پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 February 21
کد خبر: ۳۶۷۸۱۵
تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۴
بر اساس جدیدترین گزارش اوپک، قیمت نفت تمام اعضای اوپک در آبان‌ماه کاهش یافته و قیمت نفت ایران به ۸۰.۵ دلار در هر بشکه رسیده است.
شعار سال: سازمان کشور‌های صادرکننده نفت خام، اوپک در جدیدترین گزارش خود به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد: تولید نفت ایران در ماه نوامبر ۲۰۲۱ برابر با آبان ماه ۱۴۰۰ به ۲ میلیون و ۴۷۴ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۹ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

ایران در ماه اکتبر (مهر ماه) ۲ میلیون و ۴۸۳ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده بود.

قیمت نفت ایران در آبان ۸۰.۵ دلار شد

بر اساس گزارش‌های اوپک، ایران در ماه آگوست (مرداد ماه) ۲ میلیون و ۴۸۲ هزار بشکه و در ماه ژوئن (خرداد) دو میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه نفت و در ماه می (اردیبهشت) روزانه دو میلیون و ۴۳۷ هزار بشکه نفت تولید کرده است که این رقم در ماه پیش از آن یعنی آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) ۲ میلیون و ۴۲۲ هزار بشکه در روز بوده است.

ایران در اسفند ۹۹ (مارس ۲۰۲۱) ۲ میلیون و ۳۲۸ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

کویت بار دیگر جایگاه چهارمی را از ایران گرفت

ایران در ماه آوریل یا فروردین ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک را پس و از کویت پیشی گرفت و از آن زمان تا مهر ماه ۱۴۰۰ (اکتبر ۲۰۲۱) این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در ماه نوامبر یعنی آبان ماه، بار دیگر تولید نفت کویت از ایران پیشی گرفت و در جایگاه چهارم نشست و ایران به رتبه ۵ بازگشت.

در حال حاضر، کشور‌های عربستان با تولید ۹ میلیون و ۸۶۷ هزار بشکه در روز، عراق با تولید ۴ میلیون و ۲۴۰ هزار بشکه در روز و امارات با ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز، سه کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک به شمار می‌روند.

کویت با تولید ۲ میلیون و ۵۳۱ هزار بشکه در روز چهارمین تولیدکننده اوپک است.

ایران، پیش از تحریم‌های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین تولیدکننده‌ی بزرگ نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.

متوسط تولید نفت ایران در سال‌های قبل

ایران به طور متوسط در سال ۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۸۸ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

ایران در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۸۲ هزار بشکه نفت تولید کرده است؛ این رقم در سه ماه دوم امسال روزانه ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه و در سه ماه نخست امسال روزانه ۲ میلیون و ۲۱۸ هزار بشکه نفت بوده است.

میزان تولید نفت ایران در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ روزانه ۲ میلیون و سه بشکه، در سه ماه سوم روزانه یک میلیون و ۹۴۸ هزار، در سه ماهه دوم، روزانه یک میلیون و ۹۴۹ هزار و در سه ماه نخست، روزانه ۲ میلیون و ۵۹ هزار بشکه نفت برآورد شده است.

افزایش ۲۸۵ هزار بشکه‌ای تولید نفت اوپک

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) ۲۷ میلیون و ۷۱۷ هزار بشکه در روز عنوان شده است که افزایش روزانه ۲۸۵ هزار بشکه‌ای نسبت به ماه اکتبر را نشان می‌دهد. اوپک در ماه اکتبر روزانه ۲۷ میلیون و ۴۳۲ بشکه نفت تولید کرده بود.

افزایش ۱۰۱ هزار بشکه‌ای تولید نفت عربستان

عربستان در ماه نوامبر روزانه ۱۰۱ هزار بشکه نفت بیشتر تولید کرده و میزان تولیدش به ۹ میلیون و ۸۶۷ هزار بشکه رسیده است. میزان تولید این کشور در ماه اکتبر ۹ میلیون و ۷۶۶ هزار بشکه در روز بود.

اختصاص بیشترین کاهش تولید به آنگولا و بیشترین افزایش تولید به عربستان

تمامی کشور‌ها به جز ۴ کشور افزایش تولید داشتند که بیشترین افزایش با ۱۰۱ هزار بشکه به عربستان تعلق دارد. پس از آن عراق با ۹۱ هزار و نیجریه با ۸۵ بشکه در روز افزایش تولید قرار دارند.

چهار کشور آنگولا، کنگو، ایران و لیبی کاهش تولید داشتند که بیشترین کاهش برای آنگولا با ۳۸ هزار بشکه در روز ثبت شده است.

ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید معاف هستند.

کاهش ۱.۶۴ دلاری قیمت نفت ایران

متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) با یک دلار و ۶۴ سنت یا ۲ درصد کاهش نسبت به ماه پیش از آن به ۸۰.۵۰ دلار رسید.


قیمت نفت ایران در آبان ۸۰.۵ دلار شد

نفت ایران در ماه اکتبر (مهر ۱۴۰۰) ۸۲.۱۴ دلار در هر بشکه فروخته شده بود که نسبت به ماه پیش از آن بیش از ۸ دلار افزایش قیمت داشت.

رشد بیش از ۲۹ دلاری متوسط قیمت نفت ایران در ۱۱ ماه نخست ۲۰۲۱

نفت ایران تا این زمان از سال جاری میلادی به طور متوسط ۶۹.۳۲ دلار در هر بشکه فروخته شده است. این درحالی است که متوسط نفت ایران در مدت مشابه سال گذشته ۳۹.۹۸ دلار در هر بشکه فروخته شده بود و این بدان معناست که متوسط قیمت نفت ایران در ۱۱ ماه نخست سال جاری میلادی ۲۹.۳۴ دلار بیشتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۰ بوده است.

متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۰ برابر ۴۰.۷۷ دلار در هر بشکه، در سال ۲۰۱۹ برابر با ۶۱.۸۵ دلار در هر بشکه برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، این رقم طی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۶۷.۹۷ دلار و ۴۹.۶۰ دلار به ازای هر بشکه عنوان شده است.

قیمت نفت ایران در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) نزدیک به ۱۰ دلار کاهش یافته بود. فوریه، ماهی بود که بیشتر جهان پس از چین، درگیر شیوع ویروس کووید ۱۹ شده بود.

کاهش قیمت تمامی انواع نفت اوپک

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تمامی انواع نفت کشور‌های اوپک در این ماه کاهش قیمت داشتند که بیشترین کاهش به نفت گیراسول آنگولا با ۲ دلار و ۱۸ سنت تعلق دارد.

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه نوامبر با یک دلار و ۷۴ سنت کاهش نسبت به ماه قبل از آن به ۸۰.۳۷ دلار در هر بشکه رسیده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه اکتبر ۸۲.۱۱ دلار در هر بشکه بوده است.

نفت عربستان نیز با یک دلار و ۹۶ سنت کاهش ۸۰.۸۱ دلار در هر بشکه فروخته شد.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در این ماه به طور متوسط ۸۱.۳۷ دلار به فروش رفته است که ۲ دلار و ۱۷ سنت نسبت به ماه پیش از آن کاهش یافته است.

هر بشکه نفت خام آمریکا نیز ۲ دلار و ۲۵ سنت نسبت به ماه پیش کاهش را ثبت کرده و ۷۹.۱۱ دلار معامله شده است.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۴۰۰، کد خبر:۱۴۰۰۰۹۲۲۰۰۰۷۴۹، www.farsnews.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین