پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۸۲۰۱
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
جمعی از پژوهشگران و محققین دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی نرم افزاری با عنوان «اتوماسیون کلیه فرآیند‌های مامورین برق (SEO)» شدند. این طرح منجر به صرفه‌جویی سالانه ۱۴۰۰ میلیارد ریال در بودجه کشور می‌شود، بودجه‌ای معادل احداث یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی که می‌تواند برق حدود ۷۰۰۰ خانه را تامین کند. با این طرح سالانه از قطع شدن بیش از ۲۰۰۰ درخت برای تولید کاغذ جلوگیری می‌شود.
شعار سال: دکتر امین‌رضایی‌زاده مدیر دفتر فناوری سامانه‌های کنترل و پایش پیشرفته، واقع در مجتمع خدمات فناروی دانشگاه صنعتی شریف در خصوص این طرح گفت: پس از دو سال تلاش، از طریق مهندسی سازمانی و با هدف بهینه سازی فرآیند‌های اجرایی مامورین نصب و اصلاح انشعاب، قرائت کنتور، تست و بازرسی، فروش و خدمات پس از فروش انشعاب، قطع و وصل، توانستیم به محصول نرم افزاری جامع با نام SEO دست یابیم.

این طرح، فرآیند‌های اجرایی مامورین خدمات مشترکین را یکپارچه سازی کرده و کلیه عملیات اجرایی و کنترلی آنان را در خارج از ساختمان‌های اداری، به صورت سیستمی پوشش می‌دهد. در واقع هدف نهایی این طرح مکانیزه کردن و هوشمند سازی سیتماتیک (قابل کنترل و رصد کردن مراحل اجرایی) کلیه فعالیت‌ها و فرآیند‌های مامورین خدمات جامع مشترکین و نصب و اصلاح انشعابات است.

دکتر رضایی‌زاده استادیار دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف در ادامه یادآور شد: این پروژه، در وهله اول به مهندسی سازمانی حوزه مامورین خدمات مشترکین می‌پردازد و نسبت به چیدمان بهینه و کاهش هزینه‌های تجهیزات و خصوصاً منابع انسانی راهکار بهینه می‌دهد. سپس این مهندسی سازمانی را در قالب یک سیستم اتوماسیون هوشمند پیاده سازی می‌کند و همزمان با ارائه راهکار اختصاصی جهت مهندسی سازمانی حوزه مامورین خدمات مشترکین، بهینه سازی فرآیند‌های اجرایی و عملیاتی مامورین مذکور، انجام می‌شود. این بخش صرفاً فعالیت‌های عملیاتی را شامل می‌شود و هیچ ارتباطی به سیستم‌های Billing و امثال آن ندارد.

وی در خصوص مزایای این طرح گفت: سیستم و ساختار فعلی باعث هدررفت سالانه ۱۴۰۰ میلیارد ریال منابع نقدی شرکت‌های توزیع در سطح کشور می‌شود که هر سال حداقل ۱۰% به آن افزوده می‌شود. این رقم جز هزینه‌های مستقیم و قابل محاسبه است و از محل اعتبارات و بودجه شرکت‌های توزیع هزینه می‌شود. همچنین صرفه جویی ۵۰۰۰ هزار میلیاردی در هزینه‌های غیرمستقیم نیز از دیگر مزایای این طرح است و در مجموع عواید سیستم پیشنهادی معادل ۶،۴۰۰ میلیارد ریال سالانه خواهد بود.

عضو هیئت دانشکده مهندسی برق خاطرنشان کرد: این طرح اکنون در چند منطقه از تهران عملیاتی شده و در حال اجراست. در این طرح مامورین برق با وارد کردن اطلاعات در گوشی و گرفتن عکس از کنتور، اطلاعات را برای سرور ارسال می‌کنند و مدیر اجرایی یا بازرس می‌تواند به صورت آنلاین وضعیت پرونده‌ها و مسیر کارکرد مامورین را نظارت کند. حذف استفاده از کاغذ در این سیستم سبب صرفه جویی ۱۹ میلیون برگه کاغذ و جلوگیری از قطع شدن ۲۰۰۰ درخت در سال می‌شود. علاوه بر آن باعث می‌شود هر پرونده در لحظه درسیستم ثبت شود (درمقایسه با وضعیت فعلی که ۳ روز تاخیر می‌تواند داشته باشد). از دیگر مزایای جانبی این سیستم، می‌توان به بروز رسانی داده‌های نقشه GIS شرکت توزیع به صورت آنلاین و فراهم شدن بستری برای تحلیل داده‌های مناطق و ارزیابی سیستماتیکی عملکرد مامورین برق اشاره کرد.

دکتر رضایی زاده در پایان گفت: طی دوسال با همکاری و همفکری پرسنل رسمی، مامورین و کارشناسان فنی و خبره روی این ایده کار کردیم و تمام زیر سیستم‌های فعالیت‌های مامورین برق را طراحی کردیم. هم اکنون یکی از زیر سیستم‌ها (زیر سیستم تست و بازرسی) پیاده سازی شده و در مناطقی از تهران در حال اجراست. ما به دنبال این هستیم که این سیستم به شرکت‌های توزیع و پیمانکاران مربوطه معرفی شود تا بتواند جایگزین روش فعلی باشد و از هدررفت منابع جلوگیری کند و با تولید داده‌های ارزشمند، نظارت و آنالیز بهتری برای مدیران فراهم نماید.

گفتنی است کارتابل پرونده‌ها در اپلیکیشن موبایل مامورین برق قابل رویت است. مامور با اشاره روی هر پرونده وارد آن شده و اطلاعات را وارد می‌کند. این اطلاعات همراه با موقعیت جغرافیایی (GPS) مامور به سرور ارسال می‌گردد.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از سایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری، تاریخ انتشار:۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱، کد خبر: ۶۹۱۰۷، www.msrt.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین