام به بلوکه کردن موجودی ایرانیان به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی کرده‌اند. امری که خود نقض غرض است.
 
فناوری بلاکچین و رمزارز، بر مبنای شفافیت و عدم تمرکز طراحی شده است

۳- در حال حاضر، خوشبختانه پلتفرم‌ها و صرافی‌های معتبر و مطرح ایرانی توسعه یافته‌اند که با سرمایه‌گذاری گسترده و با استفاده از نیرو‌های فنی و توانمند ایرانی، هزاران تراکنش رمزارزی در طول روز را انجام می‌دهند، سال‌هاست در زمینه تبادل رمزارز‌ها فعال هستند، توسط نهاد‌های امنیتی شناخته شده‌اند، دارای آدرس فیزیکی بوده و عمدتاً به‌صورت حقوقی در حال فعالیت هستند و در طول سال‌ها فعالیت خود، کمترین پرونده شکایت یا اختلاف‌نظر را با کاربران داشته‌اند که در قریب به اتفاق موارد، با جلب رضایت کاربران همراه بوده است. مسدود کردن درگاه‌ها، وب سایت‌ها و یا اپلکیشن‌های این فعالان باسابقه و معتبر، نتیجه‌ای جز ظهور قارچی فعالان ناشناخته نخواهد شد که از ابتدا در بستر غیرقانونی ایجاد شده در نتیجه مسدودسازی احتمالی و با اهداف غیرقانونی و مجرمانه، کار خود را آغاز خواهند کرد. امری که در نهایت به تولید و هجوم تعداد زیادی پرونده‌های کلاهبرداری و فیشینگ به مراجع قضایی و پلیس محترم فتا منجر خواهد شد.

۴- کشور‌های پیشرو و حتی تازه‌وارد در زمینه رمزارزها، علی‌رغم بروز بحران‌های متعدد به‌طور مشخص بر لزوم قانون‌گذاری در این بخش تأکید می‌کنند و دلیل آن را عقب نیفتادن از قافله فناوری‌های نوین و روزآمد بلاکچین و رمزارز اعلام می‌کنند. در این شرایط، هر گونه تصمیم نسنجیده در مورد مسدودسازی در زمینه تبادل رمزارزها، چیزی نیست جز فرصت‌سوزی و گام برداشتن در مسیری که قطعاً به سود توسعه و پیشرفت علمی و فنی کشور و ایجاد دلسردی در جوانان توانمند و با استعداد ایرانی نخواهد بود.

۵- نباید از نظر دور داشت که فناوری بلاکچین و رمزارز، اساساً بر مبنای شفافیت و عدم تمرکز طراحی شده است که هرگونه تصمیم‌گیری در رابطه با آن را نیازمند به دانش فنی و کارشناسی لازم می‌کند. ملاحظاتی که توسط فعالان تبادل رمزارز‌ها در طرح‌های ارائه شده به دولت، بانک مرکزی و سایر نهاد‌های حاکمیتی در نظر گرفته شده‌اند. به عبارت دیگر برخورد با این پدیده جدید، نیازمند به تصمیماتی نو و از جنسی متفاوت است.

در پایان، کارگروه تبادل رمزارز انجمن بلاکچین، ضمن تأکید و اطلاع‌رسانی به مردم ایران در رابطه با ریسک‌های بالای سرمایه‌گذاری بر روی رمزارز‌ها که نیاز و لزوم افزایش آگاهی و کسب دانش در این رابطه را برجسته می‌کند، مجدداً از بانک مرکزی، مجلس محترم شورای اسلامی و سایر نهاد‌های ذی‌ربط درخواست می‌نماید ضمن خودداری از هرگونه مسدودسازی و ایجاد محدودیت برای فعالان باسابقه و معتبر، بدون ایجاد مجوز‌های جدید و انحصار، بستر و چارچوب قانونی مورد نیاز برای فعالیت در زمینه مبادلات رمزارز‌ها را فراهم آورند.

امید است هر چه سریعتر با درک صحیح و مناسب شرایط فعلی و اهمیت این فناوری‌های نوین در دنیای امروز، طی مشورت با تشکل‌های مردمی و صنفی در زمینه تبادل رمزارزها، قانون‌گذاری شایسته توسط نهاد‌های مسئول در سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» انجام شود تا جوانان مستعد ایرانی بتوانند در بستری قانونی، شفاف و غیرانحصاری در رابطه با این فناوری‌های نو، به فعالیت خود گسترده‌تر و فناورانه‌تر از قبل ادامه دهند.

برای مشاهده اصل ممهورشده بیانیه کلیک کنید.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ارزدیجیتال، تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰، کدخبر: - arzdigital.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین