پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۸۱۶۸
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۱
شیخان گفت: قیمت تمام شده صنعت سیمان رشد قابل توجهی داشته و اگر چه میزان افزایش قیمت تمام شده در شرکت‌های مختلف، متفاوت است؛ اما به طور کلی می‌توان گفت قیمت تمام شده سیمان ۶۰ الی ۱۰۰ درصد افزایش داشته است و اگر فکری به حال تعدیل قیمت سیمان نشود، صنعت سیمان در معرض آسیب جدی قرار خواهد گرفت.
شعار سال: طبق ابلاغیه مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت عوارض صادراتی سیمان و کلینکر کاهش پیدا کرده است.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در این خصوص بیان کرد: عوارض صادرات کلینکر از ۱۱ درصد به ۵ درصد کاهش یافته و عوارض صادرات سیمان هم از ۵ درصد به ۲ درصد رسیده است. البته این عوارض بر اساس فرمولی است که برای هر ماه تعریف شده و برای این ماه فعلاً عوارض به این صورت است.

وی افزود: البته کاهش عوارض صادراتی سیمان روی افزایش جذابیت صادرات سیمان تاثیر گذار است؛ اما هدف ما افزایش حجم صادرات سیمان است. نکته اینجاست که با توجه به افزایش هزینه‌های تولید سیمان و هزینه‌های حمل در کشور ما، قیمت تمام شده سیمان صادراتی ایران افزایش یافته است. اگر ریسک احتمال افزایش هزینه انرژی هم به این هزینه‌ها اضافه شود، در بازار‌های صادراتی حرفی برای گفتن نخواهیم داشت. اگر قیمت سیمان صادراتی در بازار عراق امارات و برخی کشور‌های دیگر منطقه، کماکان ۵۵-۶۵ دلار باشد؛ قدرت رقابت در بازار‌های صادراتی را خواهیم داشت؛ اما اگر عربستان وارد بازار صادرات سیمان شده و اقدام به دامپینگ کند، قطعاً گرفتار خواهیم شد.

شیخان ادامه داد: قیمت تمام شده صنعت سیمان رشد قابل توجهی داشته و اگر چه میزان افزایش قیمت تمام شده در شرکت‌های مختلف، متفاوت است؛ اما به طور کلی می‌توان گفت قیمت تمام شده سیمان ۶۰ الی ۱۰۰ درصد افزایش داشته است و اگر فکری به حال تعدیل قیمت سیمان نشود، صنعت سیمان در معرض آسیب جدی قرار خواهد گرفت.

این فعال صنعت سیمان در رابطه با موضوع افزایش نرخ سیمانی‌ها گفت: پیگیر افزایش نرخ سیمان هستیم و درخواستی هم مطرح کرده‌ایم. اگرچه قیمت پایه سیمان همچون محصولات پتروشیمی و فولادی بر اساس قیمت‌های جهانی قیمت گذاری نمی‌شود، اما به هرحال قیمت‌های پایه ارزش گمرکی داریم که توسط وزارت صمت تعیین شده است. به عنوان مثال قیمت پایه ارزش گمرکی سیمان فله ۲۸ دلار تعیین شده و درخواست صنعت سیمان هم این است که قیمت پایه سیمان بر اساس ۹۵ درصد قیمت پایه ارزش گمرکی محصولات (یا قیمت فوب) تعیین شود. اگر این فرمول از سیمانی‌ها پذیرفته شده و قیمت پایه سیمان بر اساس دلار نیمایی و بر مبنای ۹۵ درصد قیمت فوب یا قیمت پایه ارزش گمرکی تعیین شود، فضای فعالیت برای سیمانی‌ها بهبود خواهد یافت. در غیر این صورت با توجه به افزایش قیمت تمام شده سیمان، شرایط برای ادامه حیات سیمانی‌ها دشوار خواهد شد.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی اخبار معدن، تاریخ انتشار:۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱، کد خبر: ۶۱۰۶۵، www.akhbaremadan.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین