پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۶۰۷۲
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۳
وزیر اقتصاد گفت: اینکه گفته شده دولت ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از بورس برای بودجه دولت تامین مالی کرده، کذب است. کاندیدا‌های سیزدهمین دوره ریاست جمهوری می‌توانند برای کسب اطلاعات درست اقتصادی با وزارت اقتصاد مشورت کنند
شعار سال: وزیر اقتصاد درحاشیه اولین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۱۴۰۰ با اشاره به اینکه کاندیدا‌های سیزدهمین دوره ریاست جمهوری می‌توانند برای کسب اطلاعات درست اقتصادی با وزارت اقتصاد مشورت کنند، گفت: اینکه گفته شده دولت ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از بورس برای بودجه دولت تامین مالی کرده، کذب است.

فرهاد دژپسند در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در رابطه با رشد اقتصادی در سال جاری اظهار کرد: در دو ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته صادرات غیرنفتی ۴۸ درصد رشد داشته و این در حالی است که در سومین سال تحریم‌ها و در سایه شیوع ویروس کرونا قرار داشتیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین با اشاره به رشد برخی از پارامتر‌های اقتصادی از جمله مصرف برق، گفت: مصرف برق واحد‌های تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی رشد کرده و این نشان می‌دهد که بنگاه‌های اقتصادی نسبت به سال گذشته وضعیت پرتحرک‌تری دارند.

وی با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌ها به رونق بخش تولید کمک می‌کند، گفت: براساس گزارش‌ها، شرایط امید بخش بوده و امیدواریم در سال جاری، تأمین ارز واردات از طریق صادرات غیرنفتی انجام شود و همچنین بنیه تولید داخل افزایش یابد. خوشبختانه با تکیه بر تولید دانش بنیان در بسیاری از نیازمندی‌های مبارزه با ویروس کرونا نه تنها به خودکفایی رسیده ایم بلکه توان صادراتی یافته‌ایم و همه این‌ها نتیجه تعامل دولت و بخش خصوصی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: برای بهبود فضای کسب و کار، وزارت امور اقتصادی و دارایی ۱۱ اقدام مؤثر و امتیاز آور در بهبود رتبه انجام داده است که هشت مورد آن مورد تأیید اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون قرار گرفته که البته بانک جهانی هنوز این مورد را تأیید نکرده است.

دژپسند در مورد تأمین مالی بودجه از طریق بورس گفت: مدتی است که راجع به بورس و بازار سرمایه کمتر صحبت می‌کنم. بازار سرمایه ملازمات خاص خود را دارد و یکی از دلایلی که کمتر ورود می‌یابم این است که نگران اظهارنظر‌های غیرحرفه‌ای هستم. سرمایه محیط امن می‌خواهد و اظهارنظر‌های غیرحرفه‌ای به آن آسیب می‌رساند. بازار سرمایه دو رکن بازار بدهی و بازار سهام را دارد و نکته دیگر اینکه ما در هر کدام از این بازار‌ها یک روش برای ورود و خروج نداریم و روش‌ها و ابزار‌ها متعدد است و اینکه در این شرایط حساس هر جمله‌ای را تفسیر به رأی کنیم و آسیب به بازار سرمایه برسانیم مورد انتقاد من قرار گرفته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه و در پاسخ به پرسشی در خصوص میزان واگذاری‌های بودجه سال ۱۴۰۰ بیان کرد: طبیعتاً وقتی می‌گویم که در قانون بودجه دولت مکلف شد که ۹۵ هزار میلیارد تومان از واگذاری‌ها را به انجام رساند و اینکه این را بخواهیم در بازار سرمایه انجام دهیم نکته مثبت است، یعنی بازار سرمایه به درجه‌ای از بلوغ رسیده که می‌تواند مبنا قرار گیرد. اما قرار نیست همه این را به صورت شناوری و خرد واگذار کنیم، زیرا واگذاری‌های شناوری و خرد ممکن است در این شرایط آسیب بزند و لذا تصمیم ما این است که روش‌ها را تنوع ببخشیم ضمن اینکه با تحقق این هدف مانع شویم که بازار از طریق مازاد عرضه دچار مشکل شود.

وی افزود: هنوز افرادی که بازار سرمایه را شناخته‌اند آمادگی ورود به بازار سرمایه دارند، اما حواشی نباید بوجود آید، زیرا برخی از مطالب مطرح شده مانند مباحثی که در خصوص عرضه اوراق دولتی مطرح شد، به بازار سرمایه آسیب می‌زند.

دژپسند ادامه داد: لزوما بازار بدهی رقیب بازار سهام نیست و این دو می‌توانند به عنوان مکمل هم، کارکرد داشته باشند؛ لذا باید امکان اعمال مدیریت را برای سهام دار فراهم کنیم و این فرصت را باید دولت فراهم کند.

وزیر اقتصاد در ادامه توضیح داد: خریداران اوراق در سال گذشته عمدتاً کسانی بودند که نمی‌توانستند از لحاظ قانون و مقررات در بازار سهام وارد شوند و لذا تنها گزینه آن‌ها بازار بدهی بوده است.
 
کاندیدا‌ها نباید حرف‌هایی بزنند که قابلیت اجرا ندارد

وزیر اقتصاد بیان کرد: اختلاف نظری بین وزارت اقتصاد و یکی از دستگاه‌ها در رابطه با قیمت گذاری اقلام بورس کالا وجود داشت که دولت تصمیم گرفت مرّ قانون اجرا شود و هر کالایی که در بورس کالا هست هیچگونه دخالتی در قیمت‌گذاری آن صورت نگیرد؛ لذا بهتر است دوستان ما با بازار سرمایه حرفه‌ای عمل کنند و از اظهار نظر غیرحرفه‌ای پرهیز کنند، زیرا بازار سرمایه بازار رقابت سیاسی نیست.

دژپسند در خصوص مطالبی که از سوی کاندیدا‌های ریاست جمهوری در حوزه اقتصاد مطرح می‌شود، گفت: کاندیدا‌ها نباید حرف‌هایی بزنند که قابلیت اجرا ندارد و وزارت امور اقتصادی و دارایی در زمینه‌های بورس، مالیات و خصوصی‌سازی بیانیه‌ای کلی ارائه کرده است البته ما نمی‌خواهیم کاندیدا‌ها را مخاطب قرار دهیم، اما نوع گفتار‌ها نباید تخریب کننده فضای عمومی اقتصاد باشد.

وی افزود: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اقتصاد آمادگی دارد در رابطه با حوزه‌هایی که مرتبط با عملکرد این وزارتخانه است، توضیحات لازم به کاندیدا‌های محترم را ارائه دهد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از گسترش، تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۷۷۷۶۸، www.gostaresh.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین