پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۵۸۹۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۳
حاجی دلیگانی با تصریح بر اینکه گام بعدی تیم اقتصادی دولت بایستی تک نرخی کردن نرخ ارز باشد گفت: این یک جراحی در اقتصاد کشور است که همه اقتصاددانان و مردم نیز به ضرورت آن پی بردند چرا که از محاسن تک نرخی شدن ارز کم کردن زمینه فساد و رانت و اجرای بهتر عدالت است.
شعارسال: در حالی از صبح امروز بررسی کابینه سیزدهم با سخنرانی رئیس جمهور محترم آغاز می‌شود که بسیاری مهمترین بخش از کابینه را در شرایط فعلی بخش اقتصادی کابینه می‌دانند و در حال انتظارند تا ببیند برنامه‌های وزرای پیشنهادی چیست و مجلس شورای اسلامی با چه معیار‌هایی به ارزیابی این برنامه‌ها می‌پردازد. در این رابطه با حسینعلی حاجی دلیگانی گفتگو کردیم.

وی در پاسخ به این پرسش که رویکرد عمومی مجلس در بررسی وزرای پیشنهادی کابینه سیزدهم چیست گفت:طبیعتا اولویت مهم و اساسی که برای تیم اقتصادی دولت سیزدهم بایستی وجود داشته باشد بهبود وضعیت معیشت مردم در شرایط فعلی است بنابراین نخستین سنجه ارزیابی برنامه‌های وزرای پیشنهادی اقتصادی برنامه هایشان در زمینه بهبود معیشت مردم و برون رفت از وضع نابه سامان اقتصادی است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه برای بهبود وضعیت معیشت مردم بایستی در گام اول حجم نقدینگی موجود در بازار کنترل و مدیریت شود گفت: اگر این اقدام فوری ضروری و اولیه به سرعت در دولت سیزدهم انجام نشود با توجه به حجم نقدینگی افسار گسیخته‌ای که در اواخر دولت دوازدهم و چند ماه نخست امسال وارد بازار شده است تورم افسار گسیخته‌ای را دولت در ابتدا با آن مواجه خواهد بود که ممکن است کل عملکرد دولت تحت الشعاع این مهم قرار بگیرد بنابراین گام نخست دولت بایستی ورود سریع به این عرصه باشد و در این میدان اقدامات فوری و جهادی انجام دهد.
 

دولت باید ارز را تک نرخی کند
 
حاجی دلیگانی با تصریح بر اینکه گام بعدی تیم اقتصادی دولت بایستی تک نرخی کردن نرخ ارز باشد گفت: این یک جراحی در اقتصاد کشور است که همه اقتصاددانان و مردم نیز به ضرورت آن پی بردند چرا که از محاسن تک نرخی شدن ارز کم کردن زمینه فساد و رانت و اجرای بهتر عدالت است.

وی افزود: البته در زمینه تک نرخی کردن قیمت ارز بایستی این اقدام با تدابیر درستی که دولت اتخاذ می‌کند صورت بگیرد و یارانه‌های نقدی ابتدا سروسامان بگیرد و سپس این گام حیاتی در اقتصاد کشور برداشته شود همچون قانون هدفمندی یارانه‌ها با تدابیری که اتخاذ شد مردم با این طرح همگام شدند یعنی هم تبیین خوب صورت بگیرد و قبل اجرایی سازی نیز یارانه‌های نقدی سرو سامان بگیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در مورد اولویت سوم تیم اقتصادی دولت سیزدهم گفت: هماهنگی تیم اقتصادی دولت از هر اولویتی در تشکیل کابینه مهمتر است همانطور که در عرصه ورزش ستارگان باید با ریتم کلی تیم همخوانی داشته باشند در تیم اقتصادی دولت نیز کار بایستی به این شکل باشد بنابراین معنا ندارد بخش‌های دولت به شکل جزیزه‌ای عمل بشود و اینکه بخشی از دولت بخواهد دعوا‌های درون خانوادگی دولت را به عرصه بیرون و رسانه‌ها بکشاند که در سالیان گذشته شاهد آن بودیم. این کار اقدام درستی به نظر نمی‌رسد و باعث دلسردی مردم می‌شود بنابراین بایستی تیم اقتصادی دولت با یک آهنگ و ریتم واحدی شکل بگیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که چه برآوردی از نتیجه رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزیران پیشنهادی اقتصادی کابینه دارید گفت برآورد بنده این است که کابینه اقتصادی و وزرای پیشنهادی اقتصادی دولت سیزدهم همه رای اعتماد را از مجلس خواهند گرفت حال ممکن است برای برخی از وزرای پیشنهادی این اتفاق با رای پائین تری روی دهد، اما در شرایط فعلی به نظر تیم همانگ اقتصادی که دولت معرفی می‌کند کاستی‌ها را جبران می‌کند بنابراین به رغم اینکه پیش بینی مجلس در برخی از حوزه‌ها معرفی افراد قوی تری بود، اما با این وجود تشکیل سریعتر تیم هماهنگ اقتصادی دولت نیز مهم است.

حاجی دلیگانی در پاسخ به این پرسش که انتظار مجلس در زمینه یارانه‌های پنهان که در زمان رقابت‌های انتخاباتی بسیار در مورد میزان و شیوه پرداخت آن بحث شد از دولت چیست گفت: حجم بالایی از یارانه‌های پنهان با ارز تک نرخی ساماندهی خواهد شد.

شعارسال، بااندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار:30 مرداد 1400، کدخبر:2557327، www.tasnimnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
0
0
در حقیقت اولویت اصلی باید جهت بهبود حال مردم باشد چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ کنترل ویروس کرونا
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین