پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
يکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - 2023 May 28
کد خبر: ۳۴۳۴۵۸
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸
وزیر اقتصاد گفت: اقتصاد هوشمند الزام رشد و توسعه است و تحقق این امر، نیازمند تغییر پارادایم در سیاست گذاران اقتصادی و نظام حکمرانی کشور است.
شعار سال: فرهاد دژپسند گفت: اقتصاد هوشمند الزام رشد و توسعه است و تحقق این امر، نیازمند تغییر پارادایم در سیاست گذاران اقتصادی و نظام حکمرانی کشور است.

وی با بر شمردن برخی از شاخص‌های کلیدی اقتصاد تصریح کرد: در شرایط موجود، تناسبی میان جایگاه ایران از نظر بهره مندی از منابع سرشار نفت، گاز و مواد معدنی، تعداد شرکت‌های دانش بنیان، نسبت دانشجو به جمعیت، سرمایه انسانی و نیروی آماده بکار و ... با وضعیت شاخص هایی، چون رفاه و درآمد سرانه در کشور نیست.

دژپسند با بیان اینکه "روزگاری از منابع نفتی و گازی فقط به منزله سوخت استفاده می‌کردیم و روزگاری دیگر به عنوان خوراک محصولات پتروشیمی"، گفت: در همان برهه‌های زمانی، معتقد بودیم که در حال استفاده از این منابع به بهترین شکل هستیم، در حالی که باید رویکرد مان تغییر کند و منابع نفت و گاز بصورت موتور محرک تحولات در اقتصاد کشور در آید و باید با بهره گیری از آن‌ها با توجه به تحولات تکنولوژیک و ظرفیت‌های توسعه یافته موجود و تغییر رویکرد‌ها در مسیر توسعه اقتصادی کشور گام برداشته و از این منابع، ارزش افزوده قابل توجه خلق کنیم. باید نگاه مان را به منابع موجود و نوع بهره گیری از آن، از جمله نفت و گاز تغییر دهیم.
 
استفاده بهینه از منابع مفهومی کاملاً پویا است

وزیر اقتصاد با بیان اینکه "استفاده بهینه" از منابع، یک مفهوم ایستا نبوده و کاملاً پویا است، اظهار کرد: دو متغیر "انسان" و "ابزار" از دیروز تا امروز؛ الگو‌های متفاوتی را برای استفاده بهینه از منابع، پیش روی ما قرار داده اند.

وزیر اقتصاد در ادامه گفت: در "استفاده بهینه" با بهسازی و نوسازی ابزارها، توانمندی‌های انسان در بهره مندی از منابع طبیعی، منابع مالی و ... ارتقاء می‌یابد.

دژپسند افزود: در اقتصاد هوشمند ما فقط به آنچه داریم اکتفاء نمی‌کنیم؛ بلکه در مقام خلق قابلیت و ظرفیت هستیم و تلاش می‌کنیم تا قابلیت‌های بی شمارِ انسانی، بیشتر بروز یابد.

وی با اشاره به اثرگذاری ابزار‌های هوش مصنوعی در اقتصاد افزود: وقتی ما توانستیم هوش مصنوعی را به عرصه بیاوریم، باور‌های ما در مورد نحوه استفاده از نفت نیز مجدداً تغییر یافت.

وزیر اقتصاد در ادامه سخنانش به دگرگونی در رابطه مردم و دولت‌ها تحت تأثیر رشد فناوری‌ها اشاره کرد و گفت: مدرن شدن ابزار‌ها و فناوری رابطه بین مردم و دولت و اساساً شیوه حکمرانی را تغییر داده است و در این مسیر، هوش انسانی از هوش مصنوعی کمک گرفته است.

وی گفت: توسعه فنآوری با رشدی فزاینده در حال وقوع است و این امکان را فراهم آورده است تا ظرفیت‌های جدیدی برای توسعه ابزار‌های نوین رخ دهد؛ به عنوان نمونه، مالیات ستانی، تجارت خارجی، حمل و نقل و ... در نتیجه پدید امدن ابزار‌های جدید با سهولت و شفافیت بیشتر صورت می‌پذیرد.
 
تاثیر هوش مصنوعی در روند‌های رشد اقتصادی و آینده بشر

وزیر اقتصاد با اشاره به اهمیت و تاثیرگذاری فناوری‌های مربوط به هوش مصنوعی در روند‌های رشد اقتصادی و آینده بشر گفت: هوش مصنوعی جایگزین هوش انسانی نخواهد شد، اما در این مسیر، هوش انسانی، هوش مصنوعی را تکامل می‌دهد و باید توجه داشت که هوش مصنوعی هیچ گاه به هوش انسانی نخواهد رسید، اما نوع رابطه هوش انسانی و مصنوعی همواره در حال تحول و تغییر است و انسان همیشه با واگذاری بخشی از وظایف خود به ماشین و بهره گیری از منابع، بهره ورتر عمل می‌کند.

وی افزود: در مسیر توسعه اقتصاد هوشمند از امکانات و توانمندی‌های انسانی و خدادادی، متناسب با ابزار‌های روز، بهینه استفاده می‌کنیم و بهینه سازی در این رویکرد کاملا بوقوع خواهد پیوست؛ به طوری که نه تنها اتلاف منابع و انرژی نخواهیم داشت، بلکه اسرافی نیز در کار نیست.

دژپسند در ادامه، استفاده از خودرو‌های الکتریکی را به عنوان یکی از مثال‌های فناوری‌های جدید در بهبود بهره وری در حوزه مصرف انرژی نام برد و اشاره داشت: با روند موجود انتظار می‌رود توسعه خودرو‌های برقی با سرعت بیشتری به وقوع بپیوندد و مدیریت منابع و بهینه سازی مصرف انرژی، رقم خواهد خورد.
 
در مسیر تحول انسان ترس و بیم معنا ندارد

وزیر اقتصاد گفت: در مسیر پیشرفت، انسان یک روز به دنبال مکانیزه کردن ابزار‌ها بوده روز دیگر به دنبال الکترونیک کردن و در حال حاضر در پی دیجیتالی کردن ابزار‌ها و فرایند‌ها است هر کدام از این مراحل، فرصتی در اختیار ما قرار داد تا در مسیر بهینه سازی استفاده از منابع بهتر و دقیق‌تر حرکت کنیم.

دژپسند در پایان خاطر نشان کرد: آنچه مسلم است اینکه، فناوری‌ها به هر حال در زندگی ما رخنه کرده‌اند و مسیر تحول هوش انسانی و مصنوعی و مسیر تحول انسان و ابزار به سرعت درحال تغییر و طی مسیر است و در این مسیر تغییر، ترس و بیم معنا ندارد و باید به دنبال مدیریت این موج باشیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از تسنیم، تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰، کد خبر: ۲۵۰۶۷۴۳، www.tasnimnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین