پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 02
کد خبر: ۳۷۲۵۱۵
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۸
دولت از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون، ۶۸ هزار میلیارد تومان اوراق نقدی منتشر کرده و ۸۱ هزار میلیارد تومان هم اسناد خزانه اسلامی منتشر نموده است. از مجموع ۱۴۹ هزار میلیارد تومان جذب شده نیز، ۸۹ میلیارد برای تسویه اصل و سود اوراق سررسید شده پرداخت شده و در واقع، خالصی مانده برای دولت در حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌باشد. جول تفکیکی جذب اعتبار دولت به ماه، در متن خبر منعکس شده است.

شعار سال:از ابتدای سال تاکنون مجموعاً ۶۸.۸۹۴ میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی (حدود ۲۹ درصد از طریق بازار پول و ۷۱ درصد از طریق بازار سرمایه) تأمین مالی شده است.
 
بر اساس اطلاعیه، حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه، سی و یکمین هفته عرضه اوراق مالی اسلامی منتهی به مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۲۰ برگزار شد، که طی آن ضمن برگزاری حراج و اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس مبلغ ۲.۷۰۶ میلیارد تومان اوراق به فروش رسید. گفتنی است، وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با کمترین تبعات تورمی، در سال۱۴۰۰ نسبت به انتشار اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری سی و یک هفته عرضه اوراق بدهی و دو مرحله پذیره‌نویسی اوراق اقدام نموده که از این طریق تا این تاریخ، مبلغ ۶۸.۸۹۴ میلیارد تومان به صورت عرضه نقدی تأمین مالی انجام گردید.
 
در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری سی و یک هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) و دو مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام نمود.
 
بر اساس این گزارش حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه، سی و یکمین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ ۲.۷۰۶ میلیارد تومان اوراق به صورت نقدی به شرح جدول شماره (۱) به فروش رسید.


این گزارش می‌افزاید، با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق، تاکنون مجموعاً ۶۸.۸۹۴ میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی، حدود ۲۹ درصد از طریق بازار پول و ۷۱ درصد از طریق بازار سرمایه تأمین مالی شده است.
 
این گزارش خاطر نشان می‌سازد، علاوه بر مبالغ فوق‌الذکر مبلغ ۸۱,۰۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی نیز، منتشر شده که به مرور توسط دستگاه‌های اجرایی به گیرندگان واگذار خواهد شد. با احتساب اسناد خزانه اسلامی، مجموع عملکرد انتشار (اعم از نقدی و غیرنقدی) تا تاریخ فوق‌الذکر معادل ۱۴۹,۸۹۴ میلیارد تومان است که جزئیات آن در جدول شماره (۲) ذیل ارائه می‌شود:

شایان ذکر است در مقابل مبلغ تامین شده از طریق انتشار اوراق نقدی تا این تاریخ به مبلغ ۶۸.۸۹۴ میلیارد تومان، مبلغ ۸۹.۳۲۴ میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور به شرح جدول ذیل برای تسویه اصل و سود اوراق در سال جاری پرداخت شده است که بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی است.


ضمناً از تا پایان سال‌جاری، براساس مجوزهای صادره و همچنین درخواست سازمان برنامه و بودجه کشور برای نیازهای مصارف بودجه‌ای کل کشور (عنداللزوم) به صورت ماهانه مبلغ ۱۰.۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی (فروش نقدی) منتشر شود.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازپایگاه خبری  ایبنا ، تاریخ انتشار: 21 بهمن1400، کدخبر: ، www.ibena.ir،130523

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین