پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۷۷۱۰
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۷
واقعا کسی نیست که از ایشان معنای دیپلماسی غذایی و اولویت برنامه‌های وزارت جهادکشاورزی را بپرسد؟ حتی اگر تعارف کرده باشد، باز این نوع صحبت کردن صحیح نیست.
شعار سال: «سیدجواد ساداتی نژاد» در گردهمایی روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشور‌های همسایه، اظهارداشت: در حوزه امنیت غذایی یکی از تکالیف اصلی ما در دولت‌ها و قانون اساسی است و برخی از کشور‌ها امنیت غذایی را بر امنیت ملی مقدم می‌دانند. وزیر جهاد کشاورزی افزود: ایران به دلیل ظرفیت‌های اقلیمی، توپوگرافی و پوشش گیاهی، تنوع محصولات کشاورزی بالایی دارد و باید از این ظرفیت بی‌نظیر در صادرات محصولات کشاورزی به کشور‌های همسایه استفاده شود.
 
ساداتی نژاد اضافه کرد: کشور ما ظرفیت تبدیل شدن به یک قدرت غذایی در جنوب غرب آسیا را دارد، اما در حال حاضر در جایگاه خود در منطقه قرار نداریم. وی افزود: ما در دولت سیزدهم برنامه داریم تا به سمت اقتدار غذایی حرکت کنیم که یکی از محور‌های این برنامه، دیپلماسی غذایی با کشور‌های منطقه است. وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ما باید با کشور‌های همسایه مراوده تجاری و کشاورزی داشته باشیم و امیدوارم این نشست افزایش تراز تجاری را در بخش کشاورزی به همراه داشته باشد و به سمت امنیت غذایی و اقتدار غذایی در جنوب غرب آسیا حرکت کنیم. وی افزود: در دولت سیزدهم کل زنجیره محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره و تعرفه، صادرات و ممنوعیت‌های وارداتی یا صادراتی به وزارت جهاد کشاورزی محول شده است.
 
ساداتی نژاد با بیان این که کشت فراسرزمینی از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است، خاطرنشان کرد: برای این کار دکتر شاطرزاده را مجری طرح کشت فراسرزمینی قرار دادیم تا بتوانیم کشت فراسرزمینی را در کشور در برزیل گسترش دهیم. وی، ادامه داد: ما مشکلی با واردات و صادرات نداریم و سفرا می‌توانند تمام مشکلات موجود در صادرات و واردات را با وزارت جهاد کشاورزی در میان بگذارند.
 
وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که تجارت در کشاورزی برای ما ضرورت دارد، تصریح کرد: در دیپلماسی غذایی و اقتدار غذایی فعال خواهیم بود و مشکلات موجود برای مراوده با کشور‌های همسایه را برطرف خواهیم کرد، بنابراین برای محصولات کشاورزی ایرانی بازاریابی کنید. وی با بیان این که رایزن‌های بازرگانی در کشور‌ها را به رایزن کشاورزی تبدیل کنید، خاطرنشان کرد: ما در داخل کشور، سازمان مرکزی تعاون روستایی را مامور کرده‌ایم تا با کمک بخش خصوصی در زمینه صادرات محصولات کشاورزی اقدام کند.
 
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که مشکلات بسته بندی و صنایع تبدیلی را برطرف خواهیم کرد، گفت: سرمایه گذاران خارجی را معرفی کنید تا بتوانیم از ظرفیت آن‌ها در بخش کشاورزی استفاده کنیم. ساداتی نژاد بر افزایش قدرت در دیپلماسی آب تاکید کرد و اظهار داشت: با قدرت گرفتن در دیپلماسی آب از سهم حقآبه ایران باید دفاع شود. وی با بیان این که باید سهم‌مان را در سبد غذایی کشور‌های همسایه افزایش دهیم، افزود: سهم ما در حال حاضر ۲ درصد است و باید این سهم افزایش یابد تا به امنیت غذایی و امنیت ملی در جنوب غرب آسیا برسیم. وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بازار محصولات غذایی روسیه، بر حضور موثر ایران در بازار محصولات کشاورزی این کشور، تاکید کرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران، تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۴۰۰، کد خبر:۷۱۸۹۴، www.agna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین