پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۹۴۲۴
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۶
وقتی رئیسی به قدرت رسید دلار در کانال ۲۵ هزار تومان بود، اما حالا همان دلار به ۳۲ هزار تومان رسیده است. واضح بگویند دلیل این رشد ۷ هزار تومانی چیست؟ تا کی ما باید شاهد دزدی دولت ها از جیب مردم از راه چاپ پول پشتوانه ، اوراق قرضه و دلالی در دلار باشیم که مثلا هزینه های غیر منطقی یک دولت تنومند کم خاصیت ( غالب دولت های ما از بعد مدیریتی و اقتصادی) تامین شود؟ تا کی باید اجازه داد که دولت ها با عدم کنترل تورم، کسری ناشی از ناکارآمدی خودشان را از جیب شهروندان برداشت کنند؟
شعار سال: از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم، رئیسی و کسانی که دستی بر آتش مذاکرات احیای برجام دارند، بار‌ها تاکید کردند که اقتصاد کشور را به برجام گره نزده‌اند. نمایندگان مجلس هم که مدام مصاحبه می‌کنند و می‌گویند بدون برجام هم چرخ اقتصاد ایران می‌چرخد! برخی از نظریه پردازان دولت سیزدهم هم پیش از این بر این باور بودند که بالا رفتن قیمت دلار ربطی به تحریم‌ها ندارد و از بی‌عرضگی سیاستمداران و دولتی‌هاست.

با فرض اینکه همه حرف‌های این دوستان درست است و اقتصاد ایران هیچ ربطی به برجام و مذاکرات هسته‌ای ندارد، می‌شود این آقایان یک سوال ساده را پاسخ بدهند؟ سوال هم این است؛ وقتی رئیسی به قدرت رسید دلار در کانال ۲۵ هزار تومان بود، اما حالا همان دلار به ۳۲ هزار تومان رسیده است. نظریه پردازان بزرگ اقتصادی در دولت و مجلس لطف کنند و بگویند دلیل این رشد ۷ هزار تومانی چیست؟ قاعدتا اگر هیچ چیز به هیچ چیز ربط نداشت الان دلار باید زیر ۲۵ هزار تومان بود نه اینکه در نزدیکی‌های ۳۵ هزار تومان باشد.
 
دلار ۳۲ هزار تومانی و اقتصادی که به برجام گره نخورده است!؟


پس اگر آقایان ناراحت نمی‌شود باید بگوییم که شرایط کشور نشان می‌دهد که اتفاقا مذاکرات و اقتصاد ایران مثل تار و پود یک فرش به هم تنیده شده‌اند.حرف دولتی‌ها و مجلسی‌ها وقتی درست بود که امروز شاهد سقوط قیمت‌ها بودیم و نه رشد آن. اگر اینگونه بود ما هم به جای اینکه قلم نقد به دست بگیریم و از گرانی‌ها شکایت کنیم، از کارآمدی دولت رئیسی می‌گفتیم و صدبار خدا را شکر می‌کردیم که چنین دولت و مجلس بادرایتی به ما عطا کرده است.

کار مربی فوتبال را بر اساس نتایجی که گرفته است می‌سنجند. نمی‌شود مدام وعده قهرمانی داد و هر هفته باخت و در قعر جدول بود. الان وضعیت دولت رئیسی هم مثل تیمی است که در قعر جدول است و مدام از قهرمانی با فاصله امتیازی زیاد با رقبا حرف می‌زند.

آقای رئیسی به خاطر خودتان هم که شده و به خاطر اینکه نام نیکی از شما در تاریخ ثبت شود و مردم بگویند در زمان ریاست جمهور آن سید ما ثبات را بعد از سال‌ها احساس کردیم، شعار دادن و توجه به حرف کسانی که حتی یک روز تجربه کار اجرایی و کشورداری نداشته‌اند، دست بردارید و بر اساس واقعیت مذاکرات احیای برجام و اقتصاد ایران را مدیریت کنید. مردم دیگر توانی برای‌شان نمانده است و هر لحظه منتظر شنیدن خبر خوبی از اقتصاد ایران هستند. اقتصادی که مثل قاتل زنجیره‌ای به جان مردم افتاده است.
 
مصطفی داننده
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از سایت تحلیلی خبری عصرایران، تاریخ انتشار:۱۸ خرداد ۱۴۰۱، کد خبر: ۸۴۳۵۱۶، www.asriran.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین