پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۹۴۶۳
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۸
مرحله سوم بازار اولیه حراج اوراق بدهی دولتی برگزار شده و روند فروش ادامه پیدا کرد. نرخ سود بالای اوراق در این بازار باز هم موجب شد تا بورسی‌ها خرید بیشتری داشته باشند. آمار‌های ثبت شده در بانک مرکزی از بازار اوراق بدهی دولتی نشان می‌دهد بورسی‌ها سهم بیشتری از اوراق را خریداری کرده اند.
شعار سال: روند فروش اوراق بدهی دولتی در هفته سوم نیز برگزار شده و طی آن ۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان اوراق دولتی فروخته شد.

در این بازار دولت می‌تواند در جهت تامین کسری خود اوراق به مشتریان خود فروخته و بدون برداشت از تنخواه بانک مرکزی و چاپ پول مسیری غیر تورمی را برای این هدف خود برگزیند.

در همین رابطه آمار‌های ثبت شده در بانک مرکزی از بازار اوراق بدهی دولتی در این تاریخ نشان می‌دهد بورسی‌ها سهم بیشتری از اوراق را خریداری کرده اند.
 
سهم بالای بورس در تامین کسری بودجه دولت

فروش ۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی

به طور کلی در بازار اولیه فروش اوراق بدهی دولتی دو دسته خریدار وجود دارد. بانک‌ها و بورسی‌ها.

دولت با جذاب‌تر کردن خرید اوراق بدهی دولتی می‌تواند کسری بودجه خود را تامین کرده و در نهایت با این عمل می‌تواند از رشد تورم در جامعه جلوگیری کند.

در همین راستا در هفته سوم خرداد ماه دولت توانست ۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان اوراق در بازار اولیه به فروش برساند.

در این میان نهاد‌های مالی هزار و ۶۰ میلیارد تومان و بورسی‌ها هزار و ۶۹۰ میلیارد تومان مشارکت داشته اند.

بررسی ارقام و آمار‌ها نشان می‌دهد سهم نهاد‌های تامین سرمایه بیشتر از بانکی‌ها بوده که دلیل عمده آن نرخ سود بالاتر اوراق بوده است.

در همین رابطه نرخ سود اوراق خریداری شده توسط بورسی‌ها برابر با ۲۲ درصد بوده که بالاترین نرخ سود اوراق در این بازار به شمار می‌آید.

در ادامه برای هفته پایانی خرداد ماه ۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی در این بازار عرضه شده که اراد‌های ۱۰۵، ۱۰۶ و ۱۰۷ بوده اند.

سهم بالای بورس در تامین کسری بودجه دولت

شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از اقتصاد نیوز، تاریخ انتشار:۱۹ خرداد ۱۴۰۱، کد خبر: ۵۰۰۶۲۰، www.eghtesadnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین