پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۸۹۳۴
تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۸
مدیر کل شیلات لرستان گفت: ایران سالانه برای پرورش ماهی قزل‌آلا به ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون قطعه تخم چشم‌زده نیاز دارد که دست کم ۱۴۰ میلیون قطعه آن در این استان تولید می‌شود.

  شعار سال: "کیارش بیرانوند" روز شنبه با اعلام این مطلب به رسانه ها افزود: از این میزان ۶۵ درصد آن نیاز لرستان است و مابقی به استان‌های دیگر ارسال می‌شود.
 
بیرانوند با بیان اینکه هم اکنون لرستان جایگاه نخست این تولید را در کشور دارد تصریح کرد: بعد از آن استان‌های اصفهان و مازندران رتبه دار تولید تخم چشم زده در کشور هستند.
 
وی با  اشاره به اینکه ظرفیت تولید هشت میلیون قطعه تخم چشم زده در استان وجود دارد تصریح کرد: طرح قابلیت تعیین جنسیت ماهی و افزایش تعداد ماهیان ماده مولد را دارد و در برخی موارد تا ۲ میلیون قطعه هم در استان تولید می شود.
 
بیرانوند تصریح کرد: همچنین طرح تکثیر تخم چشم ‌زده ماهیان قزل آلای رنگین کمان با همکاری سازمان  شیلات ایران، دانشگاه صنعتی اصفهان و شیلات لرستان پارسال در شهرستان ازنا آغاز شده است که با توجه به ظرفیت های موجود در استان با جدیت دنبال می شود.
 
وی با اشاره به تولید سالانه حدود ۲۸ هزار تن انواع آبزیان در لرستان ادامه داد: ۲۳ هزار تن از این میزان، تولید ماهیان سردآبی است که منجر به کسب رتبه نخست استان در سطح کشور شده است.
 
مدیرکل شیلات لرستان گفت: در حال حاضر ۵۸۰ مزرعه پرورش و تکثیر آبزیان به ویژه قزل آلای رنگین کمان  در استان وجود دارد که اجرای طرح تکثیر تخم چشم زده، با هدف اصلی تولید تک جنس تماما ماده و حذف ماهی نر از ماهیان پرواری اجرا می شود.
 
بیرانوند افزود: این طرح دانش بنیان است و ماهی تولیدی حاصل از آن از قابلیت رشد و لاشه برتری برخوردار و در مقابل گل و لای رودخانه و بیماری ها مقاوم تر است.
 
وی ادامه داد: با اجرای طرح تولید تخم چشم زده قزل آلای رنگین کمان ظرفیت تولید در مزارع سردآبی استان حدود ۳۰ درصد افزایش می یابد و میزان پرورش ماهیان سردآبی استان از ۲۳ هزار به ۳۰ هزار تن خواهد رسید.
 
 
شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا  ، تاریخ انتشار:  20 شهریور   1400، کدخبر:84466956 ، www.irna.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین