پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۵۳۳۴
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷
عباس مرادپور، سرپرست معاونت امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد در گفتگو با رسانه بیان داشت که ۸۰ درصد تامین مالی اقتصاد کشور توسط بانک‌ها انجام می‌گیرد از این رو مراقبت در خصوص تامین مالی بهینه دارای اهمیت است. تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ میزان مطالبات غیر جاری کل شبکه بانکی کشور ۲۳۶ هزار میلیارد تومان بوده است. درحال حاضر بانک مرکزی بانک‌ها را طبق صورت‌های مالی پایان سال مکلف کرده که تسهیلات و تعهدات کلان را منتشر کنند.
شعار سال: مرادپور سرپرست معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما در خصوص ابربدهکاران بانکی تصریح کرد: ۸۰ درصد تامین مالی طرح‌ها و شرکت‌ها و در کل اقتصاد کشور توسط بانک‌ها انجام می‌گیرد از این رو مراقبت در خصوص تامین مالی بهینه اهمیت دارد، چون این تسهیلات پرداختی خلق نقدینگی می‌کند و باید مطمئن شویم که این تسهیلات به بانک‌ها بازگردانده و آثار تورمی آن حذف می‌شود.

او افزود: برای این کار در وهله اول باید اطلاعات ابربدهکاران بانکی، شفاف و به آحاد مردم هم اطلاع رسانی شود.

مرادپور گفت: بعضی بدهکاران تسهیلات از بانک‌ها گرفته اند و قسط‌ها را پرداخت می‌کنند به عبارتی بدهکاری جاری دارند. بدهکاری تعداد محدودی هم غیرجاری است و افراد نتوانسته اند اقساط را پرداخت کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: هرکسی که حداقل ۱۰ درصد از سرمایه و اندوخته هر بانکی را دریافت کند، تسهیلات کلان گرفته که اگر تسهیلات را پرداخت کند مشکلی نیست، اما در صورت عدم پرداخت ابربدهکار بانکی شناخته می‌شود.

مرادپور در خصوص ۱۱ بدهکار بانکی که نام آن‌ها اعلام شده است گفت: کار بانک سپرده گیری و تسهیلات دهی است و آمار ابربدهکاران بانکی تغییر می‌کند. از این ۱۱ ابربدهکار بانکی، بدهکاری بعضی از آن‌ها ممکن است تسویه شده باشد یا در حال تسویه باشند.

سرپرست معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد بیان کرد: تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ میزان مطالبات غیر جاری کل شبکه بانکی کشور ۲۳۶ هزار میلیارد تومان بوده است.

مرادپور در خصوص بازخورد بانک مرکزی به نامه وزیر اقتصاد گفت: همکاران بانک مرکزی از این نامه استقبال کرده اند و خواستار شفافیت هستند اگرچه اکنون هم بانک مرکزی بانک‌ها را طبق صورت‌های مالی پایان سال مکلف کرده که تسهیلات و تعهدات کلان را منتشر کنند. فقط وزیر اقتصاد درخواست کردند که ضوابط به گونه‌ای اصلاح شود که این اطلاعات به صورت ۳ ماهه و از طریق سایت بانک‌ها اطلاع رسانی شود.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار:۲۴ آبان ۱۴۰۰، کد خبر: ۷۹۶۷۰۶۹، www.yjc.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین