پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سه‌شنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - 2022 January 25
کد خبر: ۳۶۷۲۶۷
تاریخ انتشار : ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۱
رئیس سازمان خصوصی سازی در گفتگو با خبرنگاران در حاشیه سیصد و هشتادمین جلسه هیئت عالی واگذاری، نحوهٔ واگذاری ۱۸ درصد سهم باقی مانده دولت در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس را به عنوان تاریخی‌ترین مزایده در بورس و سازمان خصوصی سازی تشریح کرد.

شعار سال:دکتر قربان زاده با بیان اینکه چنین حجمی از واگذاری نه در فروش مستقیم و نه در فروش های رد دیون سابقه نداشته است گفت: به دلیل اهمیت این فروش، مقرر شد این واگذاری به دو شیوه انجام شود.
 
وی افزود: در شیوه اول این واگذاری پیشنهاد شد تا عرضه به صورت بلوک یکجا به 2 سهامدار عمده فعلی شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس واگذار شود و در شیوه دوم که با پیشنهاد برخی اعضای هیئت واگذاری مطرح شد، عرضه به صورت 3 بلوک 6 درصدی انجام شود که قاعدتاً این اقتضاء را دارد که فضای رقابتی فراهم شود، اما به دلیل ارزش بالغ  بر 60 هزار  میلیارد تومانی این میزان سهم باقی مانده دولت، سازمان خصوصی سازی باید نسبت به مذاکره پیش از مزایده تدبیر کند که این امر تا هفته آینده انجام می شود.
 
قربان زاده از فعالان صنعت پتروشیمی، فعالان صنعت نفت و کسانی که در قالب شخصیت حقوقی امکان معرفی شرکت های حقوقی و کنسرسیوم دارند، دعوت کرد تا پیشنهادات خود را با سازمان خصوصی سازی مطرح کنند تا انشاالله  با یک عرضه رقابتی این بلوک ها به فروش برسد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: هیئت عالی واگذاری به سازمان خصوصی سازی یک هفته مهلت داده تا ضمن انتخاب یکی از این دو روش توسط کارشناسان، ساز و کار قیمت گذاری نیز انجام شده و جهت واگذاری به هيأت واگذاری اعلام شود.
 
وی همچنین با بیان اینکه در جلسه امروز هیئت عالی واگذاری 2 موضوع دیگر نیز مورد بحث قرار گرفت، اظهار داشت:  موضوع اول مربوط به شرکت هایی است که بر اساس مصوبات هیئت وزیران باید در قالب رد دیون ارزش گذاری آنها تصویب می شد و جزئيات سه شرکت مجتمع صنعتی اسفراین، شرکت آلومینای ایران و پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند مورد بحث قرار گرفت و ایراداتی از سوی کارشناسان مطرح شد و اعضای هیئت واگذاری نیز نقطه نظرات خود را بیان کردند.
 
رییس سازمان خصوصی سازی افزود: با توجه به اینکه این موضوع هم مصوبه هیئت وزیران بوده و هم تکلیف بند “و “ تبصره 2 قانون بودجه ، مقرر شد در یک جلسه کارشناسی، قیمت مجتمع صنعتی اسفراین و شکرت آلومینای ایران با دقت نظر بیشتری تا هفته آینده مورد بحث قرار گیرد و نهایی شود.
 
قربان زاده موضوع دیگر مورد بحث را فروش سهام عرضه اولیه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اعلام کرد و افزود:  اعضای هیئت واگذاری مصوب کردند 10 درصد این پالایشگاه را به روش ثبت سفارش و یا به روش حراج عرضه اولیه در بازار سرمایه به فروش برسانیم که زمان اجرای آن نیز در اختیار وزیر اقتصاد قرار گرفت تا به عنوان رئیس شورای عالی بورس و اوراق بهادار با توجه به اقتضای بازار سرمایه آن را تعیین کند.
 

تعداد بازدید : 2


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری وزارت امور اقتصاد و دارایی  ، تاریخ انتشار: 16  آذر 1400، کدخبر: 214259،www.mefa.ir،

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین