پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۹۴۸۷
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
اگرچه ستاد ملی کرونا با آغاز هر موج کرونا دستور تعطیلی برخی صنوف را صادر می‌کند، اما اصناف معتقدند اینگونه تعطیلات نه تنها اثربخشی خاصی ندارد بلکه منجر به فشار اقتصادی به دارندگان واحد‌های صنفی تعطیل می‌شود.
شعار سال: با آغاز موج پنجم شیوع کرونا و شرایط قرمز کرونایی و لزوم مبارزه با این بیماری محدودیت‌هایی برای فعالیت برخی از گروه‌های شغلی توسط ستاد ملی کرونا اعلام شد که بر این اساس بجز اصناف گروه شغلی یک فعالیت سایر گروه‌های شغلی دو، سه و چهار برای بار دوم در سال جاری از مورخ ۱۳ تیرماه ۱۴۰۰ تا زمانی که شرایط به حالت مناسب بازگردد ممنوع اعلام شده است.

تعطیلی اجباری اصناف در راستای جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر بیماری کرونا در حالی است که علاوه بر تحمل فشار اقتصادی ناشی از تعطیلات مکرر از اواخر سال ۹۸ به علت کرونا با مشکلات عدیده دیگر اقتصادی از جمله فشار فزاینده تورم، افزایش اجاره بها، افزایش بهای حامل‌های انرژی و فشار‌های ناشی از افزایش مالیات بر درآمد و حق بیمه کارگری دست و پنجه نرم می‌کنند لذا فشار اقتصادی مضاعف ناشی از تعطیلات کرونایی دیگر برای آن‌ها غیرقابل تحمل شده است.

از نکات قابل توجه در اعلام تعطیلات کرونایی این است که این محدودیت صرفا مربوط به برخی گروه‌های شغلی می‌شود لذا با توجه به ادامه روند فعالیت سایر گروه‌های شغلی از جمله بانک‌ها و سازمان‌های دولتی و مالیاتی نه تنها اثربخشی این تعطیلات در مهار کرونا به حداقل ممکن می‌رسد بلکه در ایام تعطیلات، اصناف مکلف به عمل به تعهدات مالی خود از جمله پاس کردن چک‌ها و سایر تعهدات خود هستند که این موضوع باعث بروز مشکلاتی برای دارندگان واحد‌های صنفی تعطیلی در شرایط قرمز کرونایی می‌شود.

نارضایتی اصناف از تعطیلات مکرر کرونایی

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران با انتقاد از این موضوع گفت: اگر قرار است برای مهار کرونا تعطیلی اعلام شود، بنابراین باید همه تعطیل شوند، زیرا وقتی ادارات و بانک‌ها در شرایط قرمز کرونایی مجاز به فعالیت باشند، اما کسبه مجبور به تعطیلی باشند نه تنها نتیجه‌ای از این تعطیلات حاصل نمی‌شود بلکه اصناف دچار مشکلاتی مانند بدهی و فشار‌های مالی می‌شوند.

وی با اشاره به نارضایتی اصناف از این تعطیلات گفت: علیرغم تعطیلات بازار بزرگ تهران، اما بانک‌ها در وسط بازار فعال هستند.

وی با بیان اینکه این قبیل تعطیلات خسارت‌های فراوانی را به اصناف وارد می‌کند، اظهار داشت: علیرغم اینکه اصناف در مدت تعطیلات فاقد هرگونه درآمدی هستند، اما باید اجاره بها و مزد کارگران و سایر هزینه‌ها را پرداخت کنند که این موضوع فشار مالی شدیدی را به اصناف وارد می‌کند.

گفتنی است رئیس اتاق اصناف تهران در مورخ ۱۳ تیرماه ۱۴۰۰ با ارسال نامه‌ای به استاندار تهران نارضایتی از ادامه تعطیلی صاحبان صنوف و بازاریان را اعلام کرد و بیان داشت که همراه اصناف، سازمان‌ها و ارگان‌هایی که با حوزه اصناف از جمله بانک ها، سازمان‌های امور مالیاتی و ... نیز باید تعطیل شوند.

وی بیان داشت: اگر قرار باشد تعطیلی طبق روال گذشته صرفا برای حوزه اصناف اعمال شود، امکان نافرمانی صنوف از رعایت و پذیرش دستور‌های صادرشده بسیار بالاست و ممکن است منجر به اعتراضات صنفی شود.

مشکل شیوع کرونا با تعطیلی اصناف حل نمی‌شود

جلال الدین محمد شکریه نایب رئیس اتاق اصناف ایران نیز در رابطه با تعطیلی‌های مکرر اصناف به علت شرایط کرونایی گفت: اینکه هر بار با بروز موج جدید بیماری اصناف با تعطیلی روبرو شوند مشکلی حل نخواهد شد.

وی با بیان اینکه اصناف تمامی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، گفت: در حال حاضر موج مسافرت یکی از دلایل بروز موج جدید کرونا در کشور است و این منصفانه نیست که اصناف تاوان این اشتباهات را بدهند.

شکریه بیان داشت: قرار بر این بود که در جلسه‌ای با اصناف چارچوب‌هایی برای فعالیت در شهر‌های قرمز تدوین شود که هنوز این موضوع عملیاتی نشده است.

وی با بیان اینکه با تعطیلی اصناف و به دنبال آن بیکاری کارگران ضربه سختی به اقتصاد کشور وارد می‌شود، گفت: برخی از اصناف از مراجعین بسیار کمی برخوردارند و با تعطیلی آن‌ها مشکلی حل نمی‌شود.

نایب رئیس اتاق اصناف ایران بیان داشت: با تعطیلی اصناف قطعا باید فکری برای نظام بانکی هم بشود، زیرا چکاوک نظام بانکی، سامانه‌ای آنلاین است و در مدت تعطیلی اصناف چک‌های زیادی برگشت می‌خورد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فارس، تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۱۴۰۰۰۷۱۱، www.farsnews.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین