پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۹۵۳۷
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۹
علی مطهری گفت: در سالگرد رحلت امام خمینی (س) رهبر انقلاب در پایان سخنرانی به صراحت اعلام کردند که من این اخلال‌ها در سخنرانی حاج حسن آقا را قبول ندارم. این هم نشانه‌ای است که آشکار می‌کند ایشان توجه به حفظ همه نیرو‌های انقلاب دارند. البته بهتر بود که در گذشته هم به همین روش عمل می‌شد. یعنی در همان زمانی که این اخلال‌ها صورت می‌گرفت، کار این اخلالگران تقبیح می‌شد؛ نه اینکه شش ماه یا یک سال بعد تقبیح شود. اگر از ابتدا در همان زمان این گونه اخلال‌ها کار این افراد تقبیح می‌شد و این‌ها تنبیه می‌شدند، ما به اینجا نمی‌رسیدیم.
شعار سال: نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رهبری می‌خواهد تندروی‌ها را کنترل کند، گفت: ما ضمن اینکه باید توجه به افکار و سلایق مختلف افراد و گروه‌های معتقد به انقلاب و نظام اسلامی داشته باشیم، باید فضای اظهار نظر برای مخالفان و منتقدان نظام را هم باز کنیم و باب گفتگو و مناظره را باز کنیم تا آن‌ها هم بتوانند حرف هایشان را بزنند و دیگر متوسل به رسانه‌های خارجی نشوند؛ در مقابل معتقدان به نظام هم جواب بدهند.

حکمی که مقام معظم رهبری به مدیرمسئول جدید روزنامه اطلاعات، جناب آقای دکتر صالحی، دادند را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آنچه در حکم مقام رهبری برای مدیرمسئولی آقای صالحی در مؤسسه و روزنامه اطلاعات وجود داشت و برجسته بود، توجه به سلایق فکری مختلف کسانی است که به انقلاب و نظام معتقد هستند. البته قطعا نظر ایشان این نیست که به نظرات مخالفان نظام نباید توجه کرد؛ چرا که آزادی منتقدان و مخالفان در بیان عقاید خودشان، از اصول اولیه انقلاب اسلامی بوده که مورد تأکید امام خمینی (س) و شهید آیت الله مطهری قرار داشته و اساسا سیره امام علی (ع) در حکمرانی بهترین شاهد برای این موضوع است.

ولی توجه رهبر انقلاب در این حکم به سلایق مختلف در میان معتقدان به نظام در شرایط کنونی که احساس می‌شود سیاست بسیاری از افراد یا اساسا سیاست نظام یکدست کردن حکومت و میدان دادن صرفا به نیرو‌های موسوم به انقلابی و حذف سایر نیرو‌ها است، یک امر مغتنمی است و نشان می‌دهد که رهبر انقلاب در مسائل اجتماعی و سیاسی به افکار و اندیشه‌های متفاوت توجه دارند.

البته این پدیده مبارکی است. چون بعد از دو انتخابات مجلس و ریاست جمهوری احساس می‌شد که به طور کلی سیاست نظام حذف کسانی است که به طور مستقل اظهار نظر می‌کنند و بنا بر این است که فقط افرادی که صرفا مطیع هستند و اساسا اهل اظهار نظر نیستند در دایره حکومت باقی بمانند. ولی متن این حکم و نوع انتخاب نشان داد که توجه به افکار مختلف دارند.

به نظر من یکی دیگر از نشانه‌های این تغییر رویه در نظام همین مطلبی است که در سالگرد رحلت امام خمینی (س) رهبر انقلاب در پایان سخنرانی به صراحت اعلام کردند که من این اخلال‌ها در سخنرانی حاج حسن آقا را قبول ندارم. این هم نشانه‌ای است که آشکار می‌کند ایشان توجه به حفظ همه نیرو‌های انقلاب دارند. البته بهتر بود که در گذشته هم به همین روش عمل می‌شد. یعنی در همان زمانی که این اخلال‌ها صورت می‌گرفت، کار این اخلالگران تقبیح می‌شد؛ نه اینکه شش ماه یا یک سال بعد تقبیح شود. اگر از ابتدا در همان زمان این گونه اخلال‌ها کار این افراد تقبیح می‌شد و این‌ها تنبیه می‌شدند، ما به اینجا نمی‌رسیدیم.

قضیه شیراز شما هم یکی از آن‌ها است؟

بله؛ از همان موقع که در شیراز با آجر و سنگ و گاز فلفل به بنده حمله کردند، اگر به جای اینکه فرمانده آن‌ها به یک مقام بالایی منصوب شود آن افراد تنبیه می‌شدند، یا زمانی که به رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در قم با مهر و کفش حمله کردند همان موقع اقدام و این کار تقبیح می‌شد، ما الآن شاهد این چیز‌ها نبودیم. این بار ایشان دقیقا در همان موقع بلافاصله اعلام موضع کردند و این می‌تواند خیلی مؤثر باشد.

به هر حال هم حکم آقای صالحی و هم اقدام ایشان در پایان سخنرانی سالگرد امام، به نظر من نشانه‌های خوبی است که می‌خواهد تندروی‌ها را کنترل کند. البته خوب است این کار ادامه داشته باشد و به موضوع انتخابات هم سرایت کند و مقام رهبری به همین ترتیب مانع تندروی‌هایی شوند که در شورای نگهبان انجام می‌شود و اجازه ندهند که رویه انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری گذشته تکرار شود.

به نظر شما در ابعاد عملی هم این مسیر لازم است که تداوم یابد؟

این که روشن است. اگر کسانی مجرم هستند، طبیعتا باید با آن‌ها برخورد هم بشود. ولی همین گونه کار‌ها مثل حکمی که برای آقای صالحی زده شد و صحبتی که در پایان سخنرانی ۱۴ خرداد داشتند، اقدامات عملی است و به نظرم می‌تواند مؤثر باشد. امیدواریم که این‌ها ادامه داشته باشد و همین طور که اشاره کردم به موضوع انتخابات‌های آینده هم سرایت پیدا کند و کم کم ما به انتخابات آزاد و واقعی برسیم.

چون شما هم آقای دعایی و جامعیت ایشان را خوب می‌شناختید و هم آقای صالحی را می‌شناسید. چه توصیه‌هایی به مدیرمسئول جدید روزنامه اطلاعات دارید؟

مرحوم آقای دعایی انصافا از نظر شخصیت، اخلاق و خصایل روحی یک آدم خاص و برجسته‌ای بود. ایشان مراقب بود که مردم در انقلاب اسلامی حفظ شوند و به همه اقشار مردم توجه شود؛ و از هر گونه تندروی سیاسی در روزنامه اطلاعات جلوگیری می‌کرد. حکم رهبر انقلاب هم نشان می‌دهد ایشان خواهان این هستند که همان رویه ادامه داشته باشد و این روزنامه سخنگوی اقشار مختلفی از جامعه باشد؛ و نه سخنگوی یک قشر تندرو. طبعا روحیات جناب آقای صالحی هم اقتضای همین رویه را دارد و من فکر می‌کنم ایشان همین رویه را ادامه خواهند داد.

البته همین طور که اشاره کردم، ما ضمن اینکه باید توجه به افکار و سلایق مختلف افراد و گروه‌های معتقد به انقلاب و نظام اسلامی داشته باشیم، باید فضای اظهار نظر برای مخالفان و منتقدان نظام را هم باز کنیم و باب گفتگو و مناظره را باز کنیم تا آن‌ها هم بتوانند حرف هایشان را بزنند و دیگر متوسل به رسانه‌های خارجی نشوند؛ در مقابل معتقدان به نظام هم جواب بدهند. مقصود من این است که تأکید مقام معظم رهبری به اینکه سلایق مختلف معتقدان به نظام مطرح باشد، منافی با این نیست که حتی نظرات منتقدان و مخالفان نظام هم در این روزنامه مطرح و پاسخ داده شود.

به هر حال باید جای حجت الاسلام و المسلمین دعایی پر شود که انصافا انسان وارسته‌ای بود و مقداری که من با ایشان ارتباط داشتم، واقعا شیفته شخصیت ایشان بودم و ایشان علاقه بسیار شدید و زیادی به آیت الله مطهری داشت؛ و خاطرات زیادی داشت از نامه‌هایی که شهید مطهری برای امام می‌فرستادند و یا سفری که استاد مطهری در سال ۱۳۵۵ به نجف کردند و استقبالی که امام از ایشان داشتند و اینکه جلسه خصوصی تشکیل دادند که علمای نجف به دیدن شهید مطهری بیایند و خود امام در این جلسه شرکت کرد. چون معمولا خود امام در این گونه جلسات شرکت نمی‌کردند. مرحوم آقای دعایی می‌گفت این نشان می‌داد که امام ارزش و اهمیت فوق العاده‌ای برای شهید مطهری قائل بودند.

امیدواریم که جناب آقای صالحی همان راه مرحوم آقای دعایی را ادامه بدهند.شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از پرسون، تاریخ انتشار:۲۱ خرداد ۱۴۰۱، کد خبر: ۴۰۰۷۹۸، purson.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین