پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۹۴۵۴
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۰
شنیدن بعضی از اخبار در برخی مواقع از هر جکی خنده دارتر است. تحلیل‌هایی نظیر سامان یابی بازار ارز با دلار‌های خانگی؟! از طرف دیگر، کم تحریکی و انفعال ناشی از کم توانی بانک مرکزی در سامان دهی این بازار، انسان را غمگین می‌کند. بهم ریختگی بازار ارز و سکه و طلا را در گزارش نیمه خردادی ما ملاحظه بفرمائید.
شعار سال: اتفاق عجیب بازار دیروز، کمبود شدید قطع‌های کوچک سکه بود. می‌گویند سکه یک گرمی اصلا پیدا نمی‌شود جز در یکی دو صرافی.

دلار ارزان شد، یورو گران
در روزی که نرخ دلار متشکل تقریبا ۵۰ تومان کاهش داشت، یورو با رشد قیمت همراه شد. یعنی در سمت رسمی بازار، یک اتفاق متناقض را شاهد بودیم. دلار رسمی در حدود ۲۶ هزار و ۹۳۲ تومان، و یورو در یک قدمی ۲۹ هزار تومان قرار دارد.

دلار غیررسمی آماده اصلاح قیمت؟
برخی از تکنیکالیست‌ها می‌گویند که دلار غیررسمی باید خودش را برای اصلاح قیمت آماده کند، مخصوصا اگر یک گپ قیمتی بالایی در نمودار باز شود. از آن طرف هستند معامله‌گرانی که در حال حاضر هیچ نمودار قیمتی را به رسمیت نمی‌شناسند، چرا که می‌گویند اطلاعاتی از نرخ‌ها وجود ندارد که بخواهیم به شکل نموداری آن بررسی کنیم و بر اساس آن پیش‌بینی کنیم.

شایعه در بازار ارز
چند خبر یا شایعه مهم در بازار چهارشنبه دست به دست می‌شد. اول اینکه بعد از اعلام بانک مرکزی مبنی بر مداخله در بازار ارز، از چهارشنبه سرفصل سایر برای صرافی‌ها باز شد. یعنی شما بار دیگر می‌توانید به صرافی با کارت ملی مراجعه کنید و دلار سهمیه‌ای بخرید. آن هم با نرخ مداخله بانک مرکزی که بیشتر از ۲۹ هزار تومان اعلام شده بود. هنوز مرجع رسمی این خبر را تایید یا تکذیب نکرده است.

دوم، خبر الجزیره که گفته هر گونه قطعنامه احتمالی در شورای حکام به هیچ وجه به شورای امنیت ارجاع داده نمی‌شود؛ چرا که دو طرف به برجام نیاز دارند.

عرضه دلار‌های خانگی در راه است؟
سوم نظر برخی معامله‌گران بود که می‌گفتند قطعا در روز‌های آتی با عرضه دلار صرافی و دلار‌های خانگی مواجه هستیم چرا که دلار غیررسمی به مرزی رسیده که هر کسی دیگر جرات نگه داشتن آن را ندارد. دو بار دلار در این مرز ریخته و عده زیادی را متضرر کرده است.

اتفاقات عجیب در بازار سکه
مسئله‌ای که در بازار سکه مشاهده می‌شد این بود که بازار تهران به حالت نیمه تعطیل درآمده، چرا که ابشده فروشان کار نمی‌کنند. از طرف دیگر سکه فروشان می‌گویند که نرخ سایت با نرخ بازار شکاف ۵۰۰ هزار تومانی دارد. آن هم بخاطر نرخ دستوری اتحادیه طلا در دیروز بوده. آن‌ها مدعی‌اند که اتحادیه به مغازه‌ها گفته بالای ۱۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان نفروشید.

از طرفی در بورس کالا، گفته می‌شد که یک حقوقی ۹۷۴۰ سکه فروخته تا بازار کنترل شود. همچنین عرضه هزار سکه در نرخی که ۴۰۰ هزار تومان کمتر از نرخ بازار بود هم توجه‌ها را به خودش جلب کرده بود. یک علت دیگر نیز برای نیمه تعطیل بودن بازار ذکر شده و آن جو انتظامیِ غالب بود.

اتفاق عجیب بازار این بود که نرخ دلار خیلی متنوع شده: چه در سمت واسطه گرها، چه در صرافی ها. صرافی بانک شهر بالاترین نرخ را زده بود، ۲۷ هزار تومان برای هر دلار. این یعنی یک روح آربیتراژی در بازار سرگردان است که هر لحظه می‌تواند با یک جابجایی کوچک سود کسب کند.  اتفاق عجیب دیگر بازار، کمبود شدید قطع‌های کوچک سکه بود. می‌گویند سکه یک گرمی اصلا پیدا نمی‌شود جز در یکی دو صرافی.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از پایگاه خبری گسترش نیوز، تاریخ انتشار:۱۹ خرداد ۱۴۰۱، کد خبر: ۲۶۴۵۲۶، www.gostaresh.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین