پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۹۷۱۲
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۵
وزارت برق عراق اعلام کرد طی دو روز آینده بدهی گاز وارداتی از ایران که از سال ۲۰۲۰ باقی مانده، پرداخت خواهد شد.
شعار سال: وزارت برق عراق روز سه‌شنبه اعلام کرد که بدهی عراق به ایران که از سال ۲۰۲۰ باقی مانده طی دو روز آینده پرداخت خواهد شد.

وزارت نیروی عراق همچنین از نقش دولت و پارلمان این کشور در حمایت از وزارت نیرو در این پرونده قدردانی کرد.

«احمد موسی» سخنگوی وزارت برق عراق به خبرگزاری رسمی این کشور گفت: «وزارت برق بار‌ها به دولت، پارلمان و افکار عمومی بر ضرورت پرداخت بدهی گاز ایران از سال ۲۰۲۰ که به دلیل عدم تصویب بودجه به تعویق افتاده بود، یادآوری کرده بود».

وی اضافه کرد: «امروز ما اعلام می‌کنیم که طی دو روز تمامی بدهی‌های سال یاد شده پرداخت می‌شود تا مانع از کاهش گاز صادراتی از ایران به عراق شویم».

احمد موسی افزود: «مشکل بدهی گاز از دولت‌های قبلی متراکم شده و دولت کنونی تلاش کرد تا این مشکل را از طریق گرفتن وام حل کرده و بدهی ایران را پرداخت کند».

سخنگوی وزارت برق عراق گفت: «این وزارتخانه از نخست وزیر به دلیل توجه و نظارت مستقیم و همچنین پارلمان به دلیل درک کردن نیاز‌های وزارت برق و فراهم کردن آن در راستای موفق شدن طرح‌های وزارت برق، قدردانی می‌کند».

پارلمان عراق، چهارشنبه گذشته متن پیشنهادی قانونی موسوم به «حمایت فوق‌العاده از امنیت غذایی و توسعه» را تصویب کرد.

در حالی کلیات بودجه کشور عراق در سایه عدم تشکیل دولت جدید تعیین نشده است، تصویب این قانون به عراق این امکان را می‌دهد که بدهی‌های خود به‌ویژه در زمینه برق و امنیت غذایی را پرداخت کند.

طبق این قانون عراق این امکان را خواهد یافت تا بدهی‌های گازی ایران را پرداخت نماید.

پیشتر، احمد موسی سخنگوی وزارت برق عراق گفته بود که میزان دقیق بدهی برقی این کشور به ایران معادل ۱ میلیارد و ۶۴۲ میلیون دلار است.

موسی پیش از این هشدار داده بود که «قطع شدن گاز ایران، بر روی عراق تأثیر خواهد گذاشت، زیرا برق کشور تا حدود ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ مگاوات متکی به گاز ایران است و توقف گاز به معنای توقف یک سوم شبکه برق کشور خواهد بود.»شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار:۲۴ خرداد ۱۴۰۱، کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۲۴۰۰۰۹۷۹، www.farsnews.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین