پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۲۲۱۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۵
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از حضور معاون شهرسازی وزارت راه در جلسه امروز این کمیسیون و بررسی برنامه‌های این وزارتخانه برای اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن خبر داد.
شعار سال: عبدالجلال ایری، ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون نحوه اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن با حضور معاون شهرسازی وزارت راه مورد بررسی قرار گرفت. ایشان گزارشی در خصوص برنامه‌های وزارتخانه به منظور اجرای قانون جهش تولید مسکن به نمایندگان ارائه کردند.

وی در ادامه اظهار کرد: بر اساس برنامه‌های ارائه شده رویکرد برنامه وزارت راه برای اجرای قانون جهش تولید مسکن حفظ و ارتقاء وضعیت موجود تولید مسکن، تحریک و تقویت روند ساخت و ساز در بافت فرسوده، احداث مسکن در استطاعت خانوار‌های دهک‌های اول تا سوم با حمایت حداکثری دولت، احداث مسکن در استطاعت خانوار‌های گروه‌های متوسط با حمایت دولت، احداث مسکن روستایی با حمایت حداکثری دولت و سپس احداث واحد‌های اجاره‌ای با حمایت دولت می‌باشد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: همچنین در این گزارش در خصوص توزیع پیشنهادی واحد‌های برنامه و نوع حمایت برای ساخت مسکن در سال اول و دوم اشاره شده بود. به عنوان مثال مسکن حمایتی برای گروه‌های با درآمد کم و جزو دهک‌های اول تا سوم ۴۰۰ هزار واحد مسکونی و تسهیلاتی با نرخ سود ۵ درصد، برای دهک‌های چهارم و پنجم، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به همراه تسهیلاتی با نرخ سود ۹ درصد و سپس برای گروه‌های با درآمد متوسط و جزو دهک‌های ششم و هفتم، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به همراه تسهیلاتی با نرخ سود ۱۲ درصد، جهت ساخت پیش بینی شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: همچنین ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب تفاهم نامه‌های منعقده،۳۰۰ هزار واحد نیز در قالب بازآفرینی شهری و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بر اساس تعهدات بخش خصوصی و در نهایت ۴۰۰ هزار واحد در قالب مسکن روستایی که به همراه تسهیلاتی با نرخ سود ۵ درصد همانند، واحد‌های مسکونی مخصوص دهک‌های پایین ساخته خواهد شد که مجموع آن‌ها ۲ میلیون واحد مسکونی بوده که طی ۲ سال آینده ساخته می‌شود.

وی افزود:یکی از نکات بسیار مهمی که در قانون جهش تولید و تامین مسکن به آن اشاره شده شناور بودن تسهیلات برای دهک‌های مختلف و اقشار با درآمد‌های متفاوت است. برای تامین مسکن گروه‌های کم درآمد کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی مشارکت می‌کنند، همچنین برای تامین مسکن گروه‌های با درآمد متوسط هر کدام از وزارت خانه‌های دفاع، آموزش و پرورش، کار، جهاد کشارزی و وزارت نیرو و سازمان صدا و سیما، بنیاد شهید و امور ایثارگران، اتاق تعاون و سازمان راهداری برای ساخت تعداد واحد مسکونی مشخصی مشارکت خواهند کرد.


ایری در ادامه خاطر نشان کرد: از طرفی کارگزاران و تامین کنندگان زمین و منابع مالی نیز مشخص شده که در آن نام ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، قرارگاه سازندگی حضرت خاتم الانبیاء (ص)، بسیج سازندگی و اتاق تعاون دیده می‌شود. همچنین در خصوص منابع مالی مورد نیاز برای ساخت واحد‌های مسکونی قانون جهش تولید و تامین مسکن نیز گزارشی از سوی آقای محمود زاده معاون شهرسازی وزارت راه ارائه شد. از طرفی گزارشی در خصوص برنامه این وزارت خانه جهت کاهش دوره انتظار برای خرید یک واحد آپارتمان ۷۵ متری ارائه شد. بر اساس این گزارش دوره انتظار خرید مسکن برای دهک اول درآمدی ۱۷۸ سال بوده که با برنامه‌های وزارت راه و اجرای قانون جهش تولیدئ و تامین مسکن در سال‌های آینده به ۲۵سال خواهد رسید. این برنامه برای تمامی دهک‌های درآمدی طراحی و اجرایی می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به مباحث مطروحه در خصوص سهم هزینه مسکن از کل هزینه‌های خانوار شهری و روستایی، بیان کرد: بر اساس برنامه ارائه شده سهم هزینه تامین مسکن در روستا‌ها درصد ۱۸، در شهر‌ها حدود ۳۶ درصد و استان‌های بزرگ ۴۱.۵ درصد و در کلانشهر‌ها این رقم بالای ۶۰ درصد است. مصوبات پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی جهت پرداخت تسهیلات ساخت مسکن، برای تهران ۴۵۰ میلیون تومان، شهر‌های بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون، مراکز استان‌ها ۳۵۰ میلیون، سایر شهر‌ها ۳۰۰ میلیون و مسکن روستایی نیز ۲۵۰میلیون است. طبق گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، ثبت نام برای دریافت مسکن‌های قانون جهش تولید مسکن از هفته آینده آغاز می‌شود.

وی در پایان بیان کرد:در ادامه جلسه معاون فنی مهندسی ناجا به مناسب هفته نیروی انتظامی گزارشی را از عملکرد مجموعه تحت مدیریت خود به اعضای کمیسیون ارائه کرد. از جمله اقدامات این مجموعه معافیت اماکن انتظامی از پرداخت عوارض نوسازی شهرداری، تامین زمین جهت احداث ساختمان‌های راهور و کلانتری در شهر‌های بالای ۵۰۰۰نفر از طریق شهرداری ها، استقرار آشیانه هوا ناجا در کلیه فرودگاه‌های کشور و سپس احداث و نگهداری راه‌های مرزی در ۱۶ استان بود. در ادامه پیشنهاد و درخواست‌هایی نیز برای ارتقا اعتبارت مجموعه خود در بودجه سال آینده مطرح کردند.
 
اقبال شاکری نماینده مجلس در مراسم چهارمین کنفرانس بین‌المللی مدل‌سازی اطلاعات ساخت با بیان اینکه این کنفرانس طی چند سال گذشته به گسترش دانش و نوآوری در ساخت مسکن بسیار کمک کرده‌است، گفت: این دانش و فناوری نقش بسیار مؤثری در کاهش هزینه‌های ساخت دارد.

او ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌ها بر روی موضوعات مدیریت شهری و اجرای این طرح مدل سازی و اثرات آن می‌پردازند.

شاکری با بیان اینکه صدور مجوز‌ها برای ساخت و طراحی و اجرای آن چندین ماه به طول می‌انجامد، افزود: با اجرای این مدل‌سازی اطلاعات در مدت چند دقیقه ما شاهد تهیه نقشه و طراحی ساختمان خواهیم بود؛ بنابراین اجرای این فناوری نقش بسیار مؤثری در کاهش دخالت‌ها و همچنین مانع ایجاد رانت در حوزه ساخت‌وساز خواهد شد.

عضو شورای عالی مسکن با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی و همچنین سازمان مناطق آزاد برای اجرای این طرح اجرایی استقبال کرده‌اند، افزود: باید جامعه مشاور و پیمانکار را با این فناوری آشنا کنیم تا شاهد گسترش مهارت و فناوری در این حوزه باشیم چراکه آینده ساخت‌وساز و هوشمند سازی در اجرا به‌هم‌پیوسته هستند و این فناوری نقش بسیار مؤثری در مدیریت قوی خواهد داشت.

صنعتی‌سازی در ایران در دستور کار بسیاری از سازندگان
شاکری تصریح کرد: با توجه به آنکه صنعتی‌سازی در ایران در دستور کار بسیاری از سازندگان قرار گرفته‌است، بنابراین این فناوری در حوزه صنعتی‌سازی هم بسیار مؤثر خواهد بود.

در ادامه عضو شورای عالی مسکن درباره جزئیات ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال گفت: کل بودجه ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال از بانک‌ها تامین خواهد شد و بانک‌ها موظف هستند ۲۰ درصد از کل تسهیلات کشور سال برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی تخصیص دهند.

او با بیان اینکه تسهیلات ساخت یک میلیون واحد مسکونی ۲۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان است که در شهر‌ها و کلان‌شهر‌ها است که با نرخ ۵تا ۱۲ درصد پرداخت می‌شود و بانک‌ها ضابطه‌مند هستند که این تسهیلات را پرداخت کنند، گفت: این نرخ سود تسهیلات بانکی بین ۵ تا ۱۲ درصد است و بانک‌ها موظف هستند که تسهیلات برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی را با این میزان بپردازند.

میزان اقساط وام۴۵۰ میلیون تومانی برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی
شاکری گفت: میزان اقساط وام۴۵۰ میلیون تومانی برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی حدود ۳ میلیون و۷۵۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان است که به سازندگان پرداخت می‌شود.

شاکری اظهار کرد: این تسهیلات از طریق صندوق ملی مسکن و بانک‌ها تامین خواهیم کرد.

او با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی و همچنین شورای‌عالی مسکن معتقد هستند که بانک‌ها سرکش هستند و زیر بار پرداخت این تسهیلات نمی‌روند، افزود: شورای‌عالی مسکن اعلام کرده که باید مدت بازپرداخت این تسهیلات ۱۸ تا ۲۰ سال باشد و بانک‌ها باید در پرداخت این تسهیلات همکاری‌های لازم را انجام دهند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بسیاری از متقاضیان و مستاجران از نحوه پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن گله‌مند هستند، افزود: تعداد بانک‌ها بسیار کاهش‌یافته و ما امیدواریم هر چه سریع‌تر بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی اقدامات لازم را جهت همراهی در پرداخت این تسهیلات داشته باشند.

او با بیان اینکه در طرح جهش تولید مسکن وام ساخت به انبوه‌سازان و سازندگان پرداخت می‌شود، گفت: تمامی جوانب اجرای این طرح را در نظر گرفته‌ایم و ما امیدواریم با اجرا و ساخت این تسهیلات شاهد بهبود وضعیت ساخت‌وساز در کشور باشیم.

شاکری با بیان اینکه ظرف یک هفته آینده سامانه برای ثبت‌نام جهت تولید مسکن اعلام می‌شود، گفت: بسیاری از مردم تصور می‌کنند که میزان اقساط این تسهیلات بالا است، اما درحال‌حاضر میزان اقساط این تسهیلات حدود۳ میلیون ۷۵۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان است که ظرف مدت ۲ تا ۵سال این تسهیلات به متقاضیان پرداخت می‌شود.

او تصریح کرد: در این طرح نه از لحاظ پرداخت تسهیلات و نه از لحاظ تامین مسکن مشکلی وجود دارد، اما وزارت راه و شهرسازی باید تمهیدات لازم را در بحث کنترل قیمت مسکن و مدت‌زمان ساخت آن انجام دهد چراکه در پروژه‌های گذشته ازجمله مسکن مهر به دلیل افزایش مدت‌زمان ساخت بسیاری از سازندگان به بهانه نرخ تورم قیمت تمام‌شده ساخت را افزایش دادند، بنابراین باید در اجرای این طرح از سازندگان حرفه‌ای و بخش‌های دولتی مانند بنیاد مسکن بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان ساخت استفاده شود.

عضو شورای عالی مسکن اضافه کرد: ما در حال حاضر ۱۰ میلیون متقاضی در بازار مسکن داریم که با احتساب افراد بدمسکن ۱۲ میلیون متقاضی می‌شود.

امیدواریم تمامی متقاضیان در حوزه مسکن را بتوانیم صاحب خانه کنیم
شاکری با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد سالانه ۲ میلیون واحد مسکونی را آغاز خواهد کرد گفت: مدت زمان ساخت هر واحد مسکونی دو سال است و ما امیدواریم تمامی متقاضیان در حوزه مسکن را بتوانیم صاحب خانه کنیم و البته در این طرح افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و همچنین کمیته امداد هم حمایت‌های لازم را خواهیم کرد و آن‌ها را هم در خانه‌دار شدن سهیم خواهیم کرد.

او با بیان اینکه در اجرای این طرح سعی خواهیم کرد از تعاونی‌های سازنده که سابقه بسیار خوبی در حوزه ساخت‌وساز دارند استفاده کنیم، گفت: باید در این بخش از حضور تعاونی‌های با سابقه خوب و همچنین سازندگان حرفه دولت استفاده کند و وزارت راه و شهرسازی و همچنین کمیسیون عمران مراقب حضور تعاونی‌ها خواهد بود.

او با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است از ۴ تا ۵ شرکت بزرگ و سازندگان بزرگ استفاده خواهند کرد و البته با چینی‌ها هم وارد مذاکره شده‌است، گفت: وزارت راه و شهرسازی در اجرای این طرح‌ها نظارت عالیه خواهد داشت.

افزایش میزان تسهیلات متناسب با نرخ تورم
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه برای اجرای این طرح سالانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، گفت: هر ساله متناسب با نرخ تورم میزان تسهیلات اضافه خواهند شد و وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده‌است که ظرف مدت ۲۰ سال عموم مردم را به ویژه دهک‌های اول را خانه‌دار خواهد کرد.

شاکری تصریح کرد: با اجرای این طرح جهش افزایش قیمت مسکن را کنترل خواهیم کرد و مانع از افزایش قیمت مسکن خواهیم شد که البته قیمت مسکن تنها بر تولید مسکن مؤثر نیست بلکه باید مالیات از خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی مسکن اجرا شود تا ما شاهد بهبود وضعیت بازار باشیم.

او در پایان تصریح کرد: برخی از صاحبان واحد‌های خالی از سکنه افراد سازمان‌ها و بانک‌ها هستند؛ بنابراین شاید ورود یک میلیون و۳۰۰هزار واحد مسکونی برای عموم مردم نباشد، اما از لحاظ روانی تاثیر بسیار زیادی در حوزه در کنترل و کاهش قیمت مسکن خواهد داشت.
 
تعداد بازدید : 0
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا و باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار:  ۱۸،۱۹ مهر ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۴۰۰۰۷۱۸۱۲۴۳۱۷،۷۹۲۴۷۵۷، www.isna.ir, www.yjc.news
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
0
0
امیدواریم که واقعا به اون نتیجه‌ای که میخوان برسن و همه متقاضیان صاحب خونه بشن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
0
0
ماهیانه متقاضیان بخوان مبلغی رو هم برای قسط بدن شرایطشون خیلی سخت خواهد شد
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین