پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۱۶۲۶
تاریخ انتشار : ۳۰ تير ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۲
قرارگاه مرغ که در فروردین تشکیل شد، قرار بود بازار را به آرامش برساند، اما رییس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی می‌گوید که این قرارگاه فقط در بهار چند جلسه تشکیل داده است. با توجه به اینکه دولت دوازدهم روز‌های پایانی خود را پشت سر می‌گذارد به نظر می‌رسد، قرارگاه مرغ منحل شده باشد. البته قیمت‌ها در بازار نشان می‌دهد تشکیل آن هم نیز تأثیری نداشته است.

شعار سال:آشفته‌بازار مرغ، از دی ۱۳۹۹ آغاز شد و مردم را به ایستادن در صف‌‌های طولانی کشاند. کار به‌جایی رسید که دولت در ایام نوروز امسال، تصمیم به تشکیل «قرارگاه مرغ» گرفت.
 
برخی نمایندگان مجلس، تشکیل چنین کمیته‌ای را «وهن نظام» دانستند. مردم اما، واکنش‌های مختلفی به آن نشان دادند. گروهی خشمگین بودند و ماجرا را حقارت آمیز توصیف می‌کردند. برخی هم آن را دست‌مایه طنز و شوخی کردند.
 
قرار بود بازار را آرام کند
 
«قرارگاه مرغ»، دهم فرودین با تصویب ستاد تنظیم بازار، تشکیل شد تا بر تولید، توزیع و قیمت این محصول نظارت کند و آرامش را به بازار بازگرداند.
 
تنها پنج روز از انتشار خبر تشکیل آن گذشته بود که کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی و رییس این کمیته ادعا کرد که با تصمیمات گرفته‌شده، بازار به آرامش رسیده است (ایسنا).
 
اما اکنون که حدود سه ماه و نیم از تشکیل «قرارگاه مرغ» گذشته، قیمت در بازار همچنان دونرخی است. روزی که دولت تصمیم گرفت چنین کمیته‌ای را تشکیل دهد، مرغ به قیمت ۳۰ تا ۳۹ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسید؛ درحالی‌که نرخ مصوب آن، ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان بود.
 
این روزها نیز مردم باید بین ۳۰ تا ۳۷ هزار تومان برای خرید هر کیلو مرغ بپردازند؛ نرخی که در برخی از روزهای خرداد و تیر، به حدود ۴۰ هزار تومان هم رسید. درحالی‌که بر اساس یکی از نخستین تصمیمات قرارگاه مرغ، نرخ مصوب این محصول، ۲۴ هزار و۹۰۰ تومان است!
 
چه کسانی عضو قرارگاه مرغند؟
 
در خبرهای اولیه در مورد تشکیل این کمیته آماده بود که وزیر جهاد کشاورزی، قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی و نمایندگانی از ارگان‌های مختلف ازجمله قوه قضائیه و وزارت صمت، در این کمیته عضویت دارند.
 
آن‌گونه که محمد یوسفی، رییس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی می‌گوید، نمایندگانی از وزارت اطلاعات، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و شرکت پشتیبانی امور دام نیز عضو قرارگاه مرغ هستند.
 
به گفته محمدعلی کمالی سروستانی، مشاور عالی هیئت‌مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی، اطلاعات دقیقی از ترکیب کامل این کمیته وجود ندارند اما مشخص است که فقط مقامات دولتی در آن عضویت دارند.
 
هر دو مقام صنفی، نسبت به اینکه هیچ‌گاه از نمایندگان بخش خصوصی برای حضور در این کمیته دعوت نشد، انتقاد دارند.
 
قرارگاه منحل شد؟
 
در روزهای نخست تشکیل قرارگاه مرغ، از وزیر تا برخی روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی، از تشکیل جلسه‌های این کمیته، حتی شب‌ها یا در روزهای تعطیل خبر می‌دانند.
 
اما حالا مدتی است که خبری از تشکیل جلسه‌‌های آن نیست. برای مثال، آخرین خبر در سایت سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در مورد قرارگاه مرغ، مربوط به ۱۲ اردیبهشت است. البته آن هم به تشکیل جلسه اشاره‌ای ندارد. فقط ایوب فصاحت، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان، از تأثیر وجود این قرارگاه بر وضعیت «مطلوب» بازار گفته است.
 
یوسفی، رییس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی در این مورد می‌گوید که قرارگاه مرغ، فقط چند بار در اوایل بهار، تشکیل جلسه داده است.
 
با قرارگاه و کمیته مشکل حل نمی‌شود
 
ماجرای جلسه‌‌های این مجموعه هر چه که باشد، فعالان صنفی معتقدند چالش‌های بازار مرغ، با تشکیل قرارگاه، کمیته و ستاد حل‌شدنی نیست.
 
یوسفی گفت: مشکل صنعت مرغ، تأمین ارز برای تهیه مواد اولیه خوراک دام است و تا این چالش از میان نرود، وضعیت روزبه‌روز بدتر می‌شود.
 
حبیب اسدالله‌نژاد، نایب‌رییس کانون سراسری مرغداران گوشتی نیز به دونرخی بودن قیمت مرغ اشاره می‌کند و می‌افزاید: در فرایند عرضه مرغ، مرحله نخست واحدهای تولیدی مرغ مادر و جوجه یک‌روزه قرار دارند، مرحله بعد تولید مرغ گوشتی و بخش آخر هم بازار مصرف است.
 
به گفته او، اکنون نظارت دقیقی بر مراحل اول و سوم صورت نمی‌گیرد و قیمت‌ها در این دو بخش غیرواقعی است، در مقابل همه فشارها بر تولیدکنندگان مرغ وارد می‌شود؛ درنتیجه چالش‌های بازار همچنان ادامه دارد.
 
اوایل خوب بود اما …
 
کمالی سروستانی، مشاور عالی هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی نیز، دونرخی بودن مرغ را تأیید می‌کند.
 
او البته معتقد است اقدامات قرارگاه مرغ، تا مدتی اثرگذار بود؛ به‌گونه‌ای که توانست قیمت‌ها را واقعی کند و آرامش نسبی را به بازار بازگرداند اما در ادامه تأثیر خود را از دست داد.
 
به گفته این فعال صنفی، چنین قرارگاه‌ها و کمیته‌هایی پس از مدتی یا جلسه‌های خود را متوقف می‌کنند، یا نمی‌توانند تصمیمات مؤثری برای کنترل بازار بگیرند.
 
شرایط بازار نیز حرف‌های فعالان بازار را تأیید می‌کند و به نظر می‌رسد با تشکیل «قرارگاه»، نمی‌توان به جنگ قیمت مرغ رفت.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازپایگاه خبری اگنا، تاریخ انتشار:  28تیر  1400، کدخبر: 66723، www.agna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین