پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۸۱۳۲
تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۱
ابوطالب گفت: نکته‌ای که من مطرح کردم این بود که بین فیلمی که پلیس در آن دیده می‌شود و فیلمی در موضوع پلیسی است، تفاوت وجود دارد و پیشنهاد من این بود که نیروی انتظامی اجازه دهد که فیلمسازان در حوزه ساخت سریال‌ها و مجموعه‌هایی از کار‌های سینمایی با موضوع پلیس که جزء ژانر‌های مورد علاقه مردم در تمام دنیا است ورود پیدا کنند، چون این مسئله متاسفانه در کشور ما با سختگیری‌هایی روبه رو است.
شعار سال: سعید ابوطالب، فیلمساز، مستندساز و سیاستمدار که در کارنامه هنری‌اش کارهایی، چون "رالی ایرانی"، "شام ایرانی"، "شب‌های مافیا"و... دیده می‌شود در خصوص شرح جلسه کانون تهیه کنندگان رسانه‌های دیداری با سردار حاجیان بیان کرد: در واقع این جلسات هر از چند گاهی بین معاونت اجتماعی ناجا و ناجی هنر با برنامه ساز‌ها برگزار می‌شود. جناب آقای سردار حاجیان هم اولین نشستی بود که با سینما داران داشتند که با حضور اصناف مختلفی مانند سینماگران، اعضای خانه سینما، تهیه کنندگان، نمایندگان از اصناف دیگر و چند نفری از کانون تهیه کنندگان رسانه‌های دیداری برگزار شد. در این جلسه گفتگو‌های حتی انتقادی هم داشتیم و اصناف فیلمسازی و سینمایی و تهیه کنندگان خواسته‌های خود را از نیروی انتظامی مطرح کردند و نیروی انتظامی در این راستا قول‌هایی داد. یکی از دستاورد‌های جلسات این بود که این جلسات به طور دائم و فصلی برگزار شود و کارگزار‌هایی تشکیل شود که موضوعات مختلف مبتلا به بین نیروی انتظامی و فیلمسازان را تامین کند.

او افزود:، اما نکته‌ای که باید اضافه کنم این است که پیش از این جلسه، چند هفته پیش در یک جلسه خصوصی کانون تهیه‌کنندگان رسانه‌های دیداری جلسات مفصلی با سردار حاجیان و نیروی انتظامی داشتند که توافقات خوبی بین کانون و نیروی انتظامی انجام شد. نیروی انتظامی در وهله اول کانون تهیه کنندگان را به عنوان مرجع معرفی فیلمسازان به رسمیت شناختند و اگر فیلمسازی، چه مستند ساز چه داستانی، بخواهد کار کند، برای اینکه مجوز را دریافت کنند می‌تواند نامه کانون تهیه کنندگان را ارائه دهد؛ ضمن اینکه ناجا برای ساخت کار‌های پلیسی امکاناتی را در اختیار کانون قرار می‌دهد و تهیه کنندگان می‌توانند از این امکانات استفاده کنند البته سردار حاجیان قول دادند که جشنواره فیلم پلیس که چند سالی است برگزار نمی‌شود دوباره برگزار شود و تعاملی که مدتی است قطع شده، دوباره از سر گرفته شود.

این فیلمساز درباره برنامه ریزی برای بالا بردن سطح تولیدات نمایشی در ژانر پلیسی اظهار داشت: نکته‌ای که من مطرح کردم این بود که بین فیلمی که پلیس در آن دیده می‌شود و فیلمی در موضوع پلیسی است، تفاوت وجود دارد و پیشنهاد من این بود که نیروی انتظامی اجازه دهد که فیلمسازان در حوزه ساخت سریال‌ها و مجموعه‌هایی از کار‌های سینمایی با موضوع پلیس که جزء ژانر‌های مورد علاقه مردم در تمام دنیا است ورود پیدا کنند، چون این مسئله متاسفانه در کشور ما با سختگیری‌هایی روبه رو است.

او تصریح کرد: در این خصوص پلیس باید سعه صدری از خود نشان دهد به این دلیل که در تمام دنیا وقتی فیلمی درباره پلیس ساخته می‌شود، هم پلیس خوب وجود دارد هم پلیس بد، چون این ذات شکل گیری یک درام است و ما مجبوریم در یک فیلم داستانی پلیس خوب و پلیس بد داشته باشیم بنابراین نباید پلیسان از این جهت دلخور شوند و با فیلمسازان برخورد صنفی داشته باشند و به ما اجازه ورود ندهد. سردار حاجیان هم از این طرح استقبال کردند و گفتند در کار گروه‌های مشترکی که ایجاد می‌شود امکانات می‌دهند و از فیلمساز‌هایی که می‌خواهند در موضوع پلیس فیلم بسازند حمایت می‌کنند و همچنین طبیعتاً ناجا هم انتظار داشت که فیلمسازان ملاحظاتی داشته باشند و فیلم‌هایی که در موضوع پلیس ایرانی ساخته می‌شود با توجه به اینکه پلیس‌های ایرانی تفاوت ساختاری با پلیس‌های اروپایی دارند دیالوگ‌ها درست باشد و ساختار پلیس دقیق تعریف شود و اشتباهاتی از این دست نباشد تا موجب دلخوری کارمندان شریف پلیس نشود.

سعید ابوطالب در پایان درباره تفاوت ما با دیگر کشور‌ها در فیلم‌های ژانر پلیسی بیان کرد: اگر چه فیلم پلیسی در ایران کم ساخته می‌شود، اما فاصله ما در ژانر پلیسی، مخصوصاً در این اواخر که فیلم‌های خوبی هم در سینما و هم در تلویزیون ساخته شد، نشان داده شده است که در این ژانر کار‌های موفق هم داریم و اگر سعه صدر و حمایت از طرف نیروی انتظامی وجود داشته باشد بهتر هم می‌شود. در همه جای دنیا فیلم‌هایی که ساخته می‌شود دستگاه‌های حکومتیشان هم معنوی و هم مادی از آن‌ها حمایت می‌کنند به این دلیل که به هر حال فیلم‌های پلیسی فیلم‌های پرهزینه‌ای هستند و با فیلم‌هایی که ژانر اجتماعی دارند تفاوت دارد. فیلم‌های پلیسی پر از اکشن است و امکانات زیادی می‌خواهد. از دیگر پیشنهاداتم این بود که فیلم‌های پلیسی تولید کنیم که در تراز بین‌المللی قابل رقابت باشد و اجازه دهند که فیلم‌های ساخته شود که ارتباط پلیس با پلیس بین الملل و گستره‌ای از فعالیت‌های پلیس در آن دیده شود. تصور من این است که پتانسیلش را داریم، اما لازمه‌ی آن حمایت مادی و معنوی ناجاست.شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار:۲۷ آذر ۱۴۰۰، کدخبر: ۱۲۷۴۰۲۳، www.borna.news
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین