پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۸۹۴۵
تاریخ انتشار : ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۸
در آستانه سال نوی میلادی خرید و فروش اقلام مربوط به کریسمس در ایران رونق گرفته است. قیمت‌ها نسبت به سال گذشته دو برابر شده، اما تقاضا برای اقلام کریسمس همچنان بالاست. اقلامی که فروشندگان می‌گویند از چین به شکل غیر رسمی وارد ایران می‌شوند.
شعار سال: خیابان میرزای شیرازی قلب مرکز خرید و فروش اقلام مربوط به کریسمس در تهران است. هر چند هشدار‌ها درباره شیوع کرونای امیکرون زیاد شده، اما این روز‌ها میرزای شیرازی پاتوق خریداران اقلام مربوط به کریسمس است.

عصر زمستان است. هر چند عکسبرداری از مغازه‌ها ممنوع است، اما مردم با شال و کلاه از ویترین مغازه‌ها عکس می‌گیرند و بعد برای اطلاع از قیمت وارد مغازه می‌شوند. حتی کسانی که برای تماشا آمده بودند برای خرید جذب مغازه‌ها می‌شوند.

امسال قیمت وسائل کریسمس نسبت به سال گذشته دو برابر شده است. با این حال بازار جشن کریسمس شلوغ است. هر کسی به فراخور توان خود خرید می‌کند. برخی کاج و بابانوئل می‌خرند با گوی‌های الکترونیک. اما برخی دیگر به تغییر رنگ گوی‌های درخت کریسمس بسنده کرده‌اند.

یکی از فروشندگان می‌گوید: امسال مردم بیشتر گوی درخت‌های خود را تعویض کردند. سال گذشته رنگ گوی‌ها صورتی کمرنگ بود، اما امسال سبز – آبی است.
 
برخی هم می‌گویند، چون قدرت خرید مردم پایین آمده، فروشندگان ااز سود خود کم کرده‌اند تا بتوانند کالا‌های جشن کریسمس را بفروشند.
 
واردات کالا‌های جشن کریسمس به شکل غیررسمی از چین

قیمت عروسک‌های بابانوئل از ۴۵۰ هزار تومان شروع تا ۱۲ میلیون تومان فروخته شده است.
 
قیمت بابانوئل چند؟

خریداران از جوراب با طرح‌های کریسمس گرفته تا درخت‌های کاج کوچک قیمت را جویا می‌شوند. حالا قیمت بابانوئل هم قیمت پراید در سال ۹۱ شده است. قیمت عروسک‌های بابانوئل از ۴۵۰ هزار تومان شروع می‌شود و به ۱۲ میلیون تومان می‌رسد.

قیمت‌ها بالاست، اما متقاضی وسایل کریسمس زیاد است. نه فقط مسیحی‌ها که گویا غیرمسیحی‌ها هم خریدار وسایل کریسمس هستند.

تقاضا آن قدر زیاد است که برخی از مغازه‌ها لباس یا برخی سایز‌های بابانوئل را تمام کرده‌اند. خریداران ناامید نمی‌شوند. برای پیدا کردن کالا به سراغ مغازه‌های دیگر می‌رود.

درخت کریسمس ۲۰ میلیون تومان!

درخت کریسمس تقاضای بالایی دارد و قیمت‌های مختلف. درخت کاج تزئینی کوچک فقط ۱۲۰ هزار تومان است. درخت ۶۰ سانتی‌متری از قیمت ۴۵۰ هزار تومان شروع می‌شود تا ۲۰ میلیون تومان. هر کدام از درخت‌های کریسمس مشتری خاص خود را دارد.

کسانی که قدرت خرید کمتری دارند به همان درخت‌های ۶۰ سانتی یا کوچک‌تر که جنبه تزئینی و دکوری دارند، بسنده می‌کنند.

اما برخی مردم از خرید کاج صرف نظر می‌کنند و به جای آن گوی می‌خرند. اما قیمت برخی گوی‌ها هم زیاد است. از ۸۵۰ هزار تومان تا سه میلیون و ۵۰۰ تومان. البته این قیمت گوی‌های الکترونیک است که هم می‌چرخد و هم موزیکال است.

در این میان، اما برای لباس‌های زنانه و مردانه، کلاه بابانوئل یا جوراب هم تقاضا زیاد است. قیمت لباس زنانه کریسمس ۲۲۰ هزار تومان و قیمت لباس مردانه ۲۵۰ هزار تومان است. قیمت کلاه هم ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.
 
واردات کالا‌های جشن کریسمس به شکل غیررسمی از چین

قیمت درخت کریسمس از ۴۵۰ هزار تومان شروع می‌شود تا ۲۰ میلیون تومان!

قیمت شکلات و شیرینی چند؟

مغازه‌ها شلوغ است. آنقدر شلوغ که جای سوزن انداختن هم نیست. در پیاده‌رو‌ها برخی زنان شمع‌های مربوط به کریسمس را می‌فروشند. برخی دیگر شکلات و کوکی. قیمت شکلات‌ها هم ارزان نیست. برند‌های خارجی از ۱۵۰ هزار تومان شروع می‌شود تا بالای ۲۰۰ هزار تومان.

کوکی‌های دست‌ساز هم هر کدام قیمتی دارد. قیمت این شیرینی‌های دست‌ساز هم از ۶۰ هزار تومان شروع می‌شود، اما گران‌ترین آن ۲۰۰ هزار تومان است.

واردات بابانوئل از چین!

اقلام کریسمس جزو کالا‌های لوکس است. فروشندگان خیابان میرزای شیرازی می‌گویند کالا‌های جشن کریسمس عمدتا به شکل غیررسمی از چین وارد ایران می‌شوند.

یکی از فروشندگان می‌گوید: اگر قرار باشد این کالا‌ها را از کشور‌های اطراف وارد کنیم، قیمت آن زیاد می‌شود و نمی‌توانیم آن را در داخل بفروشیم. برای همین اکثر کالا‌ها از چین وارد می‌شود. آن هم به شکل غیررسمی. اینگونه قیمت آن هم کمتر می‌شود. هم ما می‌توانیم سود کنیم و هم مردم می‌توانند خرید کنند.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تجارت نیوز، تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۴۰۰، tejaratnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین