پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
يکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - 2022 May 29
کد خبر: ۳۷۷۰۹۳
تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۵
حسن کریمی سنجری کارشناس بازار و صنعت خودرو بیان می‌دارد که تقاضا برای خرید خودروی دولتی واقعی نیست. برداشتن اختلاف قیمت بین کارخانه و بازارآزاد قطعا به بی میلی و عدم ثبت نام دلالان برای خرید خودروی دولتی منتهی می‌شود. هرچند این صحبت علی الظاهر کاملا درست است، اما لایه پشتی پرده احتمالی آن، می‌تواند دریافت تائیدیه برای افزایش قیمت خودرو توسط خودروساز باشد. مواظب پوست‌های موز زیر پا باشید.
شعار سال: خرید خودروی دولتی و ثبت نام و برنده شدن در قرعه کشی‌ها به معنای کسب سود چند ده میلیونی در کسری از زمان است، لذا باید خوش شانس باشی که با برنده شدن در قرعه کشی ایران خودرو و سایپا بتوانی خودرویی کمتر از قیمت بازار خریداری کنی و چند ده میلیون بیشتر از پولی که دادی در بازار آزاد به فروش برسانی.

در حالی که یکی از شرکت‌های دولتی برای فروش و عرضه یازده هزار خودرو فراخوان داده براساس آمار‌های منتشر شده پنج میلیون نفر متقاضی خرید یازده هزار خودرو بوده اند!

کارشناس بازار و صنعت خودرو در خصوص چرایی میل اشتیاق به خرید خودروی دولتی تحلیل خود را بیان کرده است.

 
تقاضای دلالی برای خرید خودروی دولتی واقعی نیست، اما پشت داستان خود عزیزان هم حضور دارند!

حسن کریمی سنجری کارشناس بازار و صنعت خودرو در گفت و گویی در خصوص چرایی ثبت نام پنج میلیون نفر برای خرید خودرو گفت: در حالی که یازده هزار خودرو به صورت قرعه کشی به متقاضیان داده می‌شود پنج میلیون نفر برای خریدن خودرو در سایت شرکت خودروسازی ثبت نام کرده اند.

قطع به یقین بخش زیادی از این افراد متقاضی و مصرف کننده واقعی خودرو نیست، بلکه افزایش قیمت و سودی که درخرید و فروش خودرو در بازار ایران وجود دارد باعث شده علی رغم انتقادات فراوان به کیفیت خودرو‌های داخلی پنج هزار نفر برای دریافت یازده هزار خودرو ثبت نام کنند.

اختلاف قیمت، تمایل مردم برای ثبت نام را افزایش داده
وی دراین باره خاطر نشان کرد: تمایل مردم برای ثبت نام در قرعه کشی و خرید از کارخانه به جای آزاد را باید به اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار نسبت داد که سود‌های قابل توجهی را نصیب خریدار از کارخانه می‌کند.

کریمی سنجری در این باره مطرح کرد: تا زمانی که بین قیمت خودرو در کارخانه و بازار اختلاف قیمت بالایی وجود داشته باشد، دلالان در این بازار پر سود باقی می‌مانند، ضمن اینکه افزایش تولید نمی‌تواند موجب از بین رفتن و حذف صف ایجاد شده درخواست خرید خودرو از کارخانه شود.

کارشناس بازار و صنعت افرود: وقتی خودرو به دلیل قیمت گذاری‌های دستوری از کارخانه ارزان‌تر فروخته می‌شود، نسبت به بازار سود آوری دارد، بنابراین صفی که برای ثبت نام خودرو به قیمت کارخانه‌ای ایجاد می‌شود برای بهره مندی از سود است نه اینکه خودرو از کیفیت لازم برخوردار است یا اینکه همه این افراد متقاضیان واقعی خرید خودرو هستند

برای به دست آوردن سود، افرادی پول قرض می‌کنند
حسن کریمی سنجری در این باره مثالی زد و گفت: حتی اگر برخی شرایط و پول لازم را برای خرید خودرو نداشته باشند برای امتحان کردن شانس خود در قرعه کشی ثبت نام می‌کنند و برای کسب سود خرید خودروی دولتی و فروش در بازار آزاد حتی از دیگران پول قرض می‌کنند چرا که می‌دانند به محض دریافت از کارخانه حداقل بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون سود می‌برند.

این کارشناس بازار و صنعت خودرو ادامه داد: تلاش برای ثبت نام و خرید خودروی دولتی را می‌توان ناشی از شرایط تورمی اقتصاد ایران دانست. با توجه به اینکه اقتصاد ایران تورمی است قطعا تورم موجود در اقتصاد و فاصله قیمت خودرو بین کارخانه و بازار دو ابزار مهمی برای تشویق و تسریع دلالی در جامعه و کسب سود‌های آنی هستند.

وی افزود: قیمت گذاری دستوری به نوعی ضیافتی را برای عده خاصی ترتیب داده لذا همه مردم تلاش می‌کنند تا به نوعی در این ضیافت قرعه کشی شرکت کنند، بلکه بلیط بخت آزمایی آن‌ها ببرد وخوش شانس باشند وخودرویی با چند ده میلیون زیر قیمت کارخانه صاحب شوند.

این کارشناس در پایان گفتگو خاطر نشان کرد: خریداران خودروی دولتی اگر مکانی برای احتکار خودرو داشته باشند در پارکینگ نگه می‌دارند تا به قیمت بالاتری بفروشند در غیر این صورت همانگونه که اشاره شد با حداقل سود یعنی ۵۰ میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسانند. این موضوع بیانگر آن است که تقاضا برای خرید خودروی دولتی واقعی نیست. برداشتن اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار آزاد قطعا به بی میلی و عدم ثبت نام دلالان برای خرید خودروی دولتی منتهی می‌شود.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱، کد خبر: ۱۳۲۱۰۵۸، www.borna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین